
„Trójkąt młodości” czy „piramida starości”? – jak zadbać o środkową i dolną część twarzy?
Czy wiesz, że wiek naszej twarzy najbardziej zdradza jej kształt, a nie – jak mówi popularna opinia – zmarszczki i bruzdy? Wgłębienia w skórze dotyczą już osób około 25 roku życia, nie oznacza to jednak, że postrzegamy ich cerę jako dojrzałą. Młodo wyglądająca twarz swoim kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołek jest na dole. Jednak już po 30 roku życia twarz stopniowo traci te proporcje i kształt twarzy powoli zaczyna przypominać piramidę, czyli trójkąt, której wierzchołek skierowany jest ku górze. Utrata sprężystości i gęstości skóry, zmniejszenie napięcia więzadeł, które kotwiczą i stabilizują skórę oraz powięź twarzy, stopniowy remodeling kości czaszki, opadanie i zanik obszarów tkanki tłuszczowej oraz tkanek miękkich sprawiają, że „punkty ciężkości” twarzy stają się bardziej widoczne w dolnym jej piętrze, co daje efekt wizualnie dojrzalszej twarzy. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jego pierwsze manifestacje możemy zaobserwować już około 30-40 roku życia. Na szczęście, proces ten można spowolnić i zapobiec pogłębianiu się objawów, a także zniwelować niektóre z nich. Jak to zrobić? O tym przeczytasz w naszym artykule.
„Trójkąt młodości” i „piramida starości” – co oznaczają te określenia?
Proporcje twarzy zmieniają się wraz z wiekiem i jest to nieunikniony proces. Osoby do 30 roku życia najczęściej cieszą się kształtem twarzy, który przypomina odwrócony trójkąt – jego podstawę stanowią widoczne łuki brwiowe i jędrne policzki, natomiast wierzchołek – regularna linia żuchwy i zarysowany podbródek. Jest to pożądany i powszechnie uważany za atrakcyjny kształt twarzy często nazywamy „trójkątem młodości”, którego proporcje w dużej mierze opierają się na harmonijnym ułożeniu oczu, nosa, ust oraz kości policzkowych. Niestety wraz z upływem czasu kształt twarzy zaczyna bardziej przypominać piramidę. Podstawę tego trójkąta, zwanego „piramidą starości”, stanowi szersza żuchwa i opadające, coraz mniej wypukłe policzki, które mogą opadać tworząc tzw. „chomiki”, a podkreślają ją pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe. Dodatkowo, skóra traci elastyczność i jędrność. Twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyglądu, a jej rysy z łagodnych zamieniają się w ostre.
Dlaczego twarz zmienia swój kształt?
To, jak szybko twarz zmieni swój kształt z tzw. „trójkąta młodości” w „piramidę starości”, zależy od wielu czynników. Po pierwsze zmienia się jakość samej skóry, która staje się coraz bardziej wiotka i wydaje się bardziej „opadać”. Wraz z wiekiem organizm zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny, które są budulcem skóry i warunkują jej jędrność i sprężystość. Produkcja kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry, także się zmniejsza, a odwodniona cera wygląda na starszą. W tym kontekście ważną rolę odgrywają geny, które często mają wpływ na to, w jaki sposób i jak szybko skóra zacznie się starzeć. Do utraty sprężystości skóry i opadania jej owalu może przyczynić się także duża utrata wagi, zaburzenia hormonalne i palenie tytoniu. Czynnikami przyspieszającymi te procesy są także wpływy zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia środowiska.
Po drugie, wraz z upływem czasu dochodzi do powolnego zaniku struktur podskórnych, które stanową fundament dla skóry i wyznaczają proporcjonalne kontury twarzy. Następuje przebudowa w obrębie tkanki kostnej twarzoczaszki widoczna głównie w środkowej części twarzy; np. poszerza się otwór oczodołu, zmniejsza się wysuniecie do przodu wypukłości policzka, zanika kość szczękowa poniżej oczodołu, może nastąpić ścieranie się zębów, które powoduje zmniejszenie wysokości twarzy. Zanikają również obszary tkanek miękkich, a poduszeczki tłuszczowe zmniejszają swoją objętość. Co więcej, struktury ulegające degeneracji stanowią mniejsze oparcie dla leżących wyżej struktur, a słabnące więzadła nie są już w stanie tak skutecznie podtrzymywać opadających tkanek. Zmiany te prowadzą do zaburzenia młodzieńczych proporcji twarzy.
