Laseroterapia w leczeniu blizn - korzyści
Terapia laserowa w leczeniu blizn
Terapia laserowa blizn wykorzystuje energię fototermalną i fotomechaniczną do celowania w struktury wewnątrz- i międzykomórkowe w tkance bliznowej. Wiązka lasera może oddziaływać na bliznę w kilka różnych sposób, w zależności od rodzaju blizny, jej cech fizycznych, a także używanej technologii laserowej. Wybór odpowiedniego lasera i zastosowanie odpowiednich parametrów zabiegowych pozwala na oddziaływanie na tkankę bliznowatą w następujący sposób:
- Uszkadzanie komórek tkanki bliznowatej: Lasery emitujące wiązki światła o określonej długości fali mogą powodowa kontrolowane uszkodzenie tkanki bliznowatej. Uszkodzenia te stymulują skórę do regeneracji, wskutek której tkanka bliznowata, stopniowo zastępowana jest komórkami zdrowej, lepiej unaczynionej skóry, dzięki czemu blizna staje się mniej widoczna, lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Oprócz względów estetycznych jest to niezwykle istotne w przypadku blizn, których struktura wywołuje napięcia i ogranicza ruchomość różnych części ciała (np. blizny w okolicy stawów zmniejszają zakres ruchów, blizny w okolicy ust mogą utrudniać lub uniemożliwiać takie czynności jak swobodne mówienie lub spożywanie pokarmów).
- Stymulacja produkcji kolagenu: Lasery ablacyjne i nieablacyjne mogą stymulować fibroblasty, komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, do zintensyfikowanej pracy. Kolagen to białko, które nadaje skórze jędrność i elastyczność. Zwiększenie produkcji kolagenu jest zjawiskiem pożądanym w przypadku leczenia blizn atroficznych, w tym potrądzikowych. Zwiększona produkcja kolagenu wyrównuje powierzchnię skóry, co prowadzi do wygładzenia i ujednolicenia obszaru zabiegowego.
- Regulowanie ilości melaniny w tkance blizny: W przypadku blizn hiperpigmentacyjnych, czyli takich, które są ciemniejsze niż otaczająca skóra, lasery tzw. barwnikowe mogą oddziaływać bezpośrednio na melaninę – barwnik odpowiedzialny za pigmentację i prowadzić do jej rozbicia, co będzie przekładało się na rozjaśnienie blizny. Lasery, których zastosowanie pobudza tkanki do intensywniejszej regeneracji wykorzystywane w terapii blizn pozwalają także na precyzyjne oddziaływanie na wybrane obszary skóry, co może wpływać na melanocyty i regulować produkcję melaniny w tkance blizn wpływając tym samym na jej koloryt.
- Redukcja widoczności naczyń krwionośnych: Laser naczyniowy może być skutecznie wykorzystywany w przypadku blizn, w których widoczne są naczynia krwionośne. W takich sytuacjach laser ukierunkowany jest na obszary, gdzie naczynia krwionośne są zbyt rozszerzone lub zbyt widoczne. Laser emituje światło o określonej długości fali, które jest selektywnie absorbowane przez hemoglobinę zawartą w czerwonych krwinkach. Absorbowane światło zamieniane jest na energię cieplną, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury w obrębie naczyń krwionośnych. Wzrost temperatury prowadzi do koagulacji białek w ścianach naczyń krwionośnych, a to skutkuje zamknięciem naczyń i ich stopniową degradacją. Uszkodzone naczynia są następnie usuwane przez naturalne procesy naprawcze organizmu. W rezultacie naczynia stają się mniej widoczne, co poprawia estetykę blizny. Laser naczyniowy może pomóc w redukcji zaczerwienienia i poprawie koloru blizny, co przyczynia się do ogólnej poprawy jej wyglądu.
- Naruszenie struktury blizny, aby umożliwić penetrację aplikowanych następnie leków, np. sterydowych w leczeniu blizn przerostowych i keloidów. Podawanie leków wspomagane laserem (laser assisted drug delivery – LADD) to nowoczesna metoda leczenia blizn, w której wykorzystuje się możliwości lasera do zwiększenia wchłanialności, a co za tym idzie skuteczności leków miejscowych stosowanych w terapii blizn.
Należy zaznaczyć, że w wyniku terapii blizny stają się mniej widoczne, natomiast nie znikną całkowicie. Celem terapii jest zmniejszenie widoczności blizn, maksymalne ujednolicenie ich z otaczającą skórą oraz złagodzenie dyskomfortu psychicznego, fizycznego i kosmetycznego.