Farmakologiczna terapia otyłości a jakość skóry twarzy i szyi
13/11/2024

Farmakologiczna terapia otyłości a jakość skóry twarzy i szyi

Dla wielu osób utrata masy ciała to duże osiągnięcie, które wpływa pozytywnie zarówno na stan zdrowia, jak i samopoczucie. Szybki i znaczny spadek wagi wiąże się jednak z konsekwencjami. Kiedy chudniemy, zmniejsza się objętość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, także tej zlokalizowanej pod skórą twarzy i szyi. Jeśli utrata masy ciała jest znaczna i szybka, może pojawić się trudny do zaakceptowania spadek napięcia i gęstości skóry twarzy, a także ubytki w objętości policzków, kości jarzmowych czy skroni. Zmiany te mogą sprawić, że twarz będzie wyglądać na bardziej zmęczoną, smutną, czy starszą, co może skutecznie odebrać radość z osiągniętych celów odchudzania. Doświadczają tego osoby leczące otyłość i nadwagę lekami z grupy agonistów receptora GLP-1, które zawierają semaglutyd, dulaglutyd, liraglutyd, eksenatyd lub tirzepatyd, czyli substancje wykazujące wysoką skuteczność w terapiach mających na celu szybka i istotna utratę masy ciała.

Skutki odchudzania widoczne na twarzy i szyi

Efekty znacznego i nagłego spadku masy ciała są szczególnie widoczne na twarzy. Choć staje się ona smuklejsza, może też stracić naturalną objętość, co prowadzi do zmian w jakości skóry, wyostrzenia się rysów zaburzenia owalu. Twarz może sprawiać wrażenie „zapadniętej”, zwłaszcza w okolicach skroni, oczu, policzków oraz bruzd nosowo-wargowych. Ostrzejsze rysy nadają wówczas twarzy zmęczony, smutny lub wręcz rozzłoszczony wyraz. Pojawiają się też zmiany w dolnej partii twarzy, takie jak tzw. „chomiki” czy mniej wyrazista, „rozmyta” linia żuchwy, która nadaje twarzy cięższy wygląd. Utrata elastyczności i gęstości skóry dodatkowo uwydatnia istniejące linie i zmarszczki mimiczne i sprawia, że pojawiają się nowe.

Podobne zmiany dotykają szyi, która jest szczególnie wrażliwa na utratę tkanki tłuszczowej. Skóra w tej okolicy jest cienka, delikatna i mniej elastyczna niż na innych częściach ciała, co sprawia, że wszelkie zmiany są tutaj bardziej zauważalne. Nagła redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej prowadzi do utraty jej naturalnej podpory, co skutkuje wzrostem wiotkości skóry i powstaniem nadmiaru, który często przybiera formę pionowych fałdów lub poziomych zmarszczek, tzw. „pierścieni Wenus”. W przypadku intensywnego spadku masy ciała może również dojść do zaburzeń w strukturze mięśni szyi, szczególnie mięśnia szerokiego szyi (platysmy). Mięsień ten, pozbawiony odpowiedniego wsparcia w postaci tłuszczu, staje się bardziej widoczny, tworząc tzw. „pasmowate” zarysy, które dodatkowo wpływają na estetykę tej okolicy.

Jak radzić sobie z wiotkością skóry twarzy i szyi?

Zmiany w wyglądzie skóry twarzy i szyi, które pojawiają się po utracie wagi, mogą być dla wielu osób wyzwaniem estetycznym. Warto jednak pamiętać, że skórę można wspierać w procesie regeneracji i zadbać o jej jakość na różnych etapach odchudzania. Dla jędrności i elastyczności skóry kluczowe jest pobudzanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Regularna stymulacja produkcji zwłaszcza kolagenu pozwala poprawić kondycję skóry i redukować widoczne oznaki wiotkości.

Działanie profilaktyczne oraz rozpoczęcie terapii na wczesnym etapie zmian może przynieść bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Nowoczesne technologie, takie jak laseroterapia ablacyjna i nieablacyjna, mikronakłuwanie, zabiegi z wykorzystaniem biostymulatorów tkankowych i tropokolagenem czy radiofrekwencja mikroigłowa, których działanie koncentruje się na pobudzaniu procesów regeneracyjnych i stymulowaniu fibroblastów, są skutecznymi metodami wspierającymi proces odbudowy skóry. Zabiegi iniekcyjne polegające na podaniu kwasu hialuronowego, mogą natomiast pomóc w delikatnym uniesieniu tkanek i w pracy nad uzyskaniem efektu pełniejszego owalu twarzy.

