Jak leczyć przerośnięte gruczoły łojowe?
Nieestetyczne grudki na twarzy, czyli jak leczyć przerośnięte gruczoły łojowe?
Problem nadmiernego wydzielania łoju w okolicach mieszków włosowych nie dotyczy jedynie wieku nastoletniego. Wiele osób dorosłych zmaga się z problemem nieestetycznych zmian grudkowych o charakterze łojotokowym. W przypadku dorosłych najczęściej mamy do czynienia z jedną z wielu postaci przerostu gruczołów łojowych, które, choć nie są niebezpieczne dla zdrowia, mogą stanowić poważny problem estetyczny.
W artykule znajdziesz informacje o tym czym są przerośnięte gruczoły łojowe oraz jak można je skutecznie leczyć.
Co to jest przerost gruczołów łojowych?
Gruczoły łojowe pełnią niezwykle ważną funkcję - produkują sebum, które chroni naszą skórę przed czynnikami chemicznymi, drobnoustrojami, zmianami temperatury i promieniowaniem słonecznym. Gruczoły łojowe są szczególnie aktywne u dziecka tuż po urodzeniu oraz u nastolatków w okresie dojrzewania. Gdy problem z nadmiernym wydzielaniem łoju pojawia się u osób dorosłych, szczególnie po 40 roku życia, wówczas mamy do czynienia ze stanem chorobowym. Najczęściej dermatolodzy diagnozują w takich przypadkach przerost gruczołów łojowych.
Przerośnięte gruczoły łojowe najczęściej przybierają postać bezbolesnych, żółtych grudek o średnicy do 3mm, które pojawiają się na czole i policzkach osób w średnim lub starszym wieku. W badaniu przy użyciu dermatoskopu widać żółtawe zraziki, które otaczają centralny mieszek włosowy. Często występują także wydatne naczynia krwionośne.
Czasami, szczególnie u osób starszych, których skóra jest zniszczona przez promienie słoneczne, przerośnięte gruczoły łojowe mogą przybierać, postać dużych, wyraźnie widocznych grudek i guzków.
Rodzaje przerośniętych gruczołów łojowych
Wyróżniamy kilka rodzajów przerośniętych gruczołów łojowych:
- Ograniczony przerost gruczołów łojowych.
- Rozlany przerost gruczołów łojowych.
- Przerost gruczołów łojowych w postaci trądziku różowatego i guzowatości nosa.
- Olbrzymi przerost gruczołów łojowych.
- Przerost gruczołów łojowych otoczki sutkowej.
- Plamki Fordyce’a.
Ograniczony przerost gruczołów łojowych
Ograniczony przerost gruczołów łojowych najczęściej występuje u mężczyzn po 60 roku życia. Najczęstszą przyczyną pojawienia się nieestetycznych grudek jest uszkodzenie skóry przez promienie słoneczne. Zmiany, pojedyncze lub liczne, pojawiają się głównie na czole, rzadziej na policzkach czy nosie. Grudki mają żółtawy odcień i wielkość od 2 do 4 milimetrów. Ta postać przerostu gruczołów łojowych charakteryzuje się bardzo niewielkim wydzielaniem się sebum. Dlatego też skóra objęta schorzeniem nie jest tłusta. Przerośnięte gruczoły łojowe mają tendencję do przemieszczania się, co oznacza, że niektóre grudki zanikają, a nowe pojawiają się w innym miejscu.
Rozlany przerost gruczołów łojowych
Ta postać przerostu gruczołów łojowych występuje głównie u osób w średnim wieku obojga płci. Często pojawia się u członków tej samej rodziny. Zmiany na skórze przypominają płytkę lub rozlane zgrubienia o wyraźnie powiększonych porach, co nadaje powierzchni wygląd skórki pomarańczy. Rozlany przerost gruczołów łojowych najczęściej występuje na twarzy, ale czasami także na szyi oraz górnej części klatki piersiowej i pleców. U pacjentów dotkniętych tą postacią choroby obserwuje się silne wydzielanie sebum. Pomimo tego nie pojawiają się stany zapalne czy zaskórniki charakterystyczne dla trądziku.
