Regeneracja skóry dzięki nakłuwaniu i składnikom aktywnym
Wraz z upływem lat utrzymanie cery w dobrej kondycji - nawilżonej, jędrnej, pełnej blasku i pozbawionej zmarszczek, staje się coraz większym wyzwaniem. Domowa pielęgnacja, nawet jeśli jest bardzo starannie i skrupulatnie wykonywana, w pewnym momencie okazuje się być niewystarczająca. Z pomocą przychodzą zabiegi wykonywane techniką mezoterapii i mikronakłuwania, których działanie opiera się na dwóch solidnych filarach. Pierwszym z nich jest mechanizm pobudzania skóry do autoregeneracji poprzez precyzyjne i kontrolowane mechaniczne jej uszkodzenie. Drugim filarem jest wykorzystanie dopasowanych do potrzeb cery składników aktywnych, które dzięki powstałym mikrourazom działają na skórę efektywniej, ponieważ wnikają głęboko. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego mikrouszkodzenia skóry są często wybieranym sposobem na odmłodzenie i remodelling skóry oraz przedstawiamy 10 skutecznych składników aktywnych, dzięki którym zabiegi polegające na nakłuwaniu skóry mogą być jeszcze efektywniejsze i, co bardzo ważne, personalizowane.
Dlaczego mikrouszkodzenia skóry pozytywnie wpływają na jej regenerację?
Za młody i promienny wygląd cery odpowiadają naturalnie występujące w skórze: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Wraz z wiekiem skóra zaczyna produkować ich coraz mniej, co jest procesem naturalnym. Pierwsze oznaki starzenia możemy zauważyć już po ukończeniu 25 roku życia – skóra stopniowo staje się bardziej wiotka, mniej elastyczna, traci nawilżenie, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze linie i zmarszczki. Co więcej, składniki kosmetyków, których używamy w domowym zaciszu, nie mają silnych zdolności do zmotywowania naszej skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, ponieważ działają powierzchownie. Skład serum czy kremu mogą być bardzo bogate, natomiast budowa naszej skóry utrudnia przedostanie się składników aktywnych w jej głąb, więc ich działanie jest znacznie ograniczone. Inaczej jest w przypadku zabiegów nakłuwania skóry, w których:
mikrouszkodzenia stymulują regenerację.
Zabiegi nakłuwania polegają na kontrolowanym mikrouszkodzeniu skóry, które cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, co przekłada się na zapoczątkowanie procesów autoregeneracyjnych. Skóra rozpoznaje mikrourazy jako miejsca wymagające natychmiastowego i skutecznego leczenia, przez co uruchamia swoje mechanizmy naprawcze. Wraz z przerwaniem ciągłości naskórka w wyniku nakłucia w skórze wydzielają się płytkowe czynniki wzrostu, a komórki macierzyste tworzą nowe komórki naskórka. Następuje też stymulacja fibroblastów i macierzy międzykomórkowej. Tworzenie się nowych komórek prowadzi do przebudowy skóry, w wyniku czego powstaje kolagen typu I, III i IV, elastyna i kwas hialuronowy, a także pobudzany jest proces angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Regulacji ulegają też procesy melanogenezy, czyli wytwarzania naturalnego barwnika występującego w skórze. Ponadto stymulacja mechaniczna niejako uczy skórę samodzielnej regeneracji, dzięki czemu skóra zachowuje zdrowszy wygląd na długo po zabiegu i lepiej radzi sobie z kolejnymi objawami starzenia. Procesy te prowadzą do regeneracji i przebudowy tkanek, poprawy unaczynienia i struktury skóry, co daje efekt odmłodzonej i zdrowszej cery. Skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, a jej koloryt ulega poprawie. Blizny, zmarszczki i rozstępy ulegają spłyceniu i stają się mniej widoczne.
składniki aktywne aplikowane są głęboko w skórę.
Podczas zabiegów mezoterapii oraz mikronakłuwania w głąb skóry wprowadzane są substancje dostosowane do problemów cery. Dzięki powstałym mikrouszkodzeniom mają one szansę wniknąć na wystarczającą głębokość, co zwiększa ich działanie. Składniki aktywne lub ich mieszanki dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry, zatem zabieg jest personalizowany i jego celem jest odpowiedzenie na konkretne potrzeby i oczekiwania. W zależności od użytych składników zabiegi iniekcyjne powodują, że skóra jest bardziej rozświetlona i gładka, jej koloryt ulega poprawie, a zmarszczki i drobne blizny stają się mniej widoczne.
Jakie problemy skórne są wskazaniem do wykonania zabiegów mezoterapii lub mikronakłuwania?
Zabiegi te są polecane przy wielu problemach skórnych, a do najczęstszych należą:
Utrata jędrności i elastyczności skóry
Przesuszona i odwodniona cera
Zmarszczki, w tym zmarszczki mimiczne
Oznaki fotostarzenia wywołanego promieniowaniem UV
Nierównomierny lub poszarzały koloryt cery
Przebarwienia, w tym przebarwienia potrądzikowe
Rozszerzone naczynka, rumień
Rozszerzone pory
Cera zmęczona i pozbawiona blasku
Utrata gęstości skóry
Jak widać, zabiegi te mają szerokie spektrum działania. W Klinice Zakrzewscy wykonujemy kilka procedur, których skuteczność opiera się na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry:
Zabieg z wykorzystaniem mikrokanałowego aplikatora – w czasie zabiegu skóra jest nakłuwana aplikatorem wyposażonym w mikrokanaliki, a substancje aktywne dobrane do potrzeb skóry rozprowadzane są w naskórku i skórze właściwej. Zabieg jest sterylny, hipoalergiczny i cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, nie wymaga także okresu