Co warto wdrożyć do pielęgnacji skóry jesienią?
Krótsze dni, wiatr, niższe temperatury i rozpoczęcie sezonu grzewczego nie są sprzymierzeńcami zdrowo wyglądającej cery. Choć jesień nie jest najbardziej łaskawym czasem dla naszej skóry, dzięki mniejszemu nasłonecznieniu i niższemu promieniowaniu UVB jest to idealny okres na rozpoczęcie zabiegów i wdrożenie składników aktywnych, po których wskazane jest unikanie słońca, a niższe temperatury sprzyjają regeneracji. Jesień to także dobra pora, aby bliżej przyjrzeć się skórze po słonecznym lecie i na nowo rozpoznać jej potrzeby. Nierzadko okazuje się, że wraz ze spadkiem temperatur nasza cera nadmiernie się przetłuszcza lub jest przesuszona, objawy trądziku ulegają zaostrzeniu, na twarzy widoczne są przebarwienia, a zmarszczki stały się bardziej widoczne. Jak więc zadbać o skórę jesienią?
Zmiany w pogodzie – zmiany w kosmetyczce
Niższe temperatury zachęcają do stosowania bardziej treściwych kremów odżywczych i nawilżających. Jesienią warto zadbać o odbudowę bariery ochronnej skóry, która mogła ulec uszkodzeniu przez promieniowanie UV. W kosmetykach szukajmy więc peptydów, ceramidów, niacynamidu, fosfolipidów czy skwalenu, które nie tylko wspomogą regenerację bariery hydrolipidowej, ale także nawilżą i ukoją cerę. W walce z przebarwieniami pomoże kwas traneksamowy lub glikolowy, witamina C, jak również retinol, który sprawdzi się też w redukcji zmian trądzikowych i objawów starzenia. Retinol to pochodna witaminy A, która zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i blizn, poprawia strukturę i koloryt skóry, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi wypryski oraz ujędrnia i uelastycznia cerę. Terapię retinolem warto rozpoczynać po konsultacji z dermatologiem lub kosmetologiem, który przeprowadzi nas przez proces przyzwyczajania skóry do tego składnika aktywnego. Kompleksowy poradnik dotyczący stosowania retinolu znajdziesz tu: Retinol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć – kompendium wiedzy.
Wiele problemów, jedna odpowiedź – peelingi chemiczne
Peeling chemiczny może obejmować jeden kwas lub ich mieszankę o właściwościach dobranych do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Rodzaj substancji, jej stężenie i czas pozostawienia na skórze to kolejne aspekty, które pozwalają na personalizację terapii. Peelingi chemiczne używane są w leczeniu szerokiej gamy problemów skórnych ze względu na zróżnicowanie substancji, które można zastosować podczas zabiegu. Ze względu na konieczność unikania słońca po peelingu chemicznym, kwasy najczęściej stosuje się właśnie jesienią. Nie jest to jednak jedyny powód – ich właściwości pomagają w leczeniu problemów, które często objawiają się na skórze po lecie. Należą do nich przebarwienia, zaostrzenie objawów trądziku pospolitego i różowatego, rozszerzone pory, nadmierna produkcja sebum i objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności.
Zregeneruj skórę po lecie dzięki mikronakłuwaniu
Mikronakłuwanie, inaczej mezoterapia mikroigłowa, to technika polegająca na wykonaniu w skórze niezliczonej liczby precyzyjnych mikronakłuć. Kontrolowane uszkodzenia rozpoznawane są przez skórę jako obszary wymagające natychmiastowej i skutecznej naprawy. W tym celu wytwarzane są czynniki wzrostu, a fibroblasty zaczynają produkować więcej kolagenu i elastyny, powstają także nowe naczynia krwionośne. Skóra rozpoczyna intensywną regenerację, która jest szczególnie ważna po słonecznym lecie. W efekcie kondycja cery ulega poprawie, staje się bardziej jędrna, jej koloryt wyrównuje się, a drobne zmarszczki przestają być tak widoczne. W trakcie zabiegu na skórę można aplikować indywidualnie dobrane substancje aktywne, które maksymalizują efekty zabiegu i zapewniają wzmocnione działanie nawilżające, regenerujące, czy rozświetlające.
Peeling wodny dla oczyszczenia i zrewitalizowania cery
Hydropeeling, czyli bezkryształowa mikrodermabrazja, to bezinwazyjna procedura mająca na celu dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry. Zabieg składa się z czterech etapów, podczas których dochodzi do złuszczenia wierzchniej warstwy naskórka mechanicznie i chemicznie, oczyszczenia porów i zaskórników oraz infuzji skóry składnikami aktywnymi o działaniu nawilżającym, rozjaśniającym i antyoksydacyjnym. Co ważne, procedura jest na tyle delikatna, że nie powinna podrażniać nawet bardzo wrażliwej cery. Hydropeeling to odpowiednia opcja dla osób, które chciałyby zrewitalizować i rozjaśnić skórę, dogłębnie ją oczyścić i poprawić jej strukturę, wyrównać produkcję sebum, a także zmniejszyć widoczność objawów starzenia się, takich jak zmarszczki i utrata elastyczności cery.
Efekty zabiegów różnią się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, w tym konkretnych problemów skórnych, indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, liczby procedur oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej
Stosowanie retinolu i wykonywanie profesjonalnych zabiegów, takich jak peelingi chemiczne i mikronakłuwanie, wymaga restrykcyjnej ochrony przeciw promieniowaniu UV oraz światłu niebieskiemu. Należy o niej jednak pamiętać niezależnie od tych czynników i uczynić ją obowiązkowym elementem codziennej rutyny. Krem z filtrem aplikuje się codziennie jako ostatni krok porannej rutyny pielęgnacyjnej i reaplikuje co 3-4 godziny – jednorazowe nałożenie nie zapewni nam wymaganej ochrony przez cały dzień. Warto pamiętać, że stosowanie produktów z filtrami zabezpiecza nas nie tylko przed przebarwieniami i suchością skóry – to także element profilaktyki przeciwstarzeniowej i przeciwnowotworowej. Za około 80% objawów starzenia się skóry odpowiada właśnie promieniowanie UV, dlatego warto się przed nim chronić dla zdrowia i dobrej kondycji cery.
Zmiany pór roku oddziałują na skórę bardziej, niż może się nam wydawać. Choć jesień nie jest tak surowa dla cery jak zima, warto się na nią przygotować i poprawić stan skóry, który mógł ulec zmianie, szczególnie przez wzmożoną ekspozycję na promieniowanie UV w minionych miesiącach. Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa uzupełniona o profesjonalne zabiegi pozwoli nam złagodzić dotychczasowe problemy skórne i ustrzeże nas przed wystąpieniem kolejnych.
Umów wizytę