Jak sprawić, aby skóra wiosną wyglądała promiennie, a włosy były lśniące i zdrowe?
Dłuższe i cieplejsze dni, zazieleniające się drzewa, pierwsze kwiaty, generalne porządki… to oznaki wiosny. Wraz z nadejściem tej pory roku warto zastanowić się, czy nasze włosy i cera są także gotowe, aby powitać ją w jak najlepszej kondycji. Niestety zima i okres wczesnej wiosny nie jest łaskawy dla skóry, która może stać się przesuszona, ziemista i pozbawiona blasku, a także dla włosów, które mogą być bardziej matowe, łamliwe i przerzedzone. Istnieje kilka sposobów, które sprawią, że skóra będzie wyglądała bardziej promiennie, a włosy będą mocniejsze i zdrowsze. Jak tego dokonać? Zapraszamy do lektury.
Dlaczego chłodne miesiące wpływają negatywnie na kondycję skóry i włosów?
W okresie zimowym skóra i włosy są narażone na negatywne działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, ogrzewanie czy suche powietrze, wpływają niekorzystnie na cerę, sprawiając, że staje się ona poszarzała, przesuszona i zmęczona. Przy nagłym ochłodzeniu powietrza bariera ochronna skóry ulega osłabieniu i wolniej się regeneruje, natomiast wzrost temperatury, który następuje na przykład wtedy, gdy wchodzimy z mrozu do ogrzanego pomieszczenia, prowadzi do tego, że więcej wody wyparowuje ze skóry, prowadząc do jej wysuszenia i uwrażliwienia. Suche powietrze spowodowane ogrzewaniem ma także inne negatywne skutki – skóra staje się odwodniona, zaczyna się łuszczyć i bywa ściągnięta. Te czynniki zewnętrzne w podobny sposób oddziałują na włosy, które tracą naturalne nawilżenie, stają się matowe i bardziej łamliwe. Nakrycia głowy mogą wywoływać uszkodzenia mechaniczne łodyg włosów i powodować nadmierną produkcję sebum. Dieta uboższa w witaminy, a bogatsza w tłuszcze, także nie przyczynia się do dobrej kondycji skóry i włosów, które mogą stać się słabiej odżywione. W przypadku włosów niedobory niezbędnych składników odżywczych mogą prowadzić do ich nadmiernego wypadania, a w przypadku skóry – do utraty blasku i jędrności. Mniejsza aktywność fizyczna w okresie zimowym sprawia, że organizm jest słabiej dotleniony, co także wpływa negatywnie na kondycję skóry i włosów.
Jak przygotować skórę i włosy na nadejście wiosny? 6 prostych sposobów
Zrób wiosenne porządki… w kosmetyczce!
Wiosna to świetny czas na dokładne przyjrzenie się zawartości kosmetyczki. I mowa tu zarówno o kosmetykach do makijażu, jak i do pielęgnacji. Nierzadko zdarza się, że dopiero gdy uważniej przyjrzymy się wszystkim produktom, które posiadamy, zdajemy sobie sprawę, że część z nich jest przeterminowana, a niektórych nie używamy, gdyż nie przypadły nam do gustu. Kosmetyki możesz posortować według przeznaczenia – na te do twarzy, włosów i ciała. Pamiętaj, o wyczyszczeniu akcesoriów do makijażu, takich jak pędzle i gąbeczki, zdezynfekuj też pęsetę. I rób to regularnie, gdyż te przybory to idealne miejsce namnażania się bakterii. Następnie sprawdź daty przydatności produktów – wszystkie przeterminowane kosmetyki należy wyrzucić, ponieważ stosowanie ich może prowadzić do podrażnień, a nawet reakcji alergicznych. Sprawdź także stan produktów, których termin ważności jeszcze nie upłynął – mogły zepsuć się wskutek niewłaściwego przechowywania. Kosmetyki, których z jakichś powodów nie używasz, postaraj się wykorzystać w inny sposób. Odżywka może posłużyć jako baza do golenia, a nietrafiony krem do twarzy jako krem do stóp. Jeśli wiesz, że nie zużyjesz danego produktu, postaraj się go oddać komuś, komu się przyda.
Zmiana pory roku = zmiana typu skóry?