Jak zachować młodzieńczy kształt twarzy?
W zapobieganiu utraty młodzieńczych proporcji owalu twarzy najważniejsze jest dopasowanie zabiegów i pielęgnacji do potrzeb cery oraz systematyczność ich wykonywania. Choć przekształcanie się tzw. „trójkąta młodości” w „piramidę starości” jest naturalne, możemy opóźnić ten proces, a także redukować jego dotychczasowe skutki. Warto wspomóc się profesjonalnymi zabiegami, które pozwolą zarówno odbudować zanikające wraz z upływem czasu struktury tkankowe, jak i korzystnie wpłyną na jakość i kondycję skóry.
Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym, czyli m. in. poprawa wyglądu policzków, wypełnienie doliny łez, konturowanie linii żuchwy, redukcja tzw. „chomików”
Kwas hialuronowy, dzięki swej naturalności i właściwościom wypełniającym jest doskonałym rozwiązaniem, pomagającym zachować lub przywrócić młodzieńcze proporcje twarzy, które obrazowo można opisać jako „trójkąt młodości”. Dzięki podaniu preparatu z zawartością usieciowanego kwasu hialuronowego w starannie wyznaczone punkty twarzy jesteśmy w stanie odbudować zanikające z wiekiem struktury tkankowe, stanowiące fundament dla skóry, wywołując tym samym efekt liftingu. Podanie kwasu hialuronowego pozwala również napiąć słabnące z upływem czasu więzadła stabilizujące skórę oraz powięź twarzy. Osiągnięcie pożądanego kształtu twarzy zwanego „trójkątem młodości” wymaga starannego zaplanowania zabiegu i opracowania całej twarzy; zarówno górnych, środkowych, jak i dolnych jej obszarów. Dodatkowo podanie preparatu wypełniającego prowadzi do zwiększenia napięcia skóry tych okolic, co zmniejsza widoczność zmarszczek i bruzd. W zależności od potrzeb Pacjenta lekarz dobiera wymagane ilości preparatów o odpowiednich właściwościach i podaje je, aby np. wypełnić dolinę łez, wymodelować policzki, zredukować bruzdy nosowo-wargowe, zniwelować „chomiki”, odbudować okolicę skroniową, a także poprawić kształt żuchwy i podbródka. Zabieg jest bezpieczny, a efekty widoczne są od razu. Rezultaty utrzymują się od 12 do 24 miesięcy, w zależności od właściwości zastosowanego preparatu, kondycji skóry i innych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych.
Biostymulacja skóry polinukleotydami
Twarz powoli traci młodzieńcze proporcje przez opadanie owalu i rozmycie konturów, co jest również spowodowane zwiotczeniem skóry. Utrata jędrności, napięcia i elastyczności skóry wynika z faktu, że z wiekiem następuje degradacja składników budulcowych skóry, tj. kolagenu i elastyny oraz zmniejsza się ilość produkowanego w skórze kwasu hialuronowego, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Za tą sytuację w dużej mierze odpowiada spadek aktywności fibroblastów, czyli komórek skóry odpowiadających za syntezę tych właśnie składników skóry. Badania wykazały, że zastosowanie polinukleotydów bardzo korzystnie wpływa na stworzenie optymalnych warunków do funkcjonowania fibroblastów, których aktywność jednoznacznie przekłada się na młodzieńczy wygląd skóry. Polinukleotydy, czyli wyizolowane łańcuchy DNA i RNA, istotnie poprawiają poziom nawilżenia skóry oraz eliminują wolne rodniki, tym samym pozytywnie wpływając na dotlenienie tkanek, co sprzyja procesowi biorewitalizującemu. Fibroblasty są stymulowane do wzmożonej pracy, a skóra szybciej się regeneruje. Efekt liftingu owalu twarzy i uniesienia tkanek jest dyskretny oraz bardzo naturalny i po zabiegu nie występuje zmiana rysów twarzy. Rekomenduje się wykonanie serii 3-4 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa – pobudzenie skóry do regeneracji
Wykonując niezliczoną liczbę mikronakłuć, urządzenie pobudza zdolność skóry do samodzielnej regeneracji i przebudowy. Proces opadania owalu twarzy jest spowolniony, dzięki zwiększeniu jędrności i napięcia skóry oraz poprawie jej gęstości i nawilżenia, co zawdzięczamy mechanicznej stymulacji komórek do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Regenerująca się skóra staje się lepiej unaczyniona, a jej struktura jest wyraźnie wzmocniona. Dodatkowo sterylne, pulsujące igły są w stanie wprowadzić w głąb naskórka substancje aktywne dobierane do potrzeb skóry Pacjenta, co pozwala na personalizowanie zabiegu poprzez zintensyfikowanie lub poszerzenie efektów wykonywanych mikronakłuć. Efekty, które są widoczne po około 3-5 zabiegach, obejmują poprawę kondycji skóry, jej nawilżenie i zagęszczenie, dzięki czemu owal twarzy jest bardziej uniesiony.
