Plama soczewicowata

Charakterystyka plam soczewicowatych

Plama soczewicowata to zmiana barwnikowa o charakterze wrodzonym lub nabytym. Jej kolor nie jest jednolity, jednak zazwyczaj przebiera odcienie brązu, a jej kontur jest wyraźny. Na ciele może występować jedna lub więcej zmian. Najczęściej znajdują się na twarzy, ramionach, plecach i rękach. Plama soczewicowata osiąga wielkość od 2 milimetrów do 2 centymetrów, a jej kształt może być nieregularny. Jej zabarwienie wynika z namnożenia się melanocytów – komórek barwnikowych skóry. W przeciwieństwie do piegów nie ciemnieje pod wpływem słońca.

Przyczyny powstawania plam soczewicowatych

Plama soczewicowata może mieć charakter wrodzony, a co za tym idzie, podłoże genetyczne, lub charakter nabyty. Do najczęstszych przyczyn powstawania tych zmian zaliczamy promieniowanie słoneczne i starzenie się organizmu. Plamy mogą wystąpić także u osób leczących się metodą fotochemoterapii lub chorujących na zespół Peutza-Jeghersa, zespół LEOPARD, zespół Carneya oraz xeroderma pigmentosum.

Rodzaje zmian soczewicowatych

Wyróżnia się następujące rodzaje plam soczewicowatych:

  • Plamy soczewicowate zwykłe – o podłożu genetycznym, występują na skórze od urodzenia.
  • Plamy soczewicowate posłoneczne – powstają pod wpływem promieniowania UV i mogą zniknąć po dłuższym unikaniu ekspozycji skóry na słońce.
  • Plamy soczewicowate starcze – są wynikiem starzenia się organizmu i wieloletniego działania promieniowania słonecznego. Nie znikają samoistnie.
  • Złośliwa plama soczewicowata to czerniak in situ, który rozwija się na skórze z cechami fotostarzenia. Czerniak wywodzący się ze złośliwej plamy soczewicowatej jest nowotworem występującym zwykle u osób starszych rasy białej, w większości lokalizuje się w obrębie skóry twarzy.

Diagnostyka i metody leczenia

Każdą zmianę barwnikową na skórze powinno się skonsultować z lekarzem dermatologiem. Badanie skóry wideodermatoskopem jest metodą diagnostyczną, która pozwala na obejrzenie zmiany, wytypowanie miejsc ewentualnej biopsji, lub stwierdzenie, że plama ma charakter łagodny. Urządzenie do wideodermatoskopii wyposażone jest w kamerę zapisującą obraz w jakości cyfrowej, uwidaczniającą strukturę fotografowanej zmiany. Znamię od razu poddawane jest analizie i dokumentowane, co umożliwia śledzenie jakichkolwiek transformacji w jego obrębie w trakcie wizyt kontrolnych. Dzięki temu wiemy, czy dana zmiana jest niegroźna, wymaga dalszej obserwacji, jest potencjalnie niebezpieczna czy też kwalifikuje się do usunięcia.

W przypadku nieregularnych brzegów lub ciemnej pigmentacji należy wykonać biopsję i badanie histopatologiczne w celu wykluczenia plamy soczewicowatej złośliwej.

W naszej Klinice do usuwania plam soczewicowatych używamy lasera piksekundowego. Dzięki połączeniu trzech długości fali lasera zabieg jest komfortowy, krótki i bezpieczny. U podstaw technologii tej metody leży fakt, że laser jest w stanie rozbić pigment, który jest następnie wydalany przez skórę przez 3-4 tygodnie od zabiegu. Ryzyko powstania blizn i uszkodzeń termicznych zostaje zredukowane prawie do zera. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu efektu fotomechanicznego, a nie, jak w przypadku innych technologii, termicznego. Laser Pikosekundowy wykorzystywany jest do redukcji powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych – tych pierwszych można pozbyć się już przy pierwszym zabiegu. Ponadto, do usuwania zmian soczewicowatych z powodzeniem stosuje się również powierzchniową ablację laserem lub zabieg z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego.


Umów wizytę


*Pola obowiązkowe
Wyślij wiadomość
TOP