Ziarniniak naczyniowy

Ziarniniak naczyniowy jest często spotykaną chorobą naczyń krwionośnych, która objawia się na skórze jako błyszczący czerwony guzek o nieregularnej powierzchni przypominającej malinę. Guzek, który zwykle nie przekracza 1- 2 cm, może być płaski lub uszypułowany, zazwyczaj występuje na skórze pojedynczo.

Ziarniniak naczyniowy występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci, szczególnie często pojawia się u kobiet w ciąży. U osób dorosłych zwykle lokalizuje się na rękach, palcach, stopach oraz na tułowiu, natomiast u dzieci w obrębie głowy i szyi. Czasami występuje także na wargach lub w jamie ustnej.

Chociaż ziarniniak naczyniowy jest łagodną zmianą skórną, jednak może powodować duży dyskomfort psychiczny i fizyczny ze względu na nieestetyczny wygląd i skłonność do obfitych krwawień. Nawet niewielki uraz wywołuje trudne do zatrzymania krwawienie z guzka, co może prowadzić do powstania ropnych ran.

Aby nie dopuścić do dalszego wzrostu ziarniniaka naczyniowego oraz zapobiec możliwym powikłaniom warto podjąć leczenie dermatologiczne mające na celu usunięcie ze skóry uciążliwego guzka.

Przyczyny wystąpienia na skórze ziarniniaka naczyniowego

Przyczyny pojawienia się na skórze ziarniniaka naczyniowego nie są znane, jednak zidentyfikowano czynniki, które mogą wpływać na jego rozwój:

  • uraz skóry np. ukłucie,
  • zakażenie gronkowcem,
  • zmiany hormonalne w organizmie – ziarniniak naczyniowy występuje u 5% kobiet w ciąży, czasami pojawia się jako rezultat przyjmowanych doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • przyjmowanie niektórych leków, m.in. z grupy retinoidów .

Diagnostyka ziarniniaka naczyniowego

Ziarniniak naczyniowy zwykle jest diagnozowany na podstawie jego charakterystycznego wyglądu i rozwoju. Przeprowadzane niekiedy badanie dermatoskopowe, a także biopsja połączona z badaniem histopatologicznym pozwalają potwierdzić postawioną diagnozę oraz wykluczyć charakter nowotworowy guzka (niektóre nowotwory skóry wyglądem bardzo przypominają ziarniniaka naczyniowego).

Leczenie ziarniniaka naczyniowego

Chociaż niektóre ziarniniaki naczyniowe zanikają samoistnie, szczególnie te związane z ciążą lub przyjmowaniem określonych leków, to ze względu na skłonność guzka do obfitych krwawień oraz możliwość wystąpienia owrzodzeń zaleca się szybkie usunięcie ziarniniaka ze skóry. 

Istnieje kilka metod usuwania ziarniniaka naczyniowego:

  • wycięcie chirurgiczne,
  • laseroterapia,
  • krioterapia - stosowana w przypadku małego guzka,
  • łyżeczkowanie i elektrokauteryzacja (wypalanie tkanek),
  • kauteryzacja chemiczna za pomocą azotanu srebra.

Usuwanie ziarniniaka naczyniowego laserem

Jedną najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania ziarniniaka naczyniowego ze skóry jest laseroterapia, którą z powodzeniem stosujemy w Klinice Zakrzewscy.

W naszej Klinice zabieg usunięcia wykwitów na skórze zawsze poprzedza profesjonalna konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i wyboru optymalnej metody leczenia.

Do usuwania ziarniniaka naczyniowego stosujemy laser CO2.

Laseroterapia pozwala na usunięcie nawet rozległych zmian skórnych bez naruszenia zdrowych tkanek. Precyzja urządzenia umożliwia usunięcie ziarniniaka naczyniowego także z tych obszarów skóry, które wymagają delikatnego traktowania, co bezpośrednio przekłada się na wysoką efektywność terapii przy minimalizacji czasu potrzebnego na gojenie i rekonwalescencję.

Zalety stosowania lasera w terapii ziarniniaka naczyniowego w Klinice Zakrzewscy:

  • 5 minut – tyle zazwyczaj trwa usunięcie nieestetycznego guzka ze skóry,
  • szybki, pozytywny rezultat zabiegu,
  • zabieg jest precyzyjny i delikatny , co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
  • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi,
  • zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
  • zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
  • po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania ziarniniaka naczyniowego. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kłykcin, kurzajek, kępek żółtych, prosaków, włókniaków, mięczaków zakaźnych.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP