Jak radzić sobie z wiotką skórą ciała w farmakologicznym leczeniu otyłości?
16/10/2024

Jak radzić sobie z wiotką skórą ciała w farmakologicznym leczeniu otyłości?

Szybki spadek masy ciała, choć pożądany dla osób odchudzających się, może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi: skóra na ciele staje się bardziej obwisła, traci jędrność i gęstość, a cellulit może wydać się bardziej widoczny. Takie objawy zgłaszają Pacjenci stosujące leki obniżające stężenie glukozy we krwi przeznaczone do leczenia cukrzycy lub otyłości. W artykule wyjaśniamy, jak zadbać o ciało podczas terapii dzięki profesjonalnym zaawansowanym technologicznie zabiegom, które zadbają o jakość skóry, a także wspomogą proces kształtowania sylwetki.

Leki stosowane w terapii otyłości i nadwagi

Na polskim rynku dostępnych jest kilka leków, których używa się w leczeniu otyłości. Niektóre z nich przeznaczone są dla Pacjentów ze współwystępują cukrzycą typu 2, natomiast inne mogą być stosowane u osób bez tego schorzenia. Środki te bazują na substancjach czynnych należących do grupy agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1): semaglutydzie, liraglutydzie, eksenatydzie lub dulaglutydzie.

Skutki uboczne leczenia otyłości i nadwagi

Leki z grupy agonistów receptora GLP-1 sprawiają, że Pacjenci rzadziej odczuwają głód i pozostają syci na dłużej, co pomaga im utrzymać dietę redukcyjną. Czynniki te przyczyniają się do szybkiej i znacznej utraty wagi, która u wielu osób związana jest z widoczną utratą jędrności i napięcia skóry. W efekcie dochodzi także do uwidocznienia się cellulitu oraz powstania nieestetycznych wgłębień, zwłaszcza w okolicy ud, pośladków i ramion.  

Nowoczesne technologie w modelowaniu ciała

Spersonalizowane plany zabiegowe realizowane w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych dostosowywane są do problemów i potrzeb Pacjenta w taki sposób, aby poprawić kondycję skóry, przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej i wymodelować, a nawet wyrzeźbić wybrane obszary ciała. Liczba i częstotliwość zabiegów zależy od celów, do których osiągnięcia dąży Pacjent, jak również zaproponowanych rozwiązań medycznych.

Terapia zwykle obejmuje połączenie kilku platform, ponieważ ich działanie uzupełnia się, potęgując efekty leczenia. Technologie te można podzielić według ich najważniejszych zastosowań:

Poprawa napięcia skóry i redukcja cellulitu: Wiotka i pozbawiona gęstości skóra, a także uwidocznienie się cellulitu, to efekty uboczne odchudzania, zauważalne szczególnie przy szybkiej i znacznej utracie tkanki tłuszczowej. To zjawisko naturalne, że skóra może nie zdążyć zaadaptować się do mniejszych objętości ciała i utracić jędrność i napięcie, które dotychczas było utrzymywane przez istnienie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Fałdy „nadprogramowej” skóry na ramionach, brzuchu, plecach, pośladkach biodrach czy udach mogą skutecznie popsuć radość wynikającą z sukcesu, jakim jest chudnięcie. Objawy te często opisywane są przez Pacjentów jako najbardziej zauważalne skutki leczenia farmakologicznego, które wpływają na negatywny obraz własnego ciała. Warto zatem pracować na tym, aby je eliminować.  

Zaawansowane technologicznie platformy zabiegowe

Technologie takie jak zimne mikrofale, fala radiowa, uderzeniowa fala akustyczna i masaż podciśnieniowy wykazują właściwości ujędrniające i wygładzające skórę. Opierają się na różnych mechanizmach działania (termicznych czy drgań mechanicznych), mają jednak wspólny mianownik: dążą do intensywnego pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a także obkurczenia starych włókien kolagenowych, pozwalając na osiągnięcie gładszej i lepiej napiętej skóry. Wysoka selektywność, precyzja i duża siła oddziaływania na tkanki pozwalają na osiągnięcie wysokiego stopnia skuteczności zabiegów przy zachowaniu bezpieczeństwa, braku okresu rekonwalescencji i komfortu.

Mezoterapia mikroigłowa

Efektów poprawy jędrności i napięcia skóry ciała można spodziewać się decydując się na zabieg polegający na mechanicznym, kontrolowanym mechanicznym uszkadzaniu skóry cienkimi igłami, jakim jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg wykonywany jest zaawansowanym narzędziem umożliwiającym wykonywanie niezliczonych mikrouszkodzeń o ściśle określonej głębokości, co stymuluje skórę do głębokiej przebudowy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Rosnącą popularnością wśród Pacjentów wybierających zabiegi ujędrniające skórę cieszą się obecnie zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej łączące technologię mikronakłuwania z generowanymi przez głowicę zabiegową falami radiowymi. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że w trakcie nakłuwania głowica zabiegowa emituje fale radiowe niosące energię podgrzewającą głębsze warstwy skóry. Fala dociera dalej niż wkłuta igła, dzięki czemu zabieg jest intensywniejszy, a efekty mogą być bardziej spektakularne. Mechaniczne uszkodzenie skóry połączone z oddziaływaniem termicznym uruchamia autologiczne procesu naprawcze organizmu, pobudza fibroblasty do pracy, jak również pozwala obkurczyć istniejące włókna kolagenowe, co wpływa na poprawę gęstości skóry.

Masaż podciśnieniowy

Masaż podciśnieniowy oparty na drenażu limfatycznym aktywuje metabolizm komórek, usuwa toksyny z organizmu i redukuje obrzęki. Mechaniczne oddziaływanie na tkanki stymuluje procesy regeneracji i kolagenogenezy. Technologia dedykowana jest także poprawie jakości skóry i pobudzeniu układu limfatycznego do wzmożonej pracy.

Dodatkowe korzyści dla skóry: Opisane wyżej technologie oprócz ujędrnienia pobudzają powstawanie nowych naczyń krwionośnych i zwiększają przepływ krwi oraz limfy, przyczyniając się do lepszego ukrwienia i odżywienia skóry

Liczba i częstotliwość zabiegów zależy od celów, do których osiągnięcia dąży Pacjent. Plan zabiegowy ustalany jest przez wykwalifikowanego kosmetologa i może obejmować od 4 do 12 zabiegów wykonywanych w określonych odstępach czasu, w zależności od wskazań i użytych technologii.

Nierównomierna utrata tkanki tłuszczowej

Pacjenci, którzy stosują leki z grupy agonistów receptora GLP-1, zauważają, że choć utrata masy ciała jest zauważalna, bywa także nierównomierna. Z tych względów można wykonywać zabiegi modelujące obszary takie jak podwójny podbródek, boczki”, czy oponka” na brzuchu. Oporna tkanka tłuszczowa często lokalizuje się także na biodrach, udach czy w okolicach kolan tworząc nieestetyczne fałdy. Wykorzystanie zaawansowanych technologii w ramach terapii przyspieszającej redukowanie tkanki tłuszczowej pomaga zmniejszać obwody wybranych partii ciała, co jest bardzo pomocne w procesie dążenia do wymarzonych kształtów sylwetki.

Platformy zabiegowe

Jednym z rozwiązań wykazujących się wysoką skutecznością w redukowaniu opornej tkanki tłuszczowej są zabiegi wykorzystujące tzw. zimne mikrofale. Mikrofale te działają w paśmie o częstotliwości 2,45 GHz, co umożliwia ich precyzyjne ukierunkowanie na głębsze warstwy tkanki tłuszczowej. Fale selektywnie penetrują tkankę tłuszczową,  prowadząc do podniesienia temperatury ich zawartości. Prowadzi to do zmiany struktury chemicznej tłuszczu oraz znacznego przyspieszenia metabolizmu samych komórek, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia ich błony komórkowej oraz ich całkowitego zniszczenia. Uszkodzone komórki stopniowo i w naturalny sposób usuwane są przez układ chłonny.

Alternatywę dla mikrofal może stanowić platforma emitująca ultradźwięki, które docierając do komórek tłuszczowych wywołują w nich intensywną zmianę ciśnień powodującą ruch cząsteczek wody w komórce. Tworzy się ciepło endogenne, które narusza integralność błony komórkowej. Zawartość tłuszczowa uwalniana jest do przestrzeni międzykomórkowej, a następnie usuwana jest przez układ limfatyczny.

Wzmocnienie, rozbudowanie i zaznaczenie mięśni: Podkreślenie i uwidocznienie mięśni jest celem wielu osób stosujących leki w terapii otyłości i nadwagi. Według Pacjentów szybka utrata tkanki tłuszczowej daje efekt rozlanej” sylwetki, która wymaga wymodelowania. Stąd celem wielu Pacjentów jest częściowe zastąpienie utraconej tkanki tłuszczowej masą mięśniową, co zapobiega także wiotkości skóry.

Stymulacja magnetyczna mięśni

Skoncentrowana stymulacja magnetyczna to technologia pozwalająca na wywołanie intensywnych skurczów mięśni w liczbie nieosiągalnej podczas standardowego treningu. Platforma może pracować w kilku trybach, stąd możliwe jest precyzyjne dostosowanie parametrów do potrzeb Pacjenta. Zabieg może wspierać rozbudowę mięśni lub ich wzmocnienie. Najczęściej wzmacnia i modeluje się mięśnie ramion, brzucha, pośladków i ud.

Skuteczność wyżej opisanych technologii zależy od indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek, waga czy stan skóry, a także od liczby zabiegów i ich częstotliwości oraz stosowania się do zaleceń przed i pozabiegowych. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących możliwych efektów zapraszamy do kontaktu z Kliniką Zakrzewscy.

Droga do szczuplejszej sylwetki jest trudna i wymagająca. Stąd rosnąca popularność terapii farmakologicznych, które pomagają redukować masę ciała. Szybkie efekty są satysfakcjonujące i motywujące dla Pacjenta, jednak mogą pociągać za sobą skutki uboczne, które jednak można minimalizować. Dlatego obok celu, jakim jest redukowanie tkanki tłuszczowej warto postawić sobie także cel zadbania o jakość skóry i siłę mięśni. Holistyczne podejście do procesu odchudzania pozwoli nam cieszyć się szczuplejszą, wymodelowaną sylwetką i jędrną skórą.

TOP