Ekspozom, czyli czynniki wpływające na zdrowie Twojej skóry
21/10/2020

Ekspozom, czyli czynniki wpływające na zdrowie Twojej skóry

Od momentu narodzin skóra człowieka narażona jest na działanie wielu uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. Smog, promieniowanie słoneczne, stres – te, i wiele innych czynników ma czterokrotnie większy wpływ na kondycję skóry niż geny! Nie każdy wie, że stan ludzkiego organizmu zależy od genów tylko w 20%. Reszta, czyli aż 80%, to właśnie ekspozom – zbiór wszystkich czynników, na które codziennie eksponujemy skórę. Jest to pojęcie dość nowe, jednak bardzo ważne, jeśli chcemy dowiedzieć się, co wpływa negatywnie na wygląd naszej cery i jak temu zapobiec.

Czym dokładnie jest ekspozom?

Jak już wspomniano, ekspozom to zbiór czynników, które mają wpływ na organizm każdego człowieka. Jednak w tym artykule przyjrzymy się bliżej oddziaływaniu ekspozomu na skórę. Czynniki te można podzielić na:

  • Ogólne ekspozycje zewnętrzne, takie jak na przykład klimat, zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie słoneczne,
  • Specyficzne ekspozycje zewnętrzne, czyli takie, na które narażamy się sami – palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, niedobór snu, stres i wiele innych
  • Ekspozycje wewnętrzne związane są ze wszystkim, co dzieje się w organizmie – metabolizmem, mikroflorą jelitową, gospodarką hormonalną, chorobami itd.

W jaki sposób ekspozom oddziałuje na skórę?

Skóra jest największym organem w ludzkim organizmie i pełni wiele istotnych funkcji – regulujących, ochraniających czy percepcyjnych. Doskonale odzwierciedla także stan naszego zdrowia, zmieniając się zależnie od kondycji organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników codziennie wpływa na naszą skórę, przyczyniając się do jej wysuszenia, podrażnienia, stanów zapalnych, trądziku, przebarwień i przyspieszenia procesu starzenia się. Pod wpływem ekspozomu wierzchnia warstwa skóry ulega uszkodzeniu, prowadząc do wcześniej wymienionych problemów. Osłabiona skóra staje się jeszcze bardziej podatna na działanie negatywnych czynników i tak błędne koło często się zamyka.

Które czynniki mają najbardziej negatywny wpływ na skórę?

Wśród czynników negatywnie oddziaływujących na skórę, możemy wymienić te, na które nie mamy bezpośredniego wpływu (np. zanieczyszczenie powietrza), jak i takie, które zależą od nas (np. palenie tytoniu). Do najbardziej niebezpiecznych czynników możemy zaliczyć:

Promieniowanie słoneczne – nie od dziś wiadomo, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA, ale także UVB, wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla skóry. Przesuszenie, poparzenia, fotostarzenie, choroby skóry (łącznie z rakiem skóry) mogą być wynikiem ekspozomu. Na promieniowanie jesteśmy narażeni cały rok, niezależnie od pogody, miejsca zamieszkania i pory roku. Mimo tego, że nie mamy wpływu na występowanie tego czynnika, możemy się przed nim skutecznie chronić. Jak? Wystarczy stosować kremy z najwyższym filtrem przeciwsłonecznym, pamiętając o tym, że należy nakładać je co 2-3 godziny. Warto również unikać słońca w godzinach, kiedy promieniowanie jest najwyższe, to znaczy między 10 a 14. Niestety kąpiele słoneczne, szczególnie te w solarium, są bardzo niebezpieczne – jeśli chcemy ograniczyć negatywny wpływ promieniowania na zdrowie nie tylko skóry, ale także całego organizmu, powinniśmy z nich zrezygnować.

Zanieczyszczenia środowiska to czynnik ekspozomu, na który narażone są przede wszystkim osoby mieszkające w dużych miastach. Udowodniono, że kiepska jakość powietrza przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. To jednak nie wszystko – zanieczyszczenia środowiska mogą powodować nasilenie trądziku, zaburzenia w budowie naskórka, zatykanie porów, nadmierną utratę nawilżenia, a nawet egzemę i rumień. Pyły niskocząsteczkowe zostały uznane za najbardziej niebezpieczny element zanieczyszczonego powietrza. Co gorsze, ich negatywne działanie potęgowane jest promieniowaniem słonecznym! Jak więc uchronić się przed niepożądanym wpływem zanieczyszczeń powietrza na skórę? Podstawę stanowi codzienne dokładne oczyszczenie skóry oraz stosowanie antyoksydantów.   

Palenie tytoniu – określenie „skóra palacza” nie wzięło się znikąd. Dym tytoniowy zawiera setki substancji niebezpiecznych zarówno dla naszych organizmów, jak i skóry. Należą do nich nikotyna, smoła, amoniak, tlenek węgla, rtęć i wiele innych. Przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry, a także do utraty elastyczności i jędrności poprzez degradację kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W konsekwencji na skórze pojawiają się zmarszczki, cera staje się wiotka, poszarzała, uwrażliwiona i podrażniona. Tym przykrym skutkom można jednak zapobiec poprzez rezygnację z palenia tytoniu.

