Środki miejscowe
Preparaty w postaci maści lub żelu sprawdzają się w leczeniu drobnych blizn, niwelowaniu objawów takich jak świąd i napięcie lub jako terapia uzupełniająca w leczeniu większych blizn, w tym keloidów i blizn przerosłych. Ich aplikacja jest prosta, jednak muszą być stosowane regularnie przez co najmniej kilka miesięcy, aby przynieść rezultaty.
Rodzaje substancji używanych w leczeniu blizn
Wyciąg z cebuli
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające gojenie. Kwercetyna i kemferol obecne w preparatach na bazie wyciągu z cebuli hamują proliferację i wzrost fibroblastów oraz produkcję kolagenu, przez co przeciwdziałają przerastaniu blizny i wspierają tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej. Substancja ma także działanie bakteriobójcze i uelastycznia blizny, zmniejszając uczucie napięcia i świądu. Wyciąg z cebuli sprawia, że blizny stają się bardziej płaskie i bledsze. Wyciąg z cebuli działa także zmiękczająco i wygładzająco na tkankę starszych blizn. Preparaty na bazie wyciągu z cebuli wspierają również prawidłowe ukrwienie i nawilżenie skóry, co jest czynnikiem wspierającym poprawę estetyki blizn.
Alantoina
Przyspiesza proces gojenia się rany i prawidłowego dojrzewania blizny, ponieważ ułatwia proliferację komórek i ma działanie przyspieszające tworzenie się ziarniny. Działa także przeciwzapalnie, ściągająco i łagodząco, wspierając regenerację skóry. Dodatkowo alantoina nawilża skórę, zwiększając zdolność wiązania wody przez tkanki, oraz wygładza i zmiękcza blizny.
Heparyna
Stosowana jest zazwyczaj jako dodatkowy składnik preparatów na bazie wyciągu z cebuli. Działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwalergicznie. Wspiera odpowiednie nawilżenie skóry i rozluźnienie struktury kolagenu, głównego budulca blizny. Dzięki właściwościom antyproliferacyjnym hamuje rozrost fibroblastów, przyczyniając się do prawidłowego gojenia się rany i zapobiegania nieestetycznemu rozrostowi blizny. W preparatach do użytku zewnętrznego stosowane są również sole heparyny o działaniu przeciwzapalnym.
Macica (masa) perłową
Masa perłowa to naturalny składnik pozyskiwany z muszli ostryg o szerokim zastosowaniu w kosmetyce. Przyczynia się do zmiękczenia, rozjaśnienia i wygładzenia blizny. Wykazuje także działanie nawilżające i przyspieszające procesy gojenia się skóry. Uelastycznia blizny, wspierając zmniejszenie świądu i napięcia oraz prawidłowe formowanie się blizny.
Śluz ślimaka
Dzięki zawartości naturalnej formy alantoiny preparaty na bazie śluzu ślimaka wykazują działanie regeneracyjne, antybakteryjne i łagodzące. Substancja powoduje zmiękczenie blizny, wygładzenie jej powierzchni i rozjaśnienie skóry. Wspiera proces gojenia się rany i prawidłowego formowanie się blizny, wykazuje także działanie nawilżające i delikatnie złuszczające.
Wskazania
Maści i żele stosowane są w leczeniu następujących rodzajów blizn:
- Blizny atroficzne, występujące w przebiegu trądziku oraz chorób przebiegających z wysypką, takich jak ospa wietrzna, w tym:
- blizny w kształcie szpikulca (icepick)
- blizny w kształcie wagonu (boxcar)
- doliny walcowate (rolling)
- płytkie blizny atroficzne
- Blizny linijne, czyli blizny zagojone prawidłowo
- Keloidy i blizny przerostowe, w tym:
- blizny powstałe na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego
- blizny pooparzeniowe
- blizny pooperacyjne
- blizna po cesarskim cięciu
Sposób stosowania
Preparaty do użytku zewnętrznego powinny być stosowane 3 razy dziennie przez okres nie krótszy niż kilka miesięcy. Środki w postaci maści lub żelu aplikuje się na oczyszczoną bliznę lub bliznowca cienką warstwą i delikatnie wmasowuje. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej, jednak dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. W przypadku starszych blizn można zastosować okłady — na jałową gazę nakłada się krem i przytrzymuje na bliźnie przez 30-60 minut.
Przeciwwskazania
Maści i kremów na blizny nie należy stosować na otwarte, niezagojone rany, a także w okresie ciąży i karmienia piersią. Leczenie blizn u dzieci środkami miejscowymi można wprowadzić tylko po konsultacji lekarskiej.