Przerost gruczołów łojowych w trądziku różowatym i guzowatość nosa
Trądzik różowaty dotyka najczęściej kobiety (rzadziej mężczyzn) po 30 roku życia. W przypadku zaawansowanego stadium choroby na skórze twarzy, zwłaszcza nosa, czoła i policzków, pojawiają się rozlane i często bolesne zgrubienia.
Guzowatość nosa charakteryzuje się wyraźnie widocznymi, licznymi przerośniętymi gruczołami łojowymi, które często pokrywają całą twarz. Grudki łojotokowe wydzielają sebum. Ta postać choroby najczęściej dotyka starszych mężczyzn.
Gigantyczny przerost gruczołów łojowych
Gigantyczny przerost gruczołów łojowych charakteryzuje się występowaniem dużych guzków na twarzy. Choroba dotyka głównie starszych mężczyzn o skórze zniszczonej promieniami słonecznymi. Choć guzki wyglądają niepokojąco mają łagodny charakter.
Przerost gruczołów łojowych otoczki sutkowej
Gruczoły łojowe występujące w obszarze otoczki sutkowej przybierają postać uwypuklonych guzków. Guzki nie są bolesne ani niebezpieczne dla zdrowia, jednak mogą stanowić problem estetyczny.
Plamki Fordyce’a
Plamki Fordyce’a to białe lub żółte plamki lub grudki o średnicy 1- 5 mm, które najczęściej pojawiają się na trzonie prącia, mosznie, wargach sromowych oraz błonie śluzowej warg i policzków. Są to ektopowe gruczoły łojowe bez mieszków włosowych i zawierają lipidy podobne do tych, które występują naturalnie w gruczołach łojowych skóry.
Jak leczyć przerost gruczołów łojowych u dorosłych?
Choć większość postaci przerostu gruczołów łojowych stanowi jedynie problem natury estetycznej, warto zasięgnąć porady dermatologa o możliwych sposobach pozbycia się nieestetycznych grudek i guzków.
Leczenie polega na łagodzeniu uciążliwych objawów powodowanych przez przerośnięte gruczoły łojowe, likwidacji grudek i guzków, oraz zapobieganiu procesom bliznowacenia.
Jak odblokować gruczoły łojowe
W terapii przerostu gruczołów łojowych u dorosłych najczęściej stosuje się:
- leczenie farmakologiczne,
- fototerapię,
- silne peelingi chemiczne, które wygładzają skórę,
- laseroterapię.
Zastosowanie lasera chirurgicznego jest metodą leczenia przerostu gruczołów łojowych, która cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i efektywności. Laseroterapię stosuje się w usuwaniu zmian ze skóry twarzy, ale też z delikatnych partii ciała jakimi są okolice intymne – penis i wargi sromowe.
Jak przebiega leczenie laserem chirurgicznym ?
Zaletą laseroterapii jest duża precyzja, która pozwala na usunięcie zmian skórnych bez naruszania zdrowych tkanek. Dzięki temu skóra po zabiegu goi się szybko, a na skórze nie pozostają blizny.
Czego możesz się spodziewać, gdy przyjdziesz na zabieg laserowego usuwania przerośniętych gruczołów łojowych:
Lekarz znieczuli Twoją skórę kremem znieczulającym, dzięki czemu zabieg będzie bezbolesny.
Po około 30 minutach lekarz za pomocą lasera chirurgicznego wypali pojedynczo grudki i guzki powstałe w wyniku przerostu gruczołów łojowych.
Po zabiegu na skórze będą widoczne niewielkie ranki, które zagoją się całkowicie w ciągu kilku dni.
Po zabiegu Pacjent powinien pozostać pod opieką lekarza aż do czasu całkowitego wyleczenia i zagojenia się skóry po zabiegu.
Warto pamiętać, że rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i ostateczny efekt zabiegów zależny jest od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Jeśli niepokoją Cię zmiany na skórze zapraszamy na profesjonalną konsultację do naszej Kliniki.
Umów wizytę