Tropokolagen
Tropokolagen w leczeniu blizn
Iniekcje preparatów zawierających tropokolagen mogą być stosowane w leczeniu blizn różnego pochodzenia, w tym blizn zanikowych, jak i przerostowych, pozytywnie wpływając na efekty terapeutyczne prowadzonej kuracji. Zabiegi podania tropokolagenu mogą być rozwiązaniem stosowanym w terapiach łączonych w kombinacji z innymi technologiami.
Tropokolagen to biopolimer zbudowany z trzech cząsteczek kolagenu, który stanowi strukturalną podstawę budowy włókien kolagenowych o większej grubości. Tropokolagen stanowi więc podstawową jednostkę budulcową włókien kolagenowych, odpowiada także za ich regularną i uporządkowaną strukturę. Dostarczając tropokolagen w tkankę blizny możemy zatem stymulować proces jej prawidłowo przebiegającej przebudowy i regeneracji, czego oczekiwanym rezultatem jest poprawa jej estetyki i redukcja dyskomfortu Pacjenta, jak np. świądu czy uczucia ciągnięcia w obszarze blizny.
Mechanizm działania iniekcji z tropokolagenu
W procesie naprawy rany fibroblasty wytwarzają kolagenową tkankę bliznowatą, aby przywrócić ciągłość naskórka i funkcje skóry. W konsekwencji wytrzymałość tkanki bliznowatej osiąga aż 70% wytrzymałości tkanki nieuszkodzonej. Jednakże kolagen znajdujący się bliznach ma nieregularną strukturę, z kolei blizny atroficzne cechują się zbyt małą ilością kolagenu, aby uzupełnić ubytki w tkance, co wpływa na ich zapadnięty kształt. (1)
Tropokolagen dostarczony bezpośrednio w tkankę blizny stymuluje aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję prawidłowo zbudowanych struktur z włókien kolagenowych (tzw. biorusztowania), co prowadzi do remodellingu tkanki bliznowatej. Nieregularne i chaotycznie rozłożony kolagen zastępowany jest tym o prawidłowej strukturze, wpływając tym samym na poprawę estetyki blizn poprzez ich spłaszczenie i ujednolicenie ich tekstury. Ponadto tropokolagen odbudowuje ubytki w strukturze włókien kolagenowych i wyrównuje powierzchnię skóry w przypadku blizn zanikowych, sprawiając, że stają się one płytsze i mniej widoczne. Podanie tropokolagenu przyczynia się także do zredukowania objawów towarzyszących niektórym bliznom, takim jak ból i uczucie napięcia.
Tropokolagen typu I, używany w terapii blizn, jest białkiem naturalnie występującym w ludzkich tkankach, co zwiększa jego biowchłanialność i minimalizuje ryzyko skutków ubocznych.
Wskazania
Iniekcje z tropokolagenem to metoda stosowana w leczeniu następujących rodzajów blizn:
- Blizny atroficzne (zanikowe), występujące w przebiegu trądziku oraz chorób przebiegających z wysypką, takich jak ospa wietrzna, w tym:
- blizny typu ice-pick – w przekroju w kształcie litery V
- blizny typu boxcar – w przekroju w kształcie prostokąta
- blizny typu rolling scars – w przekroju w kształcie litery U
- płytkie blizny atroficzne
- oraz:
- blizny powstałe na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego
- blizny pooparzeniowe
- blizny pooperacyjne
- blizna po cesarskim cięciu
- w tym blizny przerostowe.
Przebieg
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad, podczas którego omawia się między innymi plan zabiegowy oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu. Obszar poddawany iniekcji jest oczyszczany i dezynfekowany. Zabieg wykonywany jest metodą mezoterapii igłowej, co oznacza, że tropokolagen wstrzykiwany jest w bliznę za pomocą cienkiej igły. Zabieg nie powoduje dużego dyskomfortu, jednak Pacjenci o niskim progu bólu mogą zdecydować się na zastosowanie znieczulenia w maści. Procedura trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru zabiegowego i rodzaju blizny.
Przygotowanie do zabiegu
Na kilka dni przed zabiegiem Pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzapalnych i zmniejszających krzepliwość krwi, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia zasinień na obszarze zabiegowym.
Wskazania pozabiegowe
Przez kilka dni po zabiegu pacjent powinien unikać:
- ekspozycji na słońce miejsca poddanego zabiegowi,
- korzystania z solarium i sauny,
- korzystania z basenu,
- nadmiernego wysiłku fizycznego,
Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. W miejscu iniekcji pojawić się może zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk lub siniak. Są to naturalne objawy, które ustępują w ciągu kilku dni.
Przeciwwskazania
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu
- Miejscowe zakażenia lub infekcje skóry
- Choroby autoimmunologiczne
- Zaburzenia krzepliwości krwi
- Aktywna opryszczka
- Choroby nowotworowe
Efekty zabiegu mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, między innymi od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia, rodzaju, wielkości, położenia i wieku blizny oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
- Aravindan Rangaraj, Keith Harding, David Leaper, “Role of collagen in wound management” Wounds UK, 2011, Vol 7, No 2