Zabiegi, które wspierają regenerację skóry
24/05/2022

Zabiegi, które wspierają regenerację skóry

Stymulowanie skóry do autoregeneracji to stosunkowo młody kierunek w medycynie regeneracyjnej i anti-aging. Badania dowodzą, że zabiegi z wykorzystaniem technik takich jak mezoterapia i mikronakłuwanie, pobudzają skórę do odnowy i wspierają jej naturalne procesy naprawcze. Wpływa to na poprawę stanu cery zarówno w krótkoterminowej perspektywie, jak i w ujęciu długofalowym, ponieważ skóra pobudzona do samodzielnej regeneracji często lepiej radzi sobie ze szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Zabiegi, które wspierają regenerację skóry, można wykonywać u Pacjentów posiadających cerę dojrzałą, ale są one również wykonywane przez osoby już po 25 roku życia, ponieważ to w tym wieku skóra zaczyna przejawiać pierwsze oznaki starzenia, zatem to dobry moment, aby spowolnić ich postęp.

Wraz z upływem lat skóra traci jędrność, napięcie, nawilżenie i blask, pokrywa się zmarszczkami i przebarwieniami. Procedury, które nie tylko zmniejszają te objawy, ale także pomagają skórze spowolnić pojawianie się nowych, są stosunkowo nowym kierunkiem w medycynie estetycznej i kosmetologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, zapraszamy do lektury.

Starzenie się skóry – na czym polega?                                                                                         

Choć starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuchronnym, tempo, w jakim przebiega, zależne jest od wielu czynników. Niezmiennymi elementami, które towarzyszą starzeniu się skóry, są zmniejszenie aktywności jej komórek oraz zdolności ich odnowy. W konsekwencji dochodzi między innymi do:

  • Degradacji kolagenu i elastyny, które są swoistym „rusztowaniem” skóry, zapewniającym jej elastyczność i jędrność. Od około trzeciej dekady życia w skórze zanika około 1% kolagenu rocznie, a elastyna stopniowo traci swoje właściwości, co sprawia, że cera staje się coraz bardziej obwisła i wiotka, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki.
  • Ubytku kwasu hialuronowego, co wpływa przede wszystkim na przesuszenie i odwodnienie skóry, ale także na utratę napięcia i sprężystości. Sucha skóra jest również bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek. Między 25 a 50 rokiem życia tracimy nawet 50% zasobów kwasu hialuronowego, które znajdują się w skórze. 
  • Zmniejszenia aktywności fibroblastów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i syntezę kwasu hialuronowego. Z wiekiem fibroblasty stają się mniej liczne i mniej produktywne, co przekłada się na zmniejszenie gęstości, jędrności i nawilżenia skóry.
  • Osłabienia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją są rozszerzone i popękane naczynia, potocznie zwane „pajączkami”. Co więcej, w wyniku słabszego ukrwienia skóra traci blask, staje się poszarzała i zmęczona.

Wiedząc, że za starzenie się skóry odpowiadają przede wszystkim powyższe czynniki, możemy dążyć do zmniejszenia widoczności jego objawów poprzez zabiegi, które pobudzają skórę do regeneracji.

Jak pobudzić skórę do samodzielnej regeneracji?

Zabiegi, które opierają się na nakłuwaniu lub mikronakłuwaniu, mają na celu kontrolowane uszkodzenie skóry. Choć może nie brzmi to zachęcająco, jest to sposób na pobudzenie skóry do regeneracji o udowodnionej w badaniach klinicznych skuteczności i o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Komórki skóry rozpoznają nakłucia jako miejsca wymagające natychmiastowej naprawy. W tym celu nie tylko formują się nowe komórki naskórka i wydzielane są czynniki wzrostu, lecz przede wszystkim dochodzi do przebudowy macierzy międzykomórkowej i zwiększania aktywności fibroblastów. Pobudzone fibroblasty wytwarzają więcej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które są odpowiedzialne za młody i zdrowy wygląd skóry. Co więcej, skóra rozpoczyna proces angiogenezy, co oznacza, że tworzy nowe naczynia krwionośne, dzięki którym skóra jest lepiej dotleniona i poprawia się jej koloryt. Mikrourazy prowadzą więc do poprawy jędrności, nawilżenia i sprężystości cery, a także zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek. To jednak nie wszystko – komórki skóry niejako uczą się samodzielnej regeneracji, co oznacza, że skóra dłużej utrzymuje młodszy wygląd i jest lepiej przygotowana do radzenia sobie z kolejnymi objawami starzenia.

Co więcej, zabiegi polegające na nakłuwaniu lub mikronakłuwaniu, mają także na celu dostarczenie w głąb skóry substancji aktywnych dopasowanych do jej potrzeb. Składniki wnikają lub są wstrzykiwane głębiej i mają szansę zadziałać silniej niż substancje aplikowane na nieuszkodzoną skórę. Substancje aktywne i preparaty dobierane są w zależności od problemów cery, mogą więc wspomagać leczenie trądziku, mieć właściwości rozjaśniające, nawilżające lub odmładzające.

Zabiegi, które wspierają regenerację skóry

Dzisiejsza medycyna estetyczna i kosmetologia oferują sporo zabiegów łączących działanie składników aktywnych z korzyściami płynącymi z nakłuwania skóry. W zależności od wskazań i Twoich preferencji lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog pomogą Ci wybrać procedurę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Zabiegi iniekcji preparatów zawierających polinukleotydy, czyli fragmenty DNA i RNA, stworzonych z myślą o biostymulacji skóry. Te naturalne substancje mają zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu zapewniają lepsze nawilżenie cery. Co więcej, stymulują działanie fibroblastów, a co za tym idzie, przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Preparaty zawierające polinukleotydy mają także działanie antyoksydacyjne i zwalczają wolne rodniki, co oznacza, że mogą spowalniać procesy starzenia się skóry. Preparat wprowadzany jest w skórę cienką igłą lub kaniulą.

Mezoterapia igłowa opiera się na podwójnym efekcie – mechanicznym pobudzeniu skóry do regeneracji dzięki iniekcji cienką igłą oraz na wprowadzeniu w jej głąb indywidualnie dobranych substancji aktywnych. Dzięki wysokiemu stopniowi skuteczności i prostocie mezoterapia igłowa jest popularną techniką iniekcji skóry. W zależności od zastosowanych składników mezoterapia igłowa może być stosowana przy wielu problemach skórnych – poprzez starzenie się cery, przez przebarwienia, aż po blizny potrądzikowe.

Iniekcje osocza bogatopłytkowego to metoda regeneracji skóry cechująca się wysokim stopniem bezpieczeństwa – krew do zabiegu pobierana jest bowiem bezpośrednio od Pacjenta. Polega na wstrzyknięciu w głąb skóry osocza wyizolowanego za pomocą specjalnej strzykawki z własnej krwi Pacjenta, co sprawia, że zabieg jest autologiczny i nie powoduje uczuleń. Osocze zawiera cenne czynniki wzrostu i płytki krwi, które stymulują komórki skóry i naczynia krwionośne, przyczyniając się do ujędrnienia, nawilżenia i odmłodzenia cery.

Mezoterapia mikroigłowa opiera się na wykorzystaniu urządzeń, które są w stanie wykonać w skórze bardzo dużą liczbę precyzyjnych mikronakłuć w czasie jednej sesji zabiegowej. Igły, wykonane zazwyczaj z molibdenu lub stali chirurgicznej, zapewniają wysokie bezpieczeństwo i sterylność zabiegu, pobudzając w skórze procesy naprawcze. Aplikowane w czasie zabiegu substancje aktywne wspomagają lub uzupełniają działanie mechanicznych mikrouszkodzeń. Skóra ulega przebudowie, wytwarza więcej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co skutkuje wizualnie młodszym i zdrowszym wyglądem skóry.

Rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i ostateczny efekt zabiegów zależny jest od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Powyższe zabiegi przyczyniają się do długotrwałej poprawy stanu skóry, pobudzając ją do samodzielnej regeneracji. Zabiegi te skupiają się przede wszystkim na źródle problemu, jednocześnie zmniejszając widoczność jego objawów.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP