Leczenie uśmiechu dziąsłowego
14/08/2024

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się nadmiernym eksponowaniem dziąseł podczas uśmiechu. Odsłonięcie niewielkiego fragmentu dziąseł podczas uśmiechu może mieć swój urok, jednak dla wielu osób uśmiech dziąsłowy może stanowić defekt kosmetyczny, a także przyczynę obniżonej samooceny. Jakie są przyczyny uśmiechu dziąsłowego i w jaki sposób można go leczyć?

Uśmiech dziąsłowy czym jest?

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) rozumiany jest jako nadmierna ekspozycja strefy dziąsłowej (większa niż 2-3 milimetry) w trakcie pełnego uśmiechu. Jest to jeden z najczęściej spotykanych problemów estetycznych z zakresu stomatologii. Uśmiech dziąsłowy dotyczy około 7% mężczyzn i 14% kobiet i najczęściej rozpoznaje się go w młodym wieku. (3)

Wyróżnia się cztery rodzaje uśmiechu dziąsłowego:

  • przedni: dziąsła są widoczne w odcinku pomiędzy kłami,
  • tylny: nadmierna ekspozycja dziąseł występuje w odcinku bocznym,
  • mieszany: łączy cechu typu przedniego i tylnego,
  • asymetryczny: dziąsła widoczne są bardziej z lewej lub prawej strony. (2)

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech dziąsłowy może rozwinąć się w wyniku wielu czynników, takich jak:

  • hiperaktywność mięśni dźwigacza wargi górnej, mięśnia dźwigacza skrzydełka nosa, mięśnia okrężnego ust lub mięśni jarzmowych,
  • zwiększenie odcinka wertykalnego szczęki,
  • dysplazja przegrody nosa,
  • ekstruzja wyrostków zębodołowych,
  • hiperplazja dziąseł,
  • pionowy przerost szczęki,
  • opóźnione bierne wyrzynanie zębów. (1, 2, 3)

Rozpoznanie przyczyny uśmiechu dziąsłowego determinuje wybór metody terapii. Zdarza się, że etiologia przypadłości jest złożona i uśmiech dziąsłowy wynika z kilku przyczyn. Pacjenci mogą skorzystać z leczenia ortodontycznego, chirurgicznego, periodontologicznego lub z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jeśli przyczyną uśmiechu dziąsłowego jest nadaktywność mięśniowa, w terapii wykorzystać można zarówno toksynę botulinową, jak i kwas hialuronowy. Dobór metody leczenia uwarunkowany jest wieloma czynnikami, w tym ilością widocznych dziąseł, proporcjami twarzy, czy stanem zdrowia Pacjenta.

Toksyna botulinowa w leczeniu uśmiechu dziąsłowego

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny w złączu nerwowo-mięśniowym, prowadząc do kontrolowanego i czasowego paraliżu mięśni, które są nadaktywne i powodują uśmiech dziąsłowy. W rezultacie zabieg dezaktywuje mięśnie odpowiedzialne za nadmierne podnoszenie się górnej wargi, dzięki czemu uzyskuje się bardziej harmonijny uśmiech. Co ważne, działanie substancji w żaden sposób nie wpływa negatywnie na żucie i nie zmienia rysów twarzy ani mimiki.

Pełne efekty zabiegu widoczne są po ok. 2 tygodniach i utrzymują się do 6 miesięcy. Ostateczne rezultaty i ich trwałość zależą jednak od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i sposobu podania preparatu.

Przebieg zabiegu

Po szczegółowym wywiadzie i omówieniu potrzeb Pacjenta, a także oczyszczeniu i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, lekarz przystępuje do podania toksyny botulinowej w wyznaczone mięśnie. W zależności od progu bólu Pacjenta można zastosować maść znieczulającą. Zabieg jest krótki i nie przekracza pół godziny.

Kwas hialuronowy w leczeniu uśmiechu dziąsłowego

Leczenie uśmiechu dziąsłowego kwasem hialuronowym polega na iniekcyjnym podaniu odpowiedniej ilości preparatu w określone punkty, co ma działanie miomodulacyjne. Oznacza to, że kwas hialuronowy wpływa na mięśnie, które odpowiedzialne są za powstanie uśmiechu dziąsłowego.

Pierwsze rezultaty widoczne są od razu po zabiegu, jednak ostateczne efekty osiąga się po około 2 tygodniach. Trwałość efektów zależy od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i sposobu podania preparatu, jednak najczęściej utrzymują się od 6-8 miesięcy.

Przebieg zabiegu

Przed każdym zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad, podczas którego omawiane są wszystkie oczekiwania i obawy Pacjenta, a także wykluczane przeciwwskazania. Następnie obszar zabiegowy jest oczyszczany i dezynfekowany. Zabieg trwa około 60 minut i w jego trakcie specjalista wstrzykuje podaje kwas hialuronowy za pomocą igły lub kaniuli w wyznaczone wcześniej punkty.

W terapii iniekcyjnej uśmiechu dziąsłowego można łączyć podanie toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Decyzję podejmuje lekarz po zbadaniu Pacjenta i określeniu wskazań medycznych.

Uśmiech dziąsłowy dotyczy znacznej części populacji i często jest przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu. W leczeniu uśmiechu dziąsłowego zawsze najważniejsza jest ocena przyczyny występowania uśmiechu dziąsłowego i dobór odpowiedniej terapii. W niektórych przypadkach uśmiech dziąsłowy może być leczony za pomocą toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Choć zabiegi należy powtarzać w celu utrzymania ich rezultatów, niezaprzeczalnymi zaletami procedur są natychmiastowe efekty, wysoki stopień bezpieczeństwa niewielka inwazyjność i niskie ryzyko skutków ubocznych.

TOP