Co zrobić, aby skóra dłoni wyglądała młodziej?
Skóra dłoni zaczyna starzeć się bardzo wcześnie. Bardzo szybko traci nawilżenie, sprężystość i jędrność, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia. Z biegiem lat przez coraz cieńszą skórę prześwitują naczynia krwionośne, ścięgna i zarysy kości śródręcza, co daje wrażenie zbyt szczupłych, zmęczonych dłoni. Proces starzenia się skóry dłoni jest nieuchronny, nie oznacza to jednak, że jesteśmy wobec niego bezradni. Dzięki odpowiedniej profilaktyce, prawidłowej pielęgnacji domowej i dobrze dobranym profesjonalnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii i kosmetologii możemy opóźnić starzenie się skóry dłoni, a także skutecznie zmniejszać widoczność istniejących już oznak upływającego czasu. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, co możemy zrobić, aby odmłodzić wygląd skóry dłoni.
Dlaczego skóra dłoni jest tak wymagająca?
Skóra dłoni zaczyna się starzeć już około 30 roku życia. W tym czasie pojawiają się na jej powierzchni pierwsze oznaki upływającego czasu, które postępują z wiekiem. Dlaczego jednak mamy wrażenie, że skóra dłoni starzeje się szybciej niż skóra na innych obszarach ciała? Jest to spowodowane jej budową oraz zwiększoną ekspozycją na działanie czynników zewnętrznych. Po pierwsze w skórze dłoni jest zdecydowanie mniej gruczołów łojowych, produkujących sebum, które tworzy ochronny płaszcz lipidowy naskórka. Między innymi dlatego skóra dłoni nawet u bardzo młodych osób łatwo ulega przesuszeniu, bywa szorstka, a nawet popękana. Po drugie, warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej na dłoniach jest cieńsza w porównaniu do innych obszarów ciała, a zatem naturalny proces zaniku tkanki tłuszczowej i mięśniowej przebiega szybciej, wskutek czego dość wcześnie przez skórę zaczynają prześwitywać ścięgna, naczynia krwionośne i zarysy kości. W utrzymaniu młodego wyglądu dłoni nie pomaga fakt, że skóra dłoni jest bardziej niż jakakolwiek inna część ciała, podatna na działanie niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zmiany wilgotności i temperatury powietrza czy kontakt z detergentami. To wszystko sprawia, że skóra dłoni ulega fotostarzeniu, staje się przesuszona, bywa narażona na podrażnienia i mikrouszkodzenia.
Wykonywanie prac domowych i konkretnych zawodów również wpływa na stan skóry dłoni. Osoby pracujące fizycznie, na świeżym powietrzu i mające kontakt z chlorowaną wodą lub środkami chemicznymi szybciej zauważają, że skóra ich dłoni utraciła młodzieńczy wygląd.
Profesjonalne rozwiązania odmładzające skórę dłoni
Choć domowa pielęgnacja i ochrona dłoni przed czynnikami zewnętrznymi są kluczowe w utrzymaniu ich młodego wyglądu, w wielu przypadkach te działania bywają niewystarczające. Profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii i kosmetologii mogą stanowić wsparcie zarówno w przypadku pierwszych, jak i bardzo zaawansowanych oznak starzenia się skóry dłoni, ale też wtedy, kiedy celem jest poprawa nawilżenia skóry lub redukcja zmian barwnikowych. Warto też zdecydować się na specjalistyczne zabiegi jeszcze zanim utrzymanie skóry dłoni w dobrej kondycji zacznie stanowić wyzwanie. Profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa opóźnią proces starzenia i zapobiegną pierzchnięciu i podrażnieniom. Jakie zatem rozwiązania są dedykowane wymagającej skórze dłoni?
Przebarwienia skóry dłoni – zmniejsz je z laseroterapią
Laseroterapia to szybki sposób na wyrównanie kolorytu dłoni i przywrócenie im świeżego i młodego wyglądu, cechujący się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Technologia laserowa dobrze radzi sobie z usuwaniem pigmentu w skórze, zmniejszając zmiany barwnikowe, które dość często pojawiają się na skórze dłoni w wyniku częstej ekspozycji na promieniowanie UV. Bezpieczeństwo laseroterapii opiera się na precyzji działania i wykorzystaniu efektu fotomechanicznego do rozbicia pigmentu, dzięki czemu ryzyko powikłań zostaje zminimalizowane. Dodatkowo wiązka lasera oddziałuje na fibroblasty, pobudzając je do produkcji kolagenu i elastyny i tym samym zmniejszając widoczność oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i utrata jędrności. Zabieg jest krótki i komfortowy, a efekt usunięcia przebarwień widoczny natychmiast.