Fale radiowe i ultradźwiękowe sposobem na jędrne policzki i redukcję podwójnego podbródka
Istnieje bezinwazyjna platforma, którą swoją skuteczność zawdzięcza przełomowej technologii – połączeniu fali radiowej oraz ultradźwiękowej. Ta pierwsza pozwala na przebudowę włókien kolagenowych w skórze, co przekłada się na jej ujędrnienie i uelastycznienie. W efekcie policzki ulegają podniesieniu, a skóra twarzy napięciu. Fala ultradźwiękowa w sposób bezpieczny niszczy komórki tłuszczowe, dzięki czemu doskonale sprawdza się w niwelowaniu podwójnego podbródka. Niechciana tkanka tłuszczowa w tej newralgicznej okolicy jest następnie naturalnie usuwana przez organizm. W efekcie modelowane są jedne z najważniejszych okolic twarzy odpowiedzialnych za zachowanie jej w kształcie tzw. „trójkąta młodości” – jej „dolne piętro”. Aby uzyskać zadowalające rezultaty, zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach 7-14 dni.
Masaż podciśnieniowy – odmładzający masaż bez konieczności rekonwalescencji
Niewiele urządzeń jest w stanie przynieść tak zadowalające efekty wykorzystując tak bezinwazyjne i relaksujące metody. Podczas tej przyjemnej procedury skóra stymulowana jest do produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za napięcie i gęstość skóry, a także wytwarzania zwiększonych ilości kwasu hialuronowego, który odpowiedzialny jest za jej nawilżenie. Efekty zabiegów w zakresie poprawy kształtu twarzy obejmują poprawę ujędrnienia i ogólnej kondycji skóry, czyli zwiększenie nawilżenia cery, redukcję drobnych zmarszczek, a dzięki lepszemu ukrwieniu – rozświetlenie skóry i jej dotlenienie. Aby uzyskać optymalne efekty, należy wykonać około 6-12 zabiegów w odstępach ustalanych przez specjalistę kosmetologa.
Nowoczesna medycyna estetyczna pozwala nam na skuteczne i bezpieczne redukowanie oznak starzenia się skóry oraz znaczną poprawę jej owalu. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich zabiegów, a także ich częstotliwość powinny być ustalane indywidualnie i dopasowane do oczekiwań i potrzeb Pacjenta. Regularność i konsekwencja w ich wykonywaniu pozwolą osiągnąć najlepsze i najtrwalsze rezultaty i zachować pożądany kształt twarzy na długo. Nie można też zapominać o zdrowych nawykach i dobrze dobranej domowej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na dobre funkcjonowanie całego organizmu, jak również kondycję cery jest dobre nawodnienie. Odpowiednia ilość wypijanej wody i nawilżające produkty do pielęgnacji o dobrym składzie pozwolą Ci opóźnić procesy starzenia się skóry. W składzie kosmetyków do domowej pielęgnacji warto szukać takich substancji aktywnych takich jak retinol, kwas hialuronowy, witamina C, peptydy i ceramidy. Pamiętaj, aby produkty pielęgnacyjne dokładnie wmasowywać w skórę. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz zbilansowana dieta.