Wideodermatoskopowe badanie znamion – poradnik dla Pacjenta
Mało kto wie, że badanie znamion powinno wykonywać się dwa razy w roku w ramach profilaktyki czerniaka i innych, złośliwych nowotworów skóry. W Klinice Zakrzewscy wykorzystujemy do tego ultranowoczesny wideodermatoskop, która pozwala na dokładne mapowanie zmian barwnikowych na całym ciele. Ze względu na wykorzystanie pionierskiej technologii, wysoką skuteczność oraz duże znaczenie dla wczesnej diagnostyki nowotworów, badanie uznawane jest za jedną z najlepszych metod rozpoznawania chorób skóry, a jego rezultaty mają dla lekarzy bardzo wysoką wartość diagnostyczną.
Kto powinien poddać się badaniu?
Regularna kontrola znamion powinna stanowić standardowe, profilaktyczne badanie dla każdego, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda wykrywania raków skóry. Warto wiedzieć, że czerniak zdiagnozowany we wczesnym stadium daje 99% szans wyleczenia. Zmiany skórne powinny być poddawane ocenie dermatologa przynajmniej raz w roku, a optymalnie – dwa razy w roku. Badaniu Wideodermatoskopem powinny poddać się osoby, które zauważyły u siebie nowe, niepokojące znamiona lub zmiany w obrębie obecnych (takie jak różnica w kolorze czy rozmiarze). Cykliczne badania są także szczególnie zalecane osobom, które dużo się opalają, posiadają historię nowotworów skóry w rodzinie oraz mają jasną karnację. Jeśli posiadasz zmianę skórną, która wymaga obserwacji, lekarz może zalecić badanie urządzeniem co 30-90 dni.
Dlaczego do kontroli znamion warto wybrać wideodermatoskop?
Wideodermatoskop umożliwia szczegółową analizę wszystkich znamion na ciele w zaledwie kilka minut. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest porównywanie zdjęć wykonywanych na poprzednich badaniach, co pozwala na szybkie rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Pionierski program, wykorzystując algorytm Deep Learning i sztuczną inteligencję, automatycznie wskazuje i analizuje niepokojące zmiany na skórze. Wideodermatoskop z którego korzysta się w Klinice Zakrzewski wyposażony jest także w najwyższej jakości kamerę Full HD z zoomem optycznym. Pozwala ona na 140-krotne powiększenie badanej zmiany, co ma znaczący wpływ na trafność diagnostyki zmian skórnych.
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem nie należy nakładać na skórę żadnych kosmetyków, na przykład balsamów, zwłaszcza takich, które nadają skórze kolor lub posiadają w sobie opalizujące drobinki. Skóra twarzy także powinna być czysta, bez makijażu. Jeśli przyjdziesz na badanie w makijażu, zostaniesz poproszony o jego zmycie. Przed wizytą należy także upiąć włosy, aby odsłaniały szyję, kark, uszy i czoło, zabierz więc ze sobą gumkę do włosów. Warto założyć wygodne ubranie, które szybko i łatwo zdjąć. W dniu badania załóż bieliznę, w której czujesz się komfortowo, pamiętaj jednak, żeby nie była zbyt zabudowana. Lepiej założyć biustonosz na cienkich ramiączkach i standardowe figi, a nie bokserki, ponieważ badanie będzie wówczas obejmować większy obszar ciała. Co ważne, badanie jest całkowicie bezinwazyjne, bezpieczne i komfortowe. Mapowaniu znamion może poddać się każdy, niezależnie od posiadanych zmian skórnych, a także wieku.
Jak wygląda badanie?
Badania wykonywane jest przez przeszkolonego asystenta medycznego, który posiada wiedzę niezbędną do prawidłowego wykonania zdjęć całego ciała. Na początku Pacjent proszony jest o rozebranie się do bielizny w wyznaczonym miejscu, a następnie o ustawienie się przed obiektywem w ośmiu, ściśle określonych pozycjach. W każdym ustawieniu specjalista wykonuje serię 30 dokładnych zdjęć ciała z każdej strony, dostosowując oświetlenie do badanej zmiany skórnej. Mapowanie ciała trwa kilka minut, jednak jeśli Pacjent ma więcej znamion lub niektóre z nich wymagają dokładniejszej analizy, czas badania może się wydłużyć.
Jak przebiega interpretacja wyników?
Sfotografowane zmiany skórne tworzą mapę znamion w formie mozaiki, a oprogramowanie grupuje je pod kątem ewentualnego zagrożenia, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz zaawansowane algorytmy stworzone na podstawie wieloletnich badań klinicznych. Jeśli Pacjent poddawał się badaniu już wcześniej, system porówna dane historyczne z najnowszymi i wychwyci wszelkie zmiany w obrębie istniejących znamion, a także wykryje te nowe. Wyniki tych analiz generowane są w formie raportu dla lekarza oraz Pacjenta. W kolejnym etapie, podczas konsultacji dermatologicznej, lekarz poddaje wyniki raportu analizie i interpretacji. Raport generowany przez system wideodermatoskopu wręczany jest także Pacjentowi, co pozwala na lepsze zrozumienie wyników badania i ułatwia późniejszą, regularną samokontrolę.
Co, jeśli badanie wykaże niepokojące zmiany skórne?
Jeśli po analizie wyników badania rozpoznanie zmiany skórnej wymaga badań dodatkowych, Twój dermatolog Cię na nie skieruje. Niektóre zmiany skórne nie wymagają natychmiastowego leczenia, lecz obserwacji i regularnych kontroli. Inne mogą mieć łagodny charakter i ich usunięcie jest zazwyczaj motywowane względami estetycznymi. Jeśli jednak dermatolog rozpozna u Ciebie czerniaka lub inny nowotwór złośliwy skóry, przedstawi Ci opcje leczenia. Obecnie do najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów złośliwych skóry należy wycięcie chirurgiczne oraz terapia laserem frakcyjnym CO2. Wraz z lekarzem wspólnie podejmiecie decyzję o sposobie terapii, biorąc pod uwagę Twoje preferencje, stan zdrowia, a także zaawansowanie oraz rozmiar zmiany. Pamiętaj, że dermatolog odpowie na wszystkie Twoje pytanie i przeprowadzi Cię przez proces leczenia.
Badanie znamion wideodermatoskopem to obecnie złoty standard we wczesnej diagnostyce nowotworów skóry. Połączenie sztucznej inteligencji oraz zaawansowanego oprogramowania tej platformy z doświadczeniem i wiedzą lekarza pozwala na szybkie, bezbolesne i skuteczne wykrywanie i monitorowanie zmian skórnych.
Umów wizytę