Mezoterapia mikroigłowa

Charakterystyka 

Zabiegi mezoterapii mikroigłowej są wykorzystywane w terapiach leczenia blizn różnego pochodzenia. Mikronakłuwanie pozwala na wykonanie w skórze niezliczonej ilości mikronakłuć za pomocą sterylnego kartridża wyposażonego w pulsujące bardzo cienkie igły. Skuteczność zabiegu opiera się na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, które pobudza ją do natychmiastowej i intensywnej regeneracji. Mikronakłuwanie prowadzi do remodellingu i przebudowy blizny oraz aktywowania fibroblastów, które zaczynają produkcję nowych struktur włókien kolagenowych i elastynowych, a także prowadzi do stopniowego zastępowania tkanki blizny przez nowe komórki zdrowej skóry. Mikronakłuwanie wspiera także proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych, dzieki czemu poprawia się odżywienie i dotlenienie skóry, co globalnie wpływa na kondycję poddanej zabiegowi skóry. Mikronakłuwanie wyrównuje koloryt blizny, sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, jej struktura się wygładza i ujednolica, a koloryt poprawia. 

Mezoterapia mikroigłowa wykorzystywana jest również jako zabieg poprzedzający aplikację niektórych leków miejscowych lub substancji aktywnych. Wykonanie mikronakłuwania blizny ma na celu zwiększenie wchłanialności preparatów, co pozytywnie wpływa na efektywność ich oddziaływania. 

Wskazania 

Mezoterapia mikroigłowa to metoda stosowana w leczeniu następujących rodzajów blizn:

  • Blizny atroficzne (zanikowe), zwłaszcza powstałe w przebiegu trądziku czy ospy wietrznej

  • Blizny linijne, czyli blizny zagojone prawidłowo  

  • Blizny pooparzeniowe 

  • Blizny przerostowe i keloidy 

Przebieg 

Każdy zabieg laserowego leczenia blizn poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z Pacjentem, podczas którego omawia się między innymi plan zabiegowy oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu. Następnie obszar poddawany laseroterapii jest oczyszczany i dezynfekowany. Pacjenci o niskim progu bólu mogą zdecydować się na zastosowanie maści znieczulającej. Na bliznę, zgodnie z zaleceniami, nakładany jest lek, substancja aktywna lub ich mieszanka. Lekarz przykłada sterylną głowicę urządzenia do obszaru zabiegowego, czyli blizny i skóry wokół niej, i delikatnie ją przesuwa, aż do momentu pokrycia całego leczonego obszaru. W trakcie zabiegu lub bezpośrednio po nim na obszar zabiegowy może zostać nałożony dobrany do potrzeb Pacjenta preparat, który ma wniknąć w powstałe mikrouszkodzenia. Kanaliki powstałe w skórze zamykają się w ciągu godziny, co minimalizuje ryzyko skutków ubocznych. Po zabiegu specjalista może zaaplikować na leczony obszar preparat łagodzący, zmniejszający obrzęk i przyspieszający gojenie oraz / lub zastosować odpowiedni opatrunek. 

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu Pacjent powinien umyć obszar, który będzie poddany zabiegowi. Na leczone miejsce nie należy nakładać żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych, a na twarz – makijażu. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Aby uniknąć ryzyka powstawania siniaków czy wybroczyn, należy zrezygnować ze stosowania leków przeciwzapalnych i obniżających krzepliwość krwi. 

Wskazania pozabiegowe 

Po zabiegu nie jest wymagany okres rekonwalescencji. W dniu zabiegu na leczony obszar nie należy nakładać żadnych kosmetyków. Po ok. 8 godzinach po zabiegu skórę należy oczyścić delikatnym środkiem myjącym. Przez kilka dni po mikronakłuwaniu należy unikać promieniowania UV oraz korzystania z sauny i basenu. Skórę należy traktować delikatnie i chronić ją preparatem z filtrem SPF 50. Do czasu całkowitego wygojenia na bliznę nie należy nakładać żadnych kosmetyków ani środków leczniczych oprócz tych zaleconych przez osobę wykonującą zabieg. Bezpośrednio po mezoterapii mikroigłowej skóra może piec i być zaogniona, napięta i zaczerwieniona. Po 3-4 dniach może pojawić się delikatne złuszczanie naskórka.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do wykonania zabiegu mikronakłuwania należą: 

  • ciąża i karmienie piersią 

  • cukrzyca

  • aktywne infekcje

  • otwarte rany oraz zmiany ropne na obszarze zabiegowym

  • zaburzenia krzepnięcia krwi

  • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne

  • skłonność do powstawania bliznowców 

  • alergia na składniki preparatu

Podczas wywiadu medycznego lekarz podejmuje decyzję, czy dane przeciwwskazania są bezwzględną przeszkodą do wykonania zabiegu.

Efekty zabiegu mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, między innymi od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia, rodzaju, wielkości, położenia i wieku blizny oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

TOP