Radiofrekwencja mikroigłowa
Charakterystyka
Radiofrekwencja mikroigłowa (RF) to technika wykorzystywana w terapiach leczenia blizn, łącząca w sobie zalety płynące z dwóch metod zabiegowych – fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej oraz mikronakłuwania. Podgrzanie leczonych tkanek oraz wywołanie w nich kontrolowanych uszkodzeń pozwala na zapoczątkowanie silnych procesów regeneracyjnych w obrębie tkanki bliznowatej. Dzięki podgrzaniu tkanki do temperatury od 60 do 80°C, stare włókna kolagenowe, stanowiące główny budulec blizny, ulegają koagulacji i denaturacji. Ponadto powstałe wskutek zabiegu mikrouszkodzenia mechaniczne (spowodowane nakłuciami) oraz termiczne (wywołane oddziaływaniem fal elektromagnetycznych) stymulują działanie fibroblastów, które intensywniej wytwarzają nowe włókna kolagenowe i elastynowe oraz tworzą między nimi nowe wiązania. RF wywołuje też wydzielanie czynników wzrostu, które pobudzają naturalne procesy autoregeneracyjne skóry.
Uszkodzenia termiczne motywują skórę do silnej przebudowy, zwiększając elastyczność blizn i poprawiając ich estetykę. W efekcie radiofrekwencja mikroigłowa prowadzi do ujednolicenia tekstury i kolorytu blizn, spłyca je oraz zmniejsza ich rozmiar.
Zabieg cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, precyzji i skuteczności. Rozwiązania zastosowane w nowoczesnych platformach pozwalają na podnoszenie efektywności zabiegu poprzez głębszą penetrację fali radiowej w stosunku do rzeczywistej głębokości wkłucia igieł, dzięki czemu dyskomfort jest redukowany. Pozłacane mikroigły zastosowane w platformie do RF zwiększają bezpieczeństwo zabiegu i ryzyko wystąpienia uczuleń dzięki właściwościom hipoalergicznym tego materiału.
Wskazania
Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystywana jest w leczeniu praktycznie wszystkich rodzajów blizn, takich jak:
- Blizny atroficzne (zanikowe) występujące w przebiegu trądziku oraz chorób przebiegających z wysypką, takich jak ospa wietrzna, w tym:
- blizny typu ice-pick – w przekroju w kształcie litery V
- blizny typu boxcar – w przekroju w kształcie prostokąta
- blizny typu rolling scars – w przekroju w kształcie litery U
- płytkie blizny atroficzne
- oraz:
- blizny powstałe na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego
- blizny pooparzeniowe
- blizny pooperacyjne
- blizna po cesarskim cięciu
Badania naukowe dotyczące skuteczności radiofrekwencji mikroigłowej w leczeniu keloidów (bliznowców) nie są jednoznaczne.
Przebieg
Każdy zabieg radiofrekwencji mikroigłowej poprzedzony jest wywiadem medycznym. W jego trakcie kosmetolog omawia plan zabiegowy, wyklucza przeciwwskazania i odpowiada na pytania Pacjenta. Obszar zabiegowy jest znieczulany maścią znieczulającą, następnie oczyszczany i dezynfekowany. Osoba przeprowadzająca zabieg dopasowuje parametry urządzenia do indywidualnych predyspozycji i potrzeb Pacjenta, w tym do fototypu skóry i obszaru zabiegowego. Podczas zabiegu specjalista przykłada głowicę urządzenia do blizny miejsce po miejscu. W tym czasie pozłacane igły nakłuwają skórę, a w momencie wkłucia głowica dostarcza do tkanek falę radiową na określoną głębokość. Po zabiegu na obszar zabiegowy aplikuje się kojący preparat przyspieszający gojenie i jeśli jest taka potrzeba, zabezpiecza się skórę odpowiednim opatrunkiem.
Wskazania przed zabiegiem
Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta. Przed rozpoczęciem procedury należy zdjąć biżuterię oraz inne metalowe elementy odzieży, takie jak pasek od spodni.
Wskazania po zabiegu
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej nie wymaga okresu rekonwalescencji, a Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. Leczone miejsce może być obrzęknięte i zaczerwienione przez kilka dni po procedurze. Na leczonym obszarze mogą pojawić się strupki, a skóra może zacząć się łuszczyć. Nie należy zdrapywać strupków ani zrywać łuszczącej się skóry. Skórę należy traktować łagodnie i smarować ją preparatami zaleconymi przez osobę wykonującą zabieg. Leczonego miejsca nie wolno eksponować na promieniowanie słoneczne, a po wygojeniu się skóry należy stosować ochronę przeciwsłoneczną SPF 50. Jeśli zabieg wykonywany był na twarzy, przez pierwsze dwa dni po zabiegu nie należy nakładać makijażu.
Przeciwwskazania
- Infekcje i choroby skóry na obszarze zabiegowym
- Choroby układu odpornościowego
- Przyjmowanie izotretynoiny w ciągu ostatnich 12 miesięcy
- Choroby autoimmunologiczne skóry
- Radioterapia i chemioterapia
- Implanty metalowe w pobliżu leczonego obszaru lub implanty stałe w leczonym obszarze
- Wszczepiony rozrusznik serca lub automatyczny defibrylator/kardiowerter
- Wybrane choroby, takie jak nowotwory, choroby układu krążenia, gruźlica, zapalenie wątroby
- Ciąża, karmienie piersią lub procedura zapłodnienia in vitro (IVF)
- Stan gorączkowy
- Historia koagulopatii krwotocznych
- Stosowanie antykoagulantów
- Dowolny zabieg chirurgiczny w leczonym obszarze w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub przed całkowitym zagojeniem
- Dermabrazja skóry/resurfacing skóry/głęboki peeling chemiczny/zabiegi z użyciem neurotoksyny/kolagenu/tłuszczu w okolicy zabiegowej w przeciągu ostatnich 3 miesięcy
- Nadmiernie opalona skóra oraz stosowanie kremów do opalania w ciągu ostatnich 2 tygodni
Efekty zabiegu mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, między innymi od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia, rodzaju, wielkości, położenia i wieku blizny oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.