Laseroterapia

Laseroterapia to jedna z najbardziej zaawansowanych  intensywnych metod stosowanych w celu odmłodzenia i poprawy jakości skóry. Jej działanie opiera się na precyzyjnym wykorzystaniu wiązki światła laserowego, które może być dostosowane do różnorodnych potrzeb skóry. W zależności od oczekiwanych rezultatów i specyfiki problemu, stosuje się lasery ablacyjne i nieablacyjne z możliwością zastosowania technologii frakcyjnej, co pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów. Oba rodzaje laserów działają na skórę w odmienny sposób, jednak ich wspólnym celem jest stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych i naprawczych.

Laser nieablacyjny w technologii frakcyjnej to rozwiązanie delikatniejsze, które działa na głębsze warstwy skóry, nie naruszając jej powierzchni. Tworzy mikroskopijne strefy termalne, czyli mikrouszkodzenia w strukturze skóry, które stymulują produkcję czynników wzrostu, uruchamiając kaskadę procesów naprawczych. W wyniku tych procesów dochodzi do:

  • angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie skóry i dostarcza jej składników odżywczych
  • powstawania nowych komórek skóry
  • produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za jej jędrność, elastyczność i młody wygląd
  • produkcji kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za optymalne nawilżenie skóry.

Oprócz tego obkurczaniu ulegają stare włókna kolagenowe, co prowadzi do natychmiastowego efektu napięcia skóry. Zabiegi z użyciem lasera nieablacyjnego są bezpieczne, wymagają krótkiego czasu rekonwalescencji i mogą być stosowane u Pacjentów, którzy preferują mniej inwazyjne metody.

Z kolei laser ablacyjny CO2 w technologii frakcyjnej działa bardziej inwazyjnie, naruszając ciągłość naskórka i wywołując mikrouszkodzenia zarówno w jego warstwie powierzchniowej, jak i w głębszych warstwach skóry właściwej. Dzięki temu procesy regeneracyjne i ich efekty zostają zintensyfikowane, co dodatkowo sprzyja poprawie jakości skóry, jej zagęszczeniu i wygładzeniu. Rekonwalescencja wymaga więcej czasu niż po zabiegu nieablacyjnym, lecz rezultaty często są bardziej spektakularne.

Głęboka przebudowa skóry zainicjowana przez zabiegi laserowe jest procesem trwającym nawet kilkanaście tygodni, więc na efekty czeka się nawet kilka miesięcy, lecz są one długotrwałe. Pacjenci obserwują takie zmiany jak poprawa jędrności i elastyczności skóry, pogrubienie jej, zmniejszenie widoczności prześwitujących naczyń krwionośnych, delikatna poprawa i uniesienie owalu twarzy.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa, znana również jako mikronakłuwanie, to technika odmładzania skóry, która znajduje zastosowanie także u osób zauważających utratę jędrności skóry twarzy i szyi po znacznym i szybkim spadku masy ciała. Podobnie jak laseroterapia frakcyjna, mikronakłuwanie opiera się na tworzeniu kontrolowanych mikrouszkodzeń, które stymulują intensywne procesy regeneracyjne. Różnica polega jednak na tym, że narzędziem wykonującym uszkodzenia skóry jest pulsująca głowica z mikroigiełkami, a nie wiązka laserowa.

W wyniku działania igieł skóra „rozpoznaje” miejsca nakłuć jako obszary wymagające naprawy. W odpowiedzi komórki skóry wydzielają czynniki wzrostu, które aktywują fibroblasty oraz komórki macierzyste, co prowadzi do produkcji nowych komórek skóry, jak również włókien kolagenowych i elastynowych. Proces ten ma na celu przywrócenie skórze jędrności, poprawę jej struktury i elastyczności, dzięki czemu wiotkość skóry wynikająca z redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej zmniejsza się. 

W odróżnieniu od laserów frakcyjnych, które również znajdują zastosowanie w poprawie jędrności skóry po odchudzaniu, mezoterapia mikroigłowa działa mechanicznie, co czyni ją bardziej uniwersalną i bezpieczniejszą dla osób z przeciwwskazaniami do zabiegów laserowych, w tym z ciemniejszymi fototypami, które mogą być bardziej narażone na przebarwienia po laseroterapii.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to kolejna metoda, która zyskuje na popularności wśród osób pragnących poprawić jędrność skóry twarzy i szyi po utracie wagi. Zabieg ten polega na wykonywaniu mikronakłuć skóry specjalną głowicą, której igiełki w momencie wkłucia w skórę generują fale radiowe oddziałujące na głębsze warstwy skóry. Mikrouszkodzenia mechaniczne wykonane przez igły w połączeniu ze stymulacją falami, pobudzają tkanki skóry do regeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny. Ciepło generowane przez fale radiowe powoduje skrócenie i zagęszczenie włókien kolagenowych, co dodatkowo przyczynia się do poprawy napięcia skóry i redukcji jej wiotkości.

