Czym jest blizna

Tworzenie się blizny

Tworzenie tkanki bliznowej to naturalna reakcja organizmu na uszkodzenie skóry. W wyniku głębokich ran często powstaje wyraźna blizna, lecz zdarza się, że nawet niewinnie wyglądające rany pozostawiają po sobie widoczne blizny, które poddaje się terapii. Blizny mogą się rozwijać po operacjach, urazach, oparzeniach, wskutek procesów zapalnych skóry, trądziku pospolitego czy po chorobach przebiegających z wysypką, jak np. po przebytej ospie wietrznej. 

Dlaczego niektóre blizny są mniej estetyczne od innych?

Na powstanie blizny i jej wygląd wpływa wiele zmiennych, w tym m. in. predyspozycje genetyczne, wiek Pacjenta, wygląd rany, jej rozmiar, pojawienie się nadmiernych napięć czy rozciągania w trakcie gojenia rany. Jeśli proces gojenia jest opóźniony, na przykład z powodu infekcji, zwiększa się ryzyko gromadzenia się tkanki łącznej, co prowadzi do większego prawdopodobieństwa powstania bardziej widocznej, odznaczającej się blizny.

Od czego zależy wygląd blizny?

Główną różnicą między tkanką bliznową a normalną skórą jest ilość zawartego w niej kolagenu i sposób, w jaki włókna kolagenowe są produkowane. Włókna kolagenowe są równomiernie ułożone w zdrowej skórze, podczas gdy w bliznach rozkład włókien jest zaburzony i są one grubsze, co sprawia, że obszar blizny różni się od zdrowej otaczającej tkanki. W miarę starzenia się blizny włókna kolagenowe stają się coraz bardziej zwarte i bardziej odporne na eliminację przez naturalne enzymy uwalniane przez organizm.

Stopień bliznowacenia, w tym wielkość i głębokość rany, dopływ krwi do regionu, grubość i kolor skóry, oraz kierunek blizny także wpływają na jej wygląd. Wiek Pacjenta także ma znaczenie; skóra młodsza wydaje się goić „nadmiernie”, ze względu na bardziej intensywną produkcję kolagenu i szybciej zachodzące procesy regeneracyjne w skórze powstające blizny bywają większe i ciemniejsze w porównaniu do skóry starszej. U młodych Pacjentów częściej tworzą się zatem blizny przerostowe i keloidy. Lokalizacja rany na ciele także może wpływać na wygląd blizny, a okolice np. mostka są szczególnie podatne na tworzenie się blizn.

Co zrobić, aby blizna była jak najmniej widoczna?

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wygląd blizny jest pielęgnacja rany i rozpoczęcie terapii blizn tak szybko, jak to możliwe. Stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji rany i blizny, szybkie poddanie się terapiom z wykorzystaniem technologii laserowej lub innej (zabieg laseroterapii można wykonać nawet w dniu zdjęcia szwów z rany) są kluczowymi czynnikami, które poprawiają estetykę blizny i stanowią działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu przykurczów, nadmiernych napięć skóry itp. W takim wypadku warto rozważyć leczenie blizn

TOP