Wskazania medyczne do usunięcia tatuażu
Tatuowanie, praktyka polegająca na wprowadzeniu pod skórę barwnika, znana jest od tysięcy lat. Istnieje wiele powodów, które skłaniają nas do wykonania tatuażu – chcemy wyrazić siebie, ozdobić swoje ciało, zaakcentować przynależność do grupy. Jednakże przesłanki do usunięcia tatuażu są równie liczne, a wśród nich znajdziemy także te motywowane względami medycznymi. W artykule omawiamy wskazania do usunięcia tatuażu i opisujemy metody, dzięki którym jest to możliwe.
Niemedyczne przesłanki do usunięcia tatuażu
Usuwaniu tatuażu może poddać się każda osoba, której nie wykluczają przeciwwskazania i która zostanie zakwalifikowana do zabiegu przez lekarza. Do najczęstszych powodów wymienianych przez osoby dążące do usunięcia lub rozjaśnienia tatuażu należą:
- Niepoprawnie i nieumiejętnie wykonany tatuaż, który zamiast ozdabiać – szpeci.
- Chęć zmiany wyglądu.
- Blaknięcie, rozmywanie się granic tatuażu i rozlewanie się pigmentu.
- Chęć zdobycia pracy, w której tatuaże są niepożądane lub zabronione, takie jak np. służby wojskowe.
- Zmiana poczucia estetyki, przez którą tatuaż przestaje się nam podobać.
- Negatywne skojarzenia wywoływane przez tatuaż.
Medyczne wskazania do usunięcia tatuażu
Zdarza się, że usunięcie tatuażu może być motywowane przesłankami medycznymi. Do najważniejszych należą:
- Reakcje alergiczne
Oprócz wczesnych reakcji alergicznych, wśród których należy wymienić uczulenia na składniki tuszu, produkty pielęgnacyjne czy lateksowe rękawiczki używane przez tatuatora, wyróżnia się także późne i przewlekłe reakcje alergiczne na tatuaż. Choć występują one rzadko, mogą być problematyczne i obniżać jakość życia. Występują po kilku miesiącach lub latach od wykonania tatuażu. Za reakcję alergiczną najczęściej odpowiedzialny jest barwnik czerwony, choć alergia na inny kolor jest także możliwa. Reakcja alergiczna na barwnik jest zwykle dobrze widoczna, ogranicza się do kształtu tatuażu lub wykracza poza jego obrys i najczęściej dotyczy jednego koloru w tatuażu wielokolorowym. Alergia może objawiać się uporczywym świądem, zaczerwienieniem, pęcherzami, zgrubieniami, łuskami i wyciekiem płynu. Reakcja może wystąpić bez wyraźnego powodu lub jako tzw. reakcja krzyżowa w odpowiedzi np. na stosowanie wybranych leków lub kontakt z innym alergenem. Osoby, które doświadczają późnych reakcji alergicznych, mogą wyeliminować ryzyko ich wystąpienia w przyszłości poprzez usunięcie tatuażu, które możliwe jest po zaleczeniu objawów alergii.
- Tzw. tatuaż pourazowy
Tzw. tatuaż pourazowy powstaje, gdy w wyniku urazu lub wypadku pod skórę dostają się drobinki ciała obcego. Te o ciemniejszym kolorze, takie jak węgiel, żużel, asfalt czy żwir mogą być dobrze widoczne i tym samym negatywnie wpływać na samopoczucie i psychikę Pacjenta, przypominając o traumatycznym zdarzeniu i stanowiąc defekt estetyczny. Usunięcie tatuażu pourazowego często motywowane jest więc względami nie tylko wizualnymi, ale także zdrowotnymi.
- Nadwrażliwość na promieniowanie UV
Niektóre tatuaże mogą powodować reakcję alergiczną na promienie słoneczne, która występuje za każdym razem, gdy tatuaż wystawiony jest na promieniowanie ultrafioletowe. W wyniku nadwrażliwości tatuaż zwykle zaczyna swędzieć, staje się czerwony i puchnie. Może pojawić się na nim także wysypka lub pęcherze. Aby zapobiec wystąpieniu objawów, przed wyjściem na zewnątrz tatuaż należy posmarować kremem z filtrem z SPF 50 i aplikować go co 2 godziny. Tatuaż warto chronić pod odzieżą i nie narażać go na bezpośrednie działanie słońca. Nadwrażliwość tatuażu na promieniowanie UV może być uciążliwe i stanowi przesłankę do jego usunięcia.
Laserowe usuwanie tatuażu
Bez względu na to, czy decyzja o usunięciu tatuażu motywowana jest względami medycznymi czy nie, laseroterapia należy do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania i rozjaśniania tatuażu. Złotym standardem jest laser pikosekundowy, który rozbija barwnik na drobne cząstki za pomocą wiązki o wysokiej energii. Pigment jest następnie naturalnie wydalany przez układ chłonny. Do najważniejszych zalet laserowego usuwania tatuażu zalicza się:
- Możliwość usunięcia tuszu w każdym kolorze na dowolnej części ciała (oprócz koloru białego, który jest niewykrywalny przez żaden laser).
- Wysoki poziom bezpieczeństwa związany z ultrakrótkim czasem trwania impulsu i sterylnością zabiegu.
- Zmniejszenie ryzyka poparzeń i innych powikłań oraz skrócenie okresu rekonwalescencji dzięki technologii pikosekundowej pozwalającej na krótki kontakt wiązki lasera ze skórą.
- Selektywność i precyzja lasera pikosekundowego pozwala na działanie tylko w obrębie tatuażu bez naruszania zdrowych tkanek.
- Krótki czas zabiegu dzięki możliwości dostosowania wielkości plamki lasera do obszaru zabiegowego.
- Wysoki stopień skuteczności laseroterapii w większości przypadków pozwala na całkowite usunięcie tatuażu.
Liczba wymaganych sesji zabiegowych do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu uzależniona jest od tatuażu (jego koloru, jakości zastosowanego pigmentu, techniki tatuatora i in.) oraz zdolności metabolicznych Pacjenta. Najczęściej mówi się, że jest to liczba o kilku do kilkunastu zabiegów, ale zdarzają się sytuacje, kiedy liczba ta może wzrosnąć. Częstotliwość zabiegów także ustala się indywidualnie. Trzeba zaznaczyć, że efekt zabiegu i całej terapii może się różnić w zależności od indywidualnych cech Pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, jak również od stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Usuwanie tatuażu jest obecnie szybsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej dzięki stosowaniu technologii pikosekundowej. Jest to dobra informacja zarówno dla osób, które chcą pozbyć się tatuażu ze względów osobistych, estetycznych, ale także medycznych. Wykonując tatuaż, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że na skórze wystąpi reakcja alergiczna na tusz lub słońce. Usunięcie go pozwala wyeliminować objawy alergii, natomiast w przypadku tatuażu pourazowego, laserowa redukcja barwnika może mieć znaczący wpływ na rekonwalescencję Pacjenta.
Umów wizytę