Tropokolagen
Iniekcje tropokolagenu mogą stanowić istotny element w regeneracji skóry, także w przypadku wiotkości pojawiającej się w procesie odchudzania. Tropokolagen typu I jest kluczowym składnikiem włókien kolagenowych, który pełni centralną rolę w tworzeniu struktury skóry. Dzięki tropokolagenowi powstaje tzw. „biorusztowanie” skóry, czyli trójwymiarowa sieć włókien kolagenowych nadających jej odpowiednią grubość, sprężystość i elastyczność.

Iniekcje tropokolagenu, oprócz tego że stymulują fibroblasty do pracy, bezpośrednio dostarczają materiał budulcowy, kluczowy dla odbudowy i wzmocnienia „biorusztowania” skóry. W przeciwieństwie do lasera czy mikronakłuwania, które opierają się na indukcji uszkodzeń skóry w celu pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych, tropokolagen działa w sposób bardziej ukierunkowany na dostarczenie konkretnego składnika do skóry, wspomagając jej strukturalną odbudowę. To dodatkowe wsparcie dla skóry, która w ten sposób może szybciej odzyskać elastyczność i napięcie, co jest szczególnie ważne po znacznym spadku masy ciała, który prowadzi do osłabienia jej naturalnych włókien kolagenowych.

Biostymulatory tkankowe: połączenie kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia

W przypadku utraty jędrności i elastyczności skóry twarzy i szyi, często proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie biostymulatorów tkankowych, które skutecznie wspomagają regenerację oraz poprawę struktury skóry. Hydroksyapatyt wapnia to biostymulator, którego działanie pomaga na dłużej przywrócić skórze sprężystość i gęstość. Mikrosfery hydroksyapatytu wapnia w niektórych preparatach do iniekcji zawieszone są w kwasie hialuronowym, dzięki czemu ich działanie może być dwukierunkowe. Kwas hialuronowy pozwala na delikatne wypełnienie ubytków tkankowych spowodowanych odchudzaniem, natomiast zdeponowany w skórze hydroksyapatyt wapnia intensywnie i długofalowo stymuluje skórę do regeneracji i przebudowy poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Takie działanie prowadzi do ujędrnienia, pogrubienia i napięcia skóry, dając efekt całościowego wizualnego odmłodzenia twarzy.   

Iniekcje kwasu hialuronowego

W przypadkach wiotkości skóry twarzy i szyi, spowodowanej znaczną utratą masy ciała, usieciowany kwas hialuronowy stanowi skuteczne narzędzie w procesie przywracania harmonii i młodzieńczego wyglądu. Dzięki swojej stabilnej strukturze, preparaty kwasu hialuronowego pozwalają na uzupełnienie utraconej objętości, co szczególnie sprawdza się w okolicach skroni, policzków oraz linii żuchwy. Wprowadzenie preparatu umożliwia również napięcie więzadeł podporowych twarzy, które z wiekiem lub w wyniku utraty tłuszczu tracą swoją funkcję podtrzymującą. Dodatkowo, odbudowując tzw. podporę skóry, kwas hialuronowy może pomóc w przywracaniu prawidłowych proporcji twarzy, poprawiając jej owal oraz delikatnie unosząc opadające tkanki. Dzięki temu twarz odzyskuje naturalny, wypoczęty wygląd bez efektu „przerysowania”.

Proces odchudzania, zwłaszcza przy zastosowaniu farmakologicznych terapii otyłości, może prowadzić do zauważalnych zmian w wyglądzie skóry twarzy i szyi, takich jak utrata elastyczności, wiotkość czy spadek objętości. Istnieje jednak wiele skutecznych metod, które pomagają w regeneracji skóry i przywracaniu jej młodzieńczego wyglądu. Wspieranie procesu regeneracyjnego za pomocą nowoczesnych technologii, zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologii  pozwala na poprawę kondycji skóry i jej jędrności. Dzięki odpowiednio dobranym terapiom można uzyskać satysfakcjonujące efekty, które pomogą utrzymać równowagę między zdrowiem, urodą a pewnością siebie w procesie odchudzania.

Dobór odpowiednich zabiegów w ramach terapii uzależniony jest od wielu czynników, takich jak indywidualne wskazania medyczne, stan skóry, stopień zaawansowania problemu oraz oczekiwania Pacjenta dotyczące efektów. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadza się szczegółową konsultację, podczas której omawiane są możliwości i ewentualne ograniczenia wynikające z rodzaju skóry lub stylu życia Pacjenta. Dzięki temu każdy zabieg może być maksymalnie dostosowany do potrzeb i zapewniać wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Należy także pamiętać, że efekty terapii mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. Nie zawsze w ramach zabiegów niechirurgicznych możliwe jest całkowite wyeliminowanie wiotkości skóry, która pojawiła się wskutek odchudzania.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o terapiach i zabiegach poprawiających jakość skóry po odchudzaniu, skontaktuj się z Kliniką Zakrzewscy.


Umów wizytę


*Pola obowiązkowe
Wyślij wiadomość
TOP