Leczenie blizn metodą LADD
Podawanie leków wspomagane laserem (laser assisted drug delivery – LADD) to nowoczesna metoda aplikowania leków, która jest używana w terapiach leczenia blizn w celu poprawy ich estetyki oraz redukowania objawów, które im towarzyszą, takich jak świąd i ból. Polega na zastosowaniu lasera frakcyjnego ablacyjnego, który wykonuje w tkance mikrouszkodzenia oraz nałożeniu na skórę dedykowanego leku, co ma zwiększyć jego wchłanialność i podnieść efektywność jego działania. Środki stosowane miejscowo bez wspomagania laserowego, w zależności od rodzaju, przenikają przez skórę zaledwie w 1-5%. LADD pozwala na zwiększenie wchłanialności, a co za tym idzie skuteczności leków stosowanych w terapii blizn, zwłaszcza blizn przerostowych i keloidów.
Charakterystyka
Laser frakcyjny ablacyjny pozwala na wykonanie kontrolowanych mikrouszkodzeń w tkance blizny wysoką temperaturą. Mikrouszkodzenia mają określoną głębokość, średnicę i kształt kanalików. Dzięki nim leki miejscowe zastosowane na blizny mają szansę wniknąć w głąb tkanki i zadziałać w głębszej warstwie naskórka lub w skórze właściwej, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnej aplikacji. Dzięki temu, że środek leczniczy wypełnia mikrouszkodzenia, substancja jest bardziej skoncentrowana, a jej działanie zostaje przedłużone. Technologia frakcyjna promuje szybsze gojenie się tkanek dzięki temu, że pomiędzy mikrouszkodzeniami pozostawiona jest zdrowa skóra. Wpływa to nie tylko na skrócenie rekonwalescencji, ale także zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych.
Wskazania
Podawanie leków wspomagane laserem może być stosowane u szerokiej grupy Pacjentów, należy jednak pamiętać, że to lekarz decyduje, czy dana osoba może zostać poddana terapii. Metoda znajduje zastosowanie w leczeniu następujących typów blizn:
keloidy
blizny przerostowe, powstałe na przykład w wyniku operacji, cesarskiego cięcia, urazu mechanicznego lub chemicznego
blizny pooparzeniowe
blizny atroficzne, w tym te po różnych typach trądziku i ospie wietrznej
Substancje stosowane we wspomaganym laserowo podawaniu leków różnią się w zależności od typu blizny i mogą obejmować kortykosteroidy, takie jak triamcynolon, zarówno w formie iniekcji, jak i maści, kwas mlekowy, klobetazol, 5-Fluorouracyl i wiele innych.
Przebieg
Każdy zabieg laserowego wspomagania podawania leków poprzedzony jest wywiadem medycznym. Lekarz kwalifikuje Pacjenta do terapii na podstawie typu, wieku i cech blizny, a także indywidualnych uwarunkowań, po wykluczeniu przeciwwskazań. Blizna i skóra wokół niej są dokładnie oczyszczane i dezynfekowane. Laser wyposażony jest w system chłodzący zwiększający komfort, jednak Pacjenci mogą zdecydować się na użycie maści znieczulającej. Specjalista ustawia odpowiednie parametry lasera, takie jak głębokość i gęstość mikrouszkodzeń, które wiązka lasera wykona w skórze i bliźnie. W trakcie zabiegu lekarz przykłada głowicę lasera do obszaru zabiegowego miejsce po miejscu. W ciągu 30 minut od zakończenia laseroterapii, na skórę nakładany jest dedykowany lek. Po nałożeniu leku specjalista może wykonać delikatny masaż i zabezpieczyć skórę sterylną folią lub innym opatrunkiem.
Efekty
Rezultaty podawania leków wspomaganego laserowo różnią się w zależności od typu blizny. W przypadku blizn potrądzikowych Pacjenci mogą spodziewać się spłycenia blizn, złagodzenia ich konturów oraz poprawy kolorytu. Blizny przerostowe, a także blizny pooparzeniowe, mogą stać się natomiast mniej uniesione, przybierają kolor zbliżony do skóry, a ich tekstura wyrównuje się. Keloidy zmniejszają swoją objętość i rozmiar, stają się gładsze, redukcji ulega także zaczerwienienie lub zasinienie. LADD może wspomagać także zmniejszenie objawów towarzyszących bliznom, takich jak świąd, ból, ograniczenie ruchomości i uczucie napięcia.
Wskazania przed zabiegiem
Na miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania, zabiegów złuszczających (np. peelingów chemicznych), kosmetyków, leków i ziół fotouczulających oraz nie stosować kwasów w obszarze zabiegowym. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu.
Wskazania po zabiegu
● Nie należy wykonywać makijażu do czasu wygojenia się obszaru zabiegowego.
● Do momentu odpadnięcia strupków nie wolno nakładać na nie kremów kojących i ochronnych.
● Pacjent powinien unikać opalania przez minimum miesiąc przed zabiegiem oraz stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną w miejscu pozabiegowym.
● Przez około tydzień po laseroterapii należy unikać czynników, które mogłyby rozszerzyć naczynia krwionośne, takich jak alkohol czy aspiryna.
● Należy unikać czynności, które mogą mieć wpływ na przegrzanie skóry np. aktywności fizycznej oraz basenu i sauny przez 7-14 dni po zabiegu.
● Skórę po zabiegu należy traktować łagodnie, łuszczącej się skóry i strupków nie wolno zrywać i zdrapywać.
● Pacjent powinien stosować się do zaleceń dotyczących pielęgnacji obszaru pozabiegowego wyznaczonych przez lekarza.
● Należy unikać czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na pojawienie się infekcji.
Rekonwalescencja
Czas rekonwalescencji uzależniony jest od leczonego problemu, uwarunkowań Pacjenta, zastosowanego leku i wielu innych czynników. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może odczuwać ciepło w leczonym obszarze. Skóra jest zaczerwieniona, podrażniona i lekko obrzęknięta. Może dojść do złuszczania naskórka i powstania strupków. Objawy te są naturalne i ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. Pełna rekonwalescencja trwa około tygodnia, natomiast złuszczanie skóry powinno ustąpić w ciągu 2 tygodni. Jeśli strupek pojawi się na leczonym obszarze, powinien odpaść samoistnie po kilku/kilkunastu dniach.
Przeciwwskazania
● ciąża oraz okres karmienia piersią
● niektóre choroby przewlekłe
● przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
● wszczepiony rozrusznik serca
● aktywne infekcje skórne na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi
● bielactwo
● skłonność do powstawania bliznowców
Po konsultacji lekarz podejmuje decyzję, czy dane przeciwwskazania są bezwzględną przeszkodą do wykonania zabiegu.
Efekty zabiegu mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, między innymi od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia, rodzaju, wielkości, położenia i wieku blizny oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.