Mezoterapia igłowa sposobem na rewitalizację i odżywienie skóry
Dzięki mezoterapii igłowej skóra dłoni staje się bardziej napięta i elastyczna, a także rozjaśniona i dogłębnie nawilżona. W zależności od wskazań specjalista dobiera kompozycję składników aktywnych dostosowanych do kondycji skóry i oczekiwanych efektów, takich jak np. kwas hialuronowy, witaminy (najczęściej A, C i E), peptydy czy antyoksydanty. Substancje podawane metodą iniekcji mają działanie nawilżające, rozjaśniające i odżywiające, a także stymulują skórę do odbudowy i regeneracji. Same nakłucia skóry wykonywane w czasie zabiegu inicjują w skórze naturalny proces autoregeneracji, który rozpoczyna się w momencie powstania mikrouszkodzenia. Fibroblasty zostają pobudzone do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, tworzą się nowe naczynia krwionośne, a skóra odbudowuje się, dzięki czemu otrzymujemy efekt w postaci ujędrnienia, uelastycznienia, wzmocnienia i ujednolicenia kolorytu skóry. Zabieg można wykonać po zastosowaniu znieczulenia. Rezultaty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak pełne efekty można osiągnąć stosując zabieg w serii.
Mezoterapia mikroigłowa – dogłębna regeneracja dłoni
Skuteczność działania odmładzającej mezoterapii mikroigłowej płynie z połączenia innowacyjnego sposobu na pobudzenie naturalnej zdolności skóry do autoregeneracji z działaniem aplikowanego koktajlu zawierającego składniki aktywne. Zabieg polega na wykonaniu w skórze bardzo dużej liczby kontrolowanych i bardzo precyzyjnych mikronakłuć za pomocą głowicy wyposażonej w jednorazowy kartridż z cieniutkimi igłami. Pobudzona w ten sposób do regeneracji skóra rozpoczyna proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych, a pobudzone do pracy fibroblasty produkują zwiększoną ilość kolagenu i elastyny. To wszystko sprawia, że skóra odbudowuje się i wzmacnia, zyskuje młodszy wygląd, a zmarszczki i drobne blizny stają się mniej widoczne. Zabieg może być personalizowany poprzez aplikację preparatu o działaniu odpowiadającym potrzebom skóry.
Hydroksyapatyt wapnia – czyli wypełniacz i biostymulator w jednym
Hydroksyapatyt wapnia to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, co przekłada się na jego wysoką biozgodność z tkankami skóry, wysoki stopień bezpieczeństwa i niską inwazyjność. Preparat jest jednocześnie wypełniaczem i biostymulatorem, co oznacza, że jego działanie jest podwójne. Cząsteczki hydroksyapatytu wapnia tworzą w skórze „rusztowanie”, nadając dłoniom utraconą objętość, elastyczność i zmniejszając widoczność zmarszczek. Skóra zostaje wzmocniona i odbudowania, dzięki czemu widoczność żył i ścięgien minimalizuje się. Działanie biostymulujące polega na pobudzeniu skóry do produkcji kolagenu, co pozwala na utrzymanie jędrności i młodszego wyglądu skóry na długo.
Osocze bogatopłytkowe – naturalna metoda na piękne dłonie
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jedna z najbardziej naturalnych, bezpiecznych i skutecznych metod znanych medycynie estetycznej. W czasie zabiegu osocze odwirowywane jest bezpośrednio z krwi Pacjenta w taki sposób, by miało optymalną zawartość płytek krwi, a następnie wstrzykiwane w skórę. Jego skuteczność w zabiegach regeneracyjnych skóry dłoni jest bardzo wysoka, ponieważ osocze bogatopłytkowe ma właściwości nawilżające, poprawiające ukrwienie i koloryt. Dodatkowo stymuluje odbudowę i regenerację włókien kolagenowych, co zwiększa jędrność i elastyczność skóry. Poprawie ulega struktura skóry, a drobne blizny stają się mniej widoczne. Terapia osoczem bogatopłytkowym nie powoduje uczuleń, jest bezpieczna i istnieje niewiele przeciwwskazań do jej wykonania. Aby uzyskać optymalne rezultaty, terapia powinna obejmować kilka zabiegów wykonanych w serii.
