
Jak usunąć makijaż permanentny? Rozmowa z dr n. med. Magdaleną Stokowacką-Zakrzewską
Dziś o bezpiecznym i skutecznym usuwaniu makijażu permanentnego rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Stokowacką-Zakrzewską, współzałożycielką Kliniki Zakrzewscy w Katowicach, członkinią elitarnego stowarzyszenia zrzeszającego specjalistów z zakresu laseroterapii ESLD oraz specjalistką, która na co dzień zajmuje się pracą z laserem.
Pani doktor, dlaczego pacjenci decydują się na usunięcie makijażu permanentnego?
MS-Z: Powodów jest wiele. Makijaż permanentny, zarówno ust, brwi, jak i powiek, powinien podkreślać urodę, zachowując naturalność wyglądu. Zdarza się jednak, że procedura została źle przeprowadzona, użyto nieodpowiednich pigmentów lub makijaż zaczął się brzydko wybarwiać. Czasami klienci decydują się usunąć makijaż permanentny, ponieważ zmieniła się moda, nie czują się w nim komfortowo lub kieruje nimi chęć zmiany. Warto pamiętać o tym, że kwestia usuwania trwałego makijażu dotyczy także mężczyzn, szczególnie tych, którzy poddali się pigmentacji skóry głowy.
Czy możliwe jest skuteczne i bezpieczne usunięcie makijażu permanentnego?
MS-Z: Jak najbardziej. Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje nam rozwiązania, o których jeszcze parę lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Oczywiście istniały wtedy lasery przeznaczone do usuwania makijażu permanentnego, jednak ich działanie pozostawiało wiele do życzenia. W związku z tym, że pigment usuwa się najczęściej z twarzy, w tym z bardzo wrażliwych miejsc, takich jak usta i okolice oczu, bezpieczeństwo zabiegu jest moim priorytetem. Laser pikosekundowy zapewnia pacjentom nie tylko bezpieczeństwo, ale także skuteczność, dlatego korzystam z niego w mojej praktyce lekarskiej.
Co sprawia, że laser pikosekundowy jest idealnym narzędziem do usunięcia makijażu permanentnego
MS-Z: Myślę, że jego zaawansowana technologia, która przekłada się na jego niezwykłą skuteczność. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że rozbija pigment niemalże w każdym kolorze niezależnie od miejsca na skórze. Warto nadmienić, że jeszcze do niedawna usunięcie czerwonego i zielonego pigmentu było niemożliwe, a z laserem pikosekundowym już jest. Co więcej, laser wykorzystuje technologię fotoakustyczną, a nie termiczną, jak jego poprzednicy, dzięki czemu ryzyko powstania blizn, poparzenia i przegrzania jest ograniczone do minimum. To wszystko sprawia, że laser jest doceniany zarówno przez lekarzy jak i Pacjentów.
W jaki sposób działa laser pikosekundowy?
MS-Z: Innowacyjne działanie tego urządzenia polega na tym, że wiązka laserowa rozdrabnia i rozbija pigment w skórze na bardzo drobny pył. Dzięki temu skóra pacjenta jest w stanie pozbyć się barwnika w sposób naturalny, traktując go jako ciało obce i wydalając go. Laser zawdzięcza swoją nazwę pikosekundzie – jednostce miary, która jest bilion razy krótsza od 1 sekundy. Dzięki temu, że impuls jest tak krótki, efektywność i bezpieczeństwo stosowania urządzenia wzrasta. W porównaniu z innymi laserami zabieg z użyciem lasera pikosekundowego jest także szybszy i mniej obciążający dla skóry, ponieważ plamka lasera obejmuje większy obszar.
Jak wygląda zabieg z użyciem lasera?
MS-Z: Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją i wywiadem z pacjentem, po którym można przystąpić do laserowego usuwania makijażu permanentnego. Bolesność procedury zależy od progu bólu pacjenta, jednak z mojego doświadczenia wynika, że zastosowanie kremu znieczulającego jest wystarczające w większości przypadków. Jak już mówiłam, ogromna moc lasera pikosekundowego połączona jest z bardzo krótkim czasem trwania impulsu, który obejmuje duży obszar skóry – do 10 mm, przez co sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Miejsce, w którym chcemy pozbyć się makijażu permanentnego, naświetlane jest odpowiednio dobraną wiązką lasera. Po zabiegu skóra zabezpieczona jest specjalną folią. Co ważne, precyzja lasera pozwala na bardzo dokładnie nakierowanie wiązki światła na napigmentowany obszar, nie istnieje więc możliwość uszkodzenia skóry wokół. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w urządzeniu rekonwalescencja skraca się do minimum. Skóra może być zasiniona lub zaczerwieniona, może wystąpić obrzęk, jednak objawy te ustępują w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Jakich efektów można się spodziewać?
