Laser naczyniowy

Charakterystyka

Laser naczyniowy stosowwany jest w terapiach blizn, których koloryt odbiega od otaczającej je skóry, czego przyczyną jest bogate unaczynienie. Takie blizny najczęściej przyjmują kolor czerwony lub fioletowy, a ich leczenie może opierać się na zamknięciu naczyń krwionośnych laseroterapią.   

Działanie lasera naczyniowego opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Oznacza to, że wiązka światła generowana przez laser lasera pochłaniana jest przez hemoglobinę zawartą w naczyniu krwionośnym. Naczynka ulegają podgrzaniu i zniszczeniu, a następnie naturalnemu wchłonięciu. Dzięki temu, że stosowane w urządzeniu długości impulsów światła wpływają tylko na czerwony i niebieski barwnik, laser nie oddziałuje na okoliczne tkanki, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu. 

Efekty zabiegów z wykorzystaniem lasera naczyniowego pozwalają na zniwelowanie czerwonego, różowego i fioletowego zabarwienia blizny i wyrównanie jej kolorytu tak, aby przypominała otaczającą skórę. W rezultacie całościowy wygląd blizny ulega poprawie. 

Wskazania

Laser naczyniowy stosowany jest w leczeniu blizn, których czerwone zabarwienie wynika z obecnych w nich naczyń krwionośnych. Do blizn, które cechują się wzmożonym unaczynieniem, najczęściej zalicza się blizny przerostowe i keloidy. W procesie gojenia w bliznach tworzy się w nich zbyt wiele naczyń krwionośnych, które mają większą tendencję do pękania. W rezultacie blizny przerostowe i keloidy zwykle bardziej unaczynione niż prawidłowe blizny i mają czerwony, różowy lub fioletowy kolor. (1)

Rodzaje blizn, które kwalifikują się do leczenia laserem naczyniowym, to:

  • Blizny przerostowe i keloidy cechujące się czerwonym, różowym lub fioletowym zabarwieniem, w tym:
    • blizny powstałe na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego
    • blizny pooparzeniowe
    • blizny pooperacyjne

Przebieg

Każdy zabieg z wykorzystaniem lasera naczyniowego poprzedzony jest konsultacją, podczas której omawiane są kwestie związane z oczekiwaniami Pacjenta, przeciwwskazaniami czy planem zabiegowy. Obszar zabiegowy jest oczyszczany i dezynfekowany, a następnie bliznę pokrywa się specjalnym żelem przewodzącym chłodzenie, co zapewnia większy komfort zabiegu oraz jego bezpieczeństwo. Lekarz ustawia odpowiednie parametry lasera, aby dopasować go do potrzeb Pacjenta. Następnie głowica urządzenia, która emituje wiązkę lasera, jest przykładana do leczonego obszaru. Zabieg nie powoduje dużego dyskomfortu i nie wymaga znieczulenia, jednak Pacjenci o niskim progu bólu mogą zdecydować się na zastosowanie znieczulenia w maści. W czasie zabiegu, aby zwiększyć komfort Pacjenta, lekarz reguluje temperaturę chłodzenia skóry. Procedura trwa około kilkunastu minut – jest to zależne od wielkości i rodzaju blizny.

Przygotowanie do zabiegu

Na minimum miesiąc przed laserowym leczeniem blizn należy zrezygnować z opalania i zabiegów złuszczających (np. peelingów chemicznych). Pacjent powinien także przestać stosować kosmetyki, leki i zioła fotouczulające (m.in. rumianek czy pokrzywa) oraz nie stosować kwasów. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu.

Wskazania pozabiegowe

Po zabiegu na miejsce poddane działaniu lasera nakładany jest preparat łagodzący, a Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Bezpośrednio po laseroterapii skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Czas rekonwalescencji zależy od typu i wielkości leczonej zmiany. Ponadto:

  • Jeśli laseroterapia dotyczyła twarzy, przez dobę po zabiegu nie należy wykonywać makijażu
  • Skórę po zabiegu należy traktować łagodnie
  • Przez minimum miesiąc po zabiegu należy zrezygnować z opalania
  • Należy stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną w miejscu pozabiegowym
  • Przez około tydzień po zabiegu należy unikać czynników, które mogłyby rozszerzyć naczynia krwionośne, takich jak alkohol czy leki rozrzedzające krew
  • Przez 1-2 tygodnie po zabiegu należy unikać czynności, które mogą mieć wpływ na przegrzanie skóry np. aktywności fizycznej oraz basenu i sauny
  • Pacjent powinien stosować się do zaleceń dotyczących pielęgnacji obszaru pozabiegowego wyznaczonych przez lekarza
  • Należy unikać czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na pojawienie się infekcji

Przeciwwskazania

  • ciąża oraz okres karmienia piersią
  • świeża opalenizna w przypadku wskazań estetycznych
  • niektóre choroby przewlekłe
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • aktywne infekcje skórne na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi
  • skłonność do powstawania bliznowców

Ostateczną decyzję o tym, czy wykonać zabieg, podejmuje lekarz po konsultacji z Pacjentem.

Efekty zabiegu mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, między innymi od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia, rodzaju, wielkości, położenia i wieku blizny oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Amadeu T, Braune A, Mandarim-de-Lacerda C, Porto LC, Desmoulière A, Costa A. Vascularization pattern in hypertrophic scars and keloids: a stereological analysis. Pathol Res Pract. 2003;199(7):469-73. doi: 10.1078/0344-0338-00447. PMID: 14521263.

TOP