Włókniaki
Włókniaki, czyli inaczej fibroma nie są niczym innym jak zmianą o charakterze guzka (Acrochordon – włókniak starczy), która w znakomitej większości nie stanowi poważnego problemu natury zdrowotnej. Jednak przez fakt, że włókniak przyjmuje formę nieestetycznej, miękkiej (lub twardej) narośli skórnej - często jest uporczywym problemem estetycznym oraz praktycznym (włókniaki często zaczepiają się o elementy odzieży czy biżuterii).
Włókniaki rosną na ogół bardzo powoli i nie dają przerzutów. Składają się z luźno ułożonych włókien kolagenu i naczyń krwionośnych otoczonych pogrubionym naskórkiem o skórzastej lub lekko brązowej barwie. Najczęściej lokalizują się w fałdach skóry – na szyi, pod pachami i w pachwinach. Włókniaki występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, szczególnie narażone na ich pojawienie się są osoby otyłe oraz chorzy na cukrzycę typu 2.
Przyczyny występowania na skórze włókniaków
Dokładna przyczyna pojawienia się włókniaków na skórze nie jest znana. Jednak wiadomo, że na ich wystąpienie mogą mieć wpływ:
- otarcia i podrażnienia, które pojawiają się jako rezultat tarcia skóry o skórę,
- podwyższony poziom hormonu wzrostu, szczególnie w czasie ciąży lub przy akromegalii (gigantyzm),
- insulinooporność (zespół X),
- wirus brodawczaka ludzkiego.
Jak usunąć włókniaki?
Włókniaki są zazwyczaj trudne do ukrycia i wyraźnie szpecą skórę, dlatego warto poddać się zabiegowi ich usunięcia. Optymalnie prowadzona terapia usuwania włókniaków składa się z dwóch etapów - profesjonalnej konsultacji dermatologicznej i oceny charakteru zmiany skórnej przez lekarza oraz doboru metody i wykonania zabiegu usunięcia włókniaka. Do likwidacji i leczenia włókniaków stosuje się metody chirurgiczne, radiochirurgiczne a najczęściej laseroterapię ablacyjną laserem CO2.
Usunięcie włókniaków laserem CO2 jest szybkim, w pełni bezpiecznym i skutecznym sposobem pozbycia się nieestetycznych zmian.
Stosowany w naszej Klinice Zakrzewscy laser chirurgiczny CO2 pozwala usunąć włókniaki bez naruszenia otaczających tkanek. Wysoka precyzja lasera CO2 umożliwia usunięcie włókniaków z tych obszarów skóry, które wymagają delikatnego traktowania, co bezpośrednio przekłada się na wysoką efektywność terapii przy minimalizacji czasu potrzebnego na gojenie i rekonwalescencję.
Zalety stosowania lasera w terapii włókniaków w Klinice Zakrzewscy:
- 5 minut – tyle zazwyczaj trwa usunięcie nieestetycznych narośli ze skóry,
- szybki, pozytywny rezultat zabiegu,
- zabieg jest precyzyjny i delikatny (wykonywany z użyciem mikroskopu i mocnego oświetlenia), co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
- zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi,
- zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
- zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
- po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,
Więcej na temat leczenia z zastosowaniem lasera CO2 w naszej Klinice Zakrzewscy znajdziesz na stronie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania włókniaków. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kurzajek, kępek żółtych, prosaków, mięczaka zakaźnego i kłykcin.
Umów wizytę