MS-Z: Jak w przypadku każdego zabiegu efekty uzależnione są od wielu czynników – między innymi od koloru pigmentu, głębokości podania barwnika, rodzaju skóry pacjenta, obszaru, na którym usuwany jest makijaż, a także od jakości wykonania makijażu permanentnego. W większości przypadków procedurę trzeba powtórzyć – zazwyczaj wystarczy od 2 do 10 sesji w odstępach 6-8 tygodni. Pojawienie się pierwszych efektów to sprawa bardzo indywidualna, pigment najpierw jaśnieje, potem stopniowo zanika. Jeśli nie mamy do czynienia z przypadkami naprawdę ekstremalnymi, usunięcie makijażu permanentnego za pomocą lasera daje stuprocentową skuteczność, co przekłada się na zadowolenie Pacjentów.
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
MS-Z: Usuwaniu makijażu permanentnego może poddać się prawie każdy. Niestety kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą skorzystać z lasera pikosekundowego, podobnie jak osoby ze świeżą opalenizną (należy poczekać miesiąc od ostatniej ekspozycji na słońce) i ze świeżo wykonanym makijażem permanentnym (należy poczekać 6 tygodni). Zabiegu nie wykonuje się także wtedy, kiedy na obszarze zabiegowym skóry występuje infekcja, jak również została wykonana henna.
Do jakich zaleceń należy stosować się po laseroterapii?
MS-Z: Przez pierwsze 24 godziny po laserowym usuwaniu makijażu należy traktować skórę bardzo ostrożnie, unikać ekspozycji na słońce oraz spożywania alkoholu. Nie zaleca się dotykania i masowania miejsc poddanych zabiegowi, nie powinno się także nakładać makijażu. Przez 2 tygodnie od wykonania zabiegu należy unikać sauny, basenu, siłowni i krioterapii. Najwyższa ochrona przeciwsłoneczna (SPF 50) zalecana jest przez 6 miesięcy po usunięciu makijażu (ochronę przeciwsłoneczną należy stosować zawsze). Po każdym zabiegu informuję pacjenta, jak odpowiednio pielęgnować skórę po zabiegu.
Czy skoro laser pikosekundowy tak dobrze sprawdza się w usuwaniu makijażu permanentnego, jest w stanie usunąć także tatuaż?
MS-Z: Tak, laser pikosekundowy jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy laserowo pozbyć się tatuażu. W związku z tym, że jego działanie opiera się na dobroczynnych właściwościach światła i jest w stanie dotrzeć do głębokich warstw skóry, laser pikosekundowy radzi sobie świetnie także z przebarwieniami, leczeniem trądziku, rozstępami, zmarszczkami i wieloma innymi niechcianymi zmianami skórnymi. Jak widać, jest to urządzenie wielofunkcyjne, które dzięki najnowocześniejszej technologii znacząco podnosi jakość życia pacjentów.
O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na usunięcie makijażu permanentnego?
MS-Z: Przede wszystkim o tym, że zabieg usuwania makijażu permanentnego powinien bezwzględnie wykonać doświadczony lekarz. Jeśli chcemy, aby usunięcie makijażu było jak najmniej inwazyjne, ale maksymalnie bezpieczne i skuteczne, warto wybrać klinikę, która dysponuje laserem najwyższej jakości, takim jak np. laser pikosekundowy. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych specjalisty, w tym do odpowiedniej pielęgnacji i ochrony skóry. W swojej praktyce lekarskiej pomagałam pacjentom, którzy przeszli nieudane zabiegi usuwania makijażu permanentnego. Wyznaję zasadę, że w laseroterapii nie ma miejsca na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.
Dziękuję za rozmowę.
Umów wizytę
/