Warto zaznaczyć, że efekty zabiegów mogą się różnić między Pacjentami. Jest to zależne, między innymi, od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, rozległości i stopnia zaawansowania oznak starzenia się skóry, a także od samodzielnej pielęgnacji cery przez Pacjenta w trakcie i po zabiegach.
Nie zapomnij o pielęgnacji domowej i codziennej ochronie
Efekty nawet najlepszych zabiegów nie będą trwałe, jeśli zapomnimy o codziennej pielęgnacji i ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie jest niezmiernie istotne w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry dłoni.
- Chroń dłonie przed promieniowaniem ultrafioletowym – jest to najważniejsza zasada w zakresie profilaktyki anti-aging, zwłaszcza skóry dłoni, która jest bardzo często narażona na promieniowanie UV. Jego działanie prowadzi do fotostarzenia, powstawania zmarszczek i przebarwień, a także do przesuszenia skóry. Długotrwałe wystawianie skóry, na działanie szkodliwych promieni słonecznych może prowadzić nawet do czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Do codziennej pielęgnacji używaj więc kremu z filtrem o SPF minimum 50 przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pory roku i aplikuj go co 2-3 godziny.
- Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj. Używaj treściwego kremu nawilżającego po każdym umyciu rąk, a także wtedy, gdy zauważysz, że skóra dłoni jest sucha lub szorstka. Jest to szczególnie ważne w okresie pandemii, gdy bardzo często myjemy ręce i dezynfekujemy je silnie działającymi środkami. W składzie produktów nawilżających szukaj ceramidów (zatrzymują wilgoć w naskórku i go uszczelniają), substancji, które tworzą na skórze ochronny film (gliceryna, wazelina, silikony), składników przeciwstarzeniowych (witaminy E), rozjaśniających (witamina A i C) i ujędrniających (koenzym Q10, elastyna).
- Noś rękawiczki – zimą, jesienią, do sprzątania i uprawiania sportów w chłodne dni. Dzięki temu uchronisz dłonie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr i suche powietrze, a także przed substancjami chemicznymi obecnymi w środkach gospodarstwa domowego.
- Raz w tygodniu zrób sobie domowe SPA. Wykonaj peeling dłoni – gotowym produktem lub własnoręcznie przygotowaną mieszanką, np. oleju i cukru. Na noc nałóż na dłonie grubą warstwę odżywczego kremu i załóż bawełniane rękawiczki.
- Zadbaj o paznokcie – zdrowe i zadbane paznokcie sprawiają, że dłonie wyglądają młodziej i estetyczniej. Staranny manicure wygląda dobrze na każdych dłoniach, dlatego nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.
- Pij dużo wody – ponad 2 litry dziennie. Pozwoli to na utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry dłoni. Woda jest niezbędna do regeneracji komórek i przyczynia się do ich wolniejszego starzenia się, dlatego zawsze warto mieć przy sobie butelkę lub bidon z wodą i dbać o nawodnienie także poza domem.
Utrzymanie młodego i pięknego wyglądu dłoni nie zawsze jest prostym zadaniem. Nie ułatwia nam go specyfika skóry tej części ciała, która sprawia, że oznaki starzenia się dłoni są widoczne bardzo szybko. Dodatkowo szkodliwe działanie czynników zewnętrznych sprawia, że skóra bywa uwrażliwiona i wymaga specjalnego traktowania. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i wdrożeniu w życie kilku zasad jesteśmy w stanie opóźnić procesy starzenia się skóry. Warto również rozważyć wykonanie profesjonalnych, dobranych do potrzeb skóry zabiegów, które pomogą nam zadbać o kondycję skóry dłoni.
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, jak przywrócić skórze jędrność i blask.
Umów wizytę