Stres – choć dużo mówi się o negatywnym wpływie stresu na zdrowie, nie każdy wie, że nadmierna ekspozycja na ten czynnik może mieć przykre skutki dla naszej skóry. Poprzez zwiększenie stężenia kortyzolu w organizmie, stres niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc do zmarszczek, utraty jędrności i świetlistości cery. Stres wpływa także negatywnie na skórę ze skłonnością do trądziku i pękania naczynek. Co więcej, nadmierny stres często idzie w parze z zaburzeniami snu i odżywiania – takie połączenie może doprowadzić do pogorszenia stanu nie tylko cery, ale całego organizmu. Z tego powodu walka ze stresem, choć nierówna, jest niezwykle ważna. Ćwiczenia oddechowe, takie jak joga, aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, rytuały relaksacyjne, na przykład kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, a jeśli to konieczne, pomoc specjalisty, pomogą nauczyć się walczyć ze stresem i zminimalizować jego negatywne oddziaływanie.

Niestety oprócz wyżej wymienionych czynników, na ekspozom składa się również jeszcze wiele innych. Należą do nich m.in. niedobór snu, nieodpowiednie odżywianie, brak lub nadmiar aktywności fizycznej, klimat, temperatura, zanieczyszczenia chemiczne, nieodpowiednia pielęgnacja, alergeny, pole elektromagnetyczne oraz choroby.

Jak walczyć z negatywnymi skutkami ekspozomu?

Jeśli to możliwe, powinniśmy wyeliminować z naszego życia wszystkie czynniki, na które mamy wpływ – np. palenie tytoniu, korzystanie z solarium czy niewłaściwą dietę. W walce z pozostałymi, szczególnie jeśli chodzi o wpływ ekspozomu na skórę, powinniśmy skupić się na odpowiedniej jej pielęgnacji, a przede wszystkim na jej ochronie, oczyszczaniu i odżywianiu. Na szczęście współczesna kosmetologia i dermatologia stawia czoła tym wyzwaniom. Odpowiednia pielęgnacja domowa i zabiegi profesjonalne oferowane przez gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej pozwolą cieszyć się zadbaną i piękną skórą. Natomiast profilaktyka i systematyczne wizyty u dermatologa to coś, co możemy zrobić dla zdrowia skóry. 

Jak wybrać kosmetyki, które stosowane w ramach codziennej pielęgnacji, pomogą zniwelować wpływ ekspozomu na kondycję skóry?

Wśród kosmetyków, których skuteczność w walce z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę została potwierdzona badaniami klinicznymi, można wymienić te stworzone przez lekarzy, takie jak Universkin i Zo Skin.

Universkin to nie “tylko” kosmetyki, to filozofia, pozwalająca na stworzenie minimalistycznych receptur dopasowanych indywidualnie do każdej osoby w zależności od jej potrzeb, typu skóry i oczekiwań. Po dokładnym zbadaniu pacjenta oraz zebraniu wywiadu specjalista tworzy recepturę preparatu. Do składnika bazowy kosmetyku - Serum Universkin P dodaje dokładnie wyselekcjonowane składniki aktywne, dzięki czemu można stworzyć aż 600 różnych kombinacji w  57 stężeniach. Komercyjne kosmetyki przeznaczone dla szerokich grup konsumentów nie oferują takiej możliwości. Każda receptura Universkin zawiera składniki, które pomagają niwelować negatywny wpływ ekspozomu na skórę. Substancje takie jak np. kwas ferulowy, retinol, witamina C, aloes, dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) czy kwas hialuronowy minimalizują niekorzystne działanie czynników zewnętrznych poprzez odbudowę struktury skóry, wzmożenie produkcji kolagenu, elastyny, fibroblastów, łagodzenie trądziku, działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające. To jednak nie wszystko! Universkin oferuje także emulsję przeciwsłoneczną Nexultra UV SPF 50, która nie tylko doskonale chroni skórę, ale także nawilża i redukuje przebarwienia. Dla tych, którzy lubią makijaż, a nie chcą rezygnować z wysokiej ochrony przeciwsłonecznej Universkin znalazł rozwiązanie - mineralny filtr w pudrze Nexultra UV SPF 50 Puder, który zapewni ochronę i jednocześnie stanowi doskonałe wykończenie makijażu.

Zo Skin jest linią profesjonalnych kosmetyków, które pozwalają na dokładne oczyszczenie, złuszczenie, nawilżenie, odżywienie, wygładzenie i rozświetlenie skóry. Dzięki różnorodności preparatów marki Zo Skin walka z ekspozomem staje się łatwiejsza i skuteczniejsza. Linia stworzona przez światowej sławy dermatologa Zeina Obagi zapewnia wszystko, czego potrzebuje nasza cera – peelingi i nawilżające preparaty oczyszczające pozwalają nie tylko pozbyć się zanieczyszczeń środowiskowych z cery, ale także chronić ją przed kolejnymi zagrożeniami. Dzięki serum i kremom cera staje się nawilżona, odprężona i rozświetlona, a zmarszczki zostają wygładzone. Skóra pobudzona jest do regeneracji, ponieważ składniki aktywne zawarte w preparatach stymulują produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, braki witamin zostają zredukowane, a wolne rodniki zwalczone. Zo Skin pozwala walczyć nie tylko z istniejącymi już skutkami ekspozomu, ale także zapobiegać nowym.

Preparaty Universkin i Zo Skin Health dostępne są w naszej klinice. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią dla Państwa skóry pielęgnację, serdecznie zapraszamy do kontaktu.


Kontakt z naszą recepcją


*Pola obowiązkowe
Wyślij wiadomość

 

TOP