Tatuaże pourazowe

Zdarza się, że nawet niewinne obrażenia mogą pozostawić trwałe ślady na skórze w postaci zanieczyszczonych blizn. Zabrudzenia, które widoczne są w zabliźnionej tkance skóry to tzw. tatuaże pourazowe. Mogą mieć różne przyczyny i wpływać na estetykę skóry w znaczący sposób.

Przyczyny

Tzw. tatuaże pourazowe powstają w wyniku niedostatecznego oczyszczenia rany, gdy substancje barwiące, tj. żwir, ziemia, węgiel, sadza itp. przedostają się w tkankę, która zabliźnia się, a zabrudzenia zostają “uwięzione” w strukturach skóry i są widoczne po zagojeniu. Warto zatem skrupulatnie czyścić rany przed założeniem opatrunku, a w przypadku braku pewności, czy rana została wystarczająco oczyszczona lub jeśli doszło do rozleglejszych obrażeń, zwrócić się o profesjonalną pomoc medyczną.

Istnieją jednak sytuacje, w których dostęp do środków antyseptycznych jest ograniczony, a  pilna wizyta u profesjonalisty nie jest możliwa. Czasem ze względu na bezpieczeństwo Pacjenta priorytetem nie jest staranne oczyszczenie rany, a ważniejsze staje się umieszczenie Pacjenta w bezpiecznym miejscu, udzielenie pierwszej pomocy i skoncentrowanie się na utrzymaniu jego życiowych funkcji. W innych sytuacjach kompleksowe oczyszczenie rany jest utrudnione przez tak prozaiczne względy jak choćby zaniepokojenie Pacjenta (łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której zaopatrzyć musimy zanieczyszczoną ranę u płaczącego dziecka). Wówczas ryzyko powstania tzw. “tatuażu pourazowego” wzrasta. Jeśli jednak jest to możliwe, należy zawsze starać się jak najdokładniej oczyścić ranę, gdyż pozostawienie zabrudzeń, oprócz rysyka powstania “tatuażu” może także utrudniać gojenie i sprzyjać powstawaniu zakażeń.

Leczenie

Tradycyjne metody, takie jak chirurgiczne wycinanie skóry w obszarze tatuażu, jeszcze niedawno były jedynym sposobem usuwania śladów po zabrudzeniach pozostawionych w ranie. Nie była to jednak metoda popularna, gdyż wiązała się z dużą inwazyjnością oraz powstaniem blizny pooperacyjnej.

Obecnie jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w celu pozbycia się tzw. tatuażu pourazowego jest laseroterapia. W przypadku tzw. tatuaży pourazowych najczęściej wykorzystuje się lasery pikosekundowe charakteryzujące się wysoką energią i bardzo krótkim impulsem. Ta nowoczesna technologia pozwala na precyzyjne usuwanie barwników zlokalizowanych w skórze poprzez ich rozbicie. Wysoka energia wiązki lasera skierowana na zanieczyszczenie (które jest przez laser traktowane jak pigment tatuażu) prowadzi do rozbicia go w drobny pył. Drobne cząstki są następnie usuwane z organizmu przez układ limfatyczny. Terapia obejmuje serię zabiegów z wykorzystaniem lasera, a tzw. “tatuaż pourazowy” blednie stopniowo.

W Klinice Zakrzewscy stosujemy najnowsze osiągnięcia technologii laserowej. Szeroki wybór technologii, precyzyjne sterowanie oraz indywidualnie dobrany zakres parametrów pozwalają na usuwanie i rozjaśnianie tatuaży, w tym tzw. tatuaży pourazowych przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów. Stosowane technologie minimalizują ryzyko powstawania blizn czy przebarwień skóry, a zabieg nie powoduje dużego dyskomfortu u Pacjenta. Dodatkowo, oferujemy kompleksowe terapie poprawiające estetykę samych blizn, dostosowując podejście do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

TOP