Blizny linijne
Charakterystyka
Blizny linijne to blizny zagojone w prawidłowy sposób. Mają gładką powierzchnię i występują na tym samym poziomie co skóra. Tworzą na niej miękką, elastyczną linię, która z czasem przybiera blady lub perłowy kolor. Nie powodują dolegliwości takich jak przykurcze, świąd czy naciągnięcie skóry. Jak każda inna blizna, blizna linijna pozbawiona jest mieszków włosowych, gruczołów oraz melanocytów. Choć blizny linijne są prawie niewidoczne, Pacjenci mogą zdecydować się na ich leczenie ze względów estetycznych, chcąc jak najbardziej zmniejszyć ich widoczność.
Sposób powstawania
Estetyczny wygląd blizny linijnej możliwy jest dzięki temu, że rana zagoiła się poprzez rychłozrost – oznacza to, że jej brzegi zbliżyły się do siebie (w związku z tym, że rana była wystarczająco mała lub dlatego, że została zszyta przez lekarza) i nic nie zakłóciło procesu gojenia. Blizny linijne najczęściej są wynikiem powierzchownych zranień lub zabiegów chirurgicznych, o ile cięcie zostało przeprowadzone wzdłuż linii Langera, czyli miejsc najmniejszego napięcia skóry. Tego typu praktyka jest stosowana standardowo w chirurgii zawsze, gdy to możliwe.
Leczenie
Leczenie blizn linijnych nie jest konieczne, jednak wielu Pacjentów decyduje się na nie ze względów estetycznych, zwłaszcza gdy znajdują się na odsłoniętych obszarach ciała. Terapia przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli zostanie wdrożona zaraz po zagojeniu rany. W leczeniu blizn linijnych najczęściej stosuje się terapię łączoną dostosowaną do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Wybierając konkretne metody, specjalista bierze pod uwagę pochodzenie blizny, jej wielkość, głębokość, umiejscowienie, elastyczność, kolor, stan zdrowia Pacjenta i inne czynniki. Leczenie może obejmować zabiegi z wykorzystaniem:
- laseroterapii, w tym LADD (z ang.: laser-assisted drug delivery, czyli podawanie leków wspomagane laserem)
- radiofrekwencji mikroigłowej
- mikronakłuwania
- mezoterapii
- iniekcji osocza bogatopłytkowego
- iniekcji z tropokolagenu
- iniekcji z toksyny botulinowej
- peelingów chemicznych
Oprócz zabiegów profesjonalnych terapia zazwyczaj obejmuje także stosowanie środków miejscowych, preparatów i plastrów silikonowych itp. Przy bliznach linijnych wyklucza się leczenie chirurgiczne. Aby terapia przyniosła rezultaty, zabiegi należy wykonywać regularnie w określonych odstępach czasu. Na efekty leczenia wpływ ma wiele czynników, w tym czas rozpoczęcia leczenia, przestrzeganie przez Pacjenta zaleceń przed i pozabiegowych, sumienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej czy pielęgnacja blizny zalecona przez lekarza.