Wraz z nadejściem wiosny zweryfikuj kondycję skóry twarzy i skóry głowy. W wyniku zmieniających się warunków pogodowych stan skóry i jej potrzeby mogą, choć nie muszą, ulec zmianie. Być może po okresie zimowym, w wyniku nadmiernie suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, Twoja cera stała się bardziej przesuszona i matujący podkład już się u Ciebie nie sprawdzi? A może na Twojej twarzy pojawiły się wypryski? Mogło dojść także do sytuacji, w której skóra głowy zaczęła się nadmiernie przetłuszczać, ponieważ za często nosiłaś grube czapki, lub pojawił się na niej łupież. Z tych względów warto zweryfikować, czy potrzeby skóry zmieniły się, a jeśli tak, to w jaki sposób. Wiosną warto to sprawdzić, aby móc dobrać odpowiednią pielęgnację zarówno do skóry twarzy, ciała, jak i do skóry głowy. Jeśli masz wątpliwości, wybierz się na konsultację do kosmetologa, który wykona profesjonalną analizę skóry i dobierze pielęgnację, która będzie odpowiadała jej potrzebom.
Złuszczanie i oczyszczanie
Skóra twarzy po okresie zimowym często wymaga gruntownego złuszczenia i oczyszczenia, ponieważ bywa poszarzała i pozbawiona blasku, a jej struktura może być nierówna. Na jej powierzchni mogą występować zaskórniki, przebarwienia, a pory mogą być rozszerzone. Wśród profesjonalnych zabiegów dedykowanych łagodzeniu tych objawów można wymienić:
Bezinwazyjny hydropeeling oparty na technologii bezkryształowej mikrodermabrazji pozwoli na oczyszczenie cery, złuszczenie naskórka kwasem glikolowym i salicylowym oraz na dostarczenie w głąb skóry składników aktywnych tj. peptydów i aktywnych substancji rozjaśniających, odżywczych i antyoksydacyjnych. Zarówno składniki aktywne, jak i parametry zabiegowe są dostosowane do potrzeb skóry. Warto wspomnieć, że zabieg można wykonywać również u mężczyzn. Skóra po zabiegu peelingu wodnego staje się bardziej promienna, odświeżona i wygładzona, a także lepiej nawilżona.
Peelingi chemiczne, których typ i moc dobierane są indywidualnie do potrzeb cery, pomogą Ci złagodzić objawy łojotoku i trądziku, a także zmniejszyć widoczność blizn, przebarwień i oznak starzenia się skóry. Profesjonalne peelingi cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności, dlatego pozwolą Ci wkroczyć w wiosnę z bardziej promienną, odświeżoną i gładką skórą twarzy. Niektóre zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych są wzbogacone o etap stymulacji skóry substancjami aktywnymi oraz ukojeniu preparatem nawilżająco-łagodzącym, co pozwala na dodatkowe nawilżenie i odżywienie cery.
Nawilżenie i odżywienie – tego może brakować skórze po zimie
Zimowa aura sprawia, że skóra, szczególnie twarzy, odwadnia się, łuszczy, matowieje i traci witalność. Przyczyniają się do tego mróz, wiatr i nagłe zmiany temperatur oraz wilgotności powietrza. Wśród profesjonalnych zabiegów dedykowanych łagodzeniu tych objawów można wymienić:
Mezoterapia igłowa, zwana także klasyczną, polega na wprowadzeniu w skórę indywidualnie dobranych substancji aktywnych zawartych w dedykowanych preparatach techniką iniekcji. W zależności od potrzeb cery wybierany jest preparat o określonym działaniu i składzie. Składniki aktywne, które są zawarte w preparatach do mezoterapii mogą obejmować kwas hialuronowy, który poprawia nawilżenie i jędrność skórę, peptydy, które pomogą w jej regeneracji, czy witaminy A i E, które przyczynią się do odmłodzenia i rozświetlenia cery. Zabieg stymuluje skórę do samodzielnej regeneracji, dzięki czemu jego efekty są często długotrwałe i wielowymiarowe.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, ponieważ jest autologiczny – używa się do niego krwi własnej Pacjenta. Jest to sposób na zmniejszenie widoczności pierwszych oznak starzenia się skóry, mocniejsze nawilżenie i rozświetlenie cery. Osocze, które odwirowywane jest bezpośrednio przed zabiegiem z krwi pobranej od Pacjenta, wstrzykiwane jest w skórę za pomocą specjalnej strzykawki. Zabieg pozwala na stymulację tkanek do regeneracji i wzmocnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, lepiej nawilżona, a jej koloryt ulega poprawie.
Mikronakłuwanie to zabieg polegający na mechanicznej stymulacji skóry do autoregeneracji poprzez wykonanie bardzo licznych, kontrolowanych mikronakłuć. Dzięki temu skóra rozpoczyna wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jej jędrność i młodzieńczy wygląd. Dodatkowo, zabieg można personalizować poprzez wybór odpowiedniego dedykowanego zabiegowi preparatu zawierającego składniki aktywne, których wchłanialność jest duża dzięki powstałym w skórze mikrouszkodzeniom. Zabieg wówczas może mieć działanie rozjaśniające, regenerujące, ujędrniające czy nawilżające.
