Włókniak twardy
Charakterystyka włókniaka twardego
Włókniak twardy, znany również jako dermatofibroma, jest drugim, obok włókniaka miękkiego, rodzajem włókniaka. Jest to łagodna, bezbolesna łagodna zmiana nowotworowa, zbudowana z tkanki włóknistej, którą usuwa się nie ze względów medycznych, ale estetycznych i praktycznych. Guz jest zbity i zazwyczaj przybiera kolor brązowawy lub czerwony, a jego powierzchnia jest szorstka lub chropowata. Włókniak twardy ma kształt kulisty lub workowaty, a jego rozmiary osiągają 10 milimetrów średnicy. Najczęściej pojawia się na kończynach dolnych, ale także na brzuchu czy pośladkach. W rzadkich przypadkach może powstać na twarzy i tułowiu.
Dermatofibroma - przyczyny powstawania
Proces tworzenia się włókniaka twardego może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to zmiana nabyta i występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Często powstaje w miejscu ukąszenia, przebytego stanu zapalnego (np. mieszków włosowych), zakażenia wirusowego czy urazu. Do grona osób bardziej narażonych na powstawanie włókniaków zaliczamy chorych na cukrzycę, otyłość i zespół Recklinghausena. Tworzenie się tego typu zmian ma podłoże genetyczne, więc niektóre osoby są na nie bardziej narażone.
Diagnostyka i metody leczenia włókniaka twardego
Do poprawnego zdiagnozowania włókniaka twardego niezbędna jest wiedza doświadczonego lekarza dermatologa, który wykonuje badanie dermoskopowe, ponieważ zmiana bywa mylona z brodawczakiem, włókniakomięsakiem, a nawet czerniakiem. Podczas rozpoznania bierze się pod uwagę wielkość, kolor, kształt, strukturę, umiejscowienie oraz czas powstania i liczbę włókniaków, jeśli jest ich więcej niż jeden. Lekarz może zalecić biopsję, a następnie badanie histopatologiczne, które pomoże określić charakter zmiany.
Jeżeli pacjent czuje potrzebę usunięcia włókniaka twardego ze względów estetycznych lub praktycznych, może poddać się chirurgicznemu wycinaniu zmiany. Zabieg chirurgiczny jest jedną z najlepszych metod na pozbycie się włókniaka – jest skuteczny, szybki i bezpieczny. W naszej Klinice zabieg usuwania włókniaka twardego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez wykwalifikowanego chirurga za pomocą skalpela. Po wycięciu, jeśli to konieczne, zakładane są szwy. Okres gojenia wynosi około 1 tygodnia, a w miejscu wycięcia, może, choć nie musi, powstać niewielka blizna. Niestety inne metody, takie jak krioterapia, nie gwarantują, że zmiana nie pojawi się znowu w tym samym miejscu.
Umów wizytę