Iniekcje kortykosteroidów

Charakterystyka 

Kortykosteroidy, inaczej glikokortykosteroidy, są podstawowym środkiem farmakologicznym wykorzystywanym w leczeniu blizn przerostowych i keloidów. Powodują zmniejszenie stanu zapalnego oraz hamują proliferację i aktywność fibroblastów. Co więcej, glikokortykosteroidy zmniejszają syntezę glikozoaminoglikanów i kolagenu, głównego budulca blizn. Kortykosteroidy wstrzymują także działanie inhibitorów proteaz, pozwalając na szybszą degradację kolagenu nagromadzonego w keloidzie lub bliźnie przerostowej. W efekcie dochodzi do zmniejszenia wymiarów blizny i jej zmiękczenia. Iniekcje kortykosteroidów to standardowa metoda leczenia o wysokim stopniu bezpieczeństwa, cechująca się skutecznością na poziomie 50-100%. Najlepsze efekty terapii obserwuje się w przypadku blizn świeżych. W terapii kortykosteroidami stosowane są preparaty takie jak octan hydrokortisonu, metyloprednizolon, dexametazon oraz acetonid tramcynolonu. 

Wskazania 

Iniekcje kortykosteroidów zalecane są przede wszystkim w terapii blizn przerostowych i keloidów, do których zaliczyć można:

  • blizny powstałe na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego 

  • blizny pooparzeniowe 

  • blizny pooperacyjne 

  • blizna po cesarskim cięciu

  • blizny potrądzikowe 

Przebieg 

Iniekcja kortykosteroidu poprzedzona jest dokładnym wywiadem medycznym z Pacjentem, podczas którego wyklucza się ewentualne przeciwwskazania, opracowuje plan terapii i omawia inne istotne kwestie. Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Choć preparaty stosowane w leczeniu blizn przerostowych i keloidów zwykle zawierają w sobie lidokainę, czyli środek znieczulający, w przypadku Pacjentów o niskim progu bólu można zastosować miejscowe znieczulenie skóry. Kortykosteroidy aplikowane są do wnętrza blizny za pomocą strzykawki z cienką igłą. Lekarz podaje lek w dokładnie wytyczone miejsce w obrębie blizny i cała procedura trwa kilkanaście minut. Plan terapii dobierany jest indywidualnie do każdego Pacjenta, jednak zazwyczaj obejmuje 3-4 zabiegi w odstępach 4-6 tygodni. W przypadku obszernych keloidów leczenie może być bardziej czasochłonne. Iniekcje kortykosteroidów stosuje się jako jedyną formę terapii lub w połączeniu z wycięciem chirurgicznym blizny, a także m in. z laseroterapią, czy krioterapią. 

Przygotowanie do zabiegu 

Zabieg iniekcji kortykosteroidów nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta. W dniu zabiegu warto zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Lekarz może także zalecić odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi.

Wskazania pozabiegowe 

Po iniekcji kortykosteroidów okres rekonwalescencji nie jest wymagany, a Pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności. Po zabiegu w miejscu wstrzyknięcia leku skóra na bliźnie może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Jeśli objawy nie ustąpią, następnego dnia, należy skonsultować się z lekarzem. Po zabiegu skóry nie należy napinać, na przykład podczas aktywności fizycznej. Leczony obszar należy sumiennie zabezpieczać przed promieniowaniem UV kremem z filtrem SPF 50. W zależności od wskazań, lekarz może zalecić stosowanie maści lub kremu przyspieszającego gojenie. Leczony obszar należy utrzymywać w czystości i stosować się do wytycznych dotyczących pielęgnacji i higieny zaleconych przez lekarza. 

Przeciwwskazania

Mimo tego, że iniekcje kortykosteroidów to zabieg o wysokim stopniu bezpieczeństwa, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Do najważniejszych należą: 

  • alergia na podawany lek 

  • aktywne infekcje skórne na leczonym obszarze

  • ciąża i karmienie piersią 

  • zaburzenia krzepliwości krwi 

  • choroby autoimmunologiczne 

  • nowotwory skóry 

  • zaburzenia hormonalne, np. cukrzyca lub choroby tarczycy. 

Warto pamiętać, że iniekcje kortykosteroidów mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak teleangiektazje, zaburzenia pigmentacji i atrofia skóry.

TOP