Zabieg z wykorzystaniem mikrokanałowego aplikatora pozwala na uzyskanie efektu nawilżenia, odmłodzenia oraz zrewitalizowania cery, a także na poprawę jej kolorytu. Mikrokanaliki nakłuwając skórę wprowadzają w jej głąb składniki aktywne indywidualnie dobrane do potrzeb cery Pacjenta. Nakłucia skóry są na tyle niewielkie, że okres rekonwalescencji jest krótki, a zabieg nie powoduje dużego dyskomfortu.
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to zabieg, który często kojarzy się nam z powiększaniem ust, często do karykaturalnych rozmiarów. Tymczasem niewielkie ilości tej substancji, pozwalają na lepsze nawilżenie ust przesuszonych po zimie bez konieczności ich powiększania. W zależności od preferencji Pacjenta usta mogą zachować swoją wielkość i kształt lub zostać wymodelowane czy powiększone. Zabieg umożliwia także zmniejszenie dysproporcji między wargami, ujędrnienie, uwydatnienie ich konturu i zarysowanie „łuku kupidyna”.
Stymulatory tkankowe często dedykowane są wrażliwej i cienkiej skórze wokół oczu, która zimą łatwo ulega przesuszeniu i utracie jędrności, a na jej powierzchni uwidaczniają się zmarszczki. Stymulator tkankowy zazwyczaj działa na trzech poziomach. Po pierwsze, ujędrnia skórę, dając wizualny efekt liftingu oraz lepiej ją nawilża, zmniejszając widoczność drobnych zmarszczek. Po drugie, łagodzi cienie i obrzęki pod oczami. Wreszcie – przebudowuje tkanki, spowalniając degradację macierzy kostnej i poprawiając prawidłową dystrybucję tkanki tłuszczowej, co przekłada się na odmłodzenie okolicy oczu.
Warto jednak zaznaczyć, że efekty zabiegów mogą się różnić między Pacjentami. Jest to zależne, między innymi, od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, rodzaju leczonego problemu, a także od samodzielnej pielęgnacji cery przez Pacjenta w trakcie i po zabiegach.
Nie zapomnij o włosach i skórze głowy!
Wraz z nadejściem wiosny często zauważamy, że nasze włosy są matowe, suche i łamliwe, a skóra głowy przejawia problemy takie jak nadmierna suchość czy wzmożone przetłuszczanie się. Z pomocą przyjdzie Ci codzienna dobrze dobrana pielęgnacja, polegająca na regularnym złuszczaniu i nawilżaniu skóry głowy oraz odżywianiu włosów produktami dobranymi do ich typu. Na poprawę kondycji skóry głowy pozytywnie wpłynąć mogą zabiegi, takie jak mezoterapia igłowa. Technika ta pozwala nie tylko na lepsze nawilżenie skóry i regulację pracy jej gruczołów łojowych, ale także przyczynia się do złagodzenia objawów nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia. Rezultaty zabiegów mogą obejmować zagęszczenie oraz wzrost nowych i zdrowszych włosów, są jednak zależne od wielu czynników i mogą różnić się pomiędzy Pacjentami. Pamiętaj, że tylko odżywione i zregenerowane cebulki włosowe są w stanie wyprodukować mocne i grube włosy.
Korzystaj z pogody, ale chroń się przed słońcem
Choć ochrona przeciwsłoneczna niezbędna jest przez cały rok, warto pamiętać, że promieniowanie UVB jest silniejsze wiosną i latem, w przeciwieństwie do promieniowania UVA, którego intensywność jest niezmienna niezależnie od pogody i pory roku. Negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce obejmują przedwczesne starzenie się skóry, jej przesuszenie, przebarwienia, a nawet nowotwory skóry, w tym czerniaka. Z tego względu codziennie chroń twarz i ciało odpowiednim produktem, który zawiera zarówno filtr 50 SPF (lub wyższy) jak i filtr przeciw promieniowaniu UVA. Sprawdź, czy kremy, które posiadasz, nie straciły przydatności, a jeśli tak, zaopatrz się w nowe. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w produkty, które chronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania, także tymi emitowanymi przez ekrany telewizorów, monitorów czy telefonów komórkowych.
Ciesząc się wiosenną pogodą, często zapominamy o tym, aby odpowiednio zregenerować skórę oraz włosy i tym samym po okresie zimowym i przygotować je na nową porę roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach opisanych w artykule, nie wahaj się skontaktować ze specjalistami Kliniki Zakrzewscy, którzy doradzą Ci w wyborze odpowiednich procedur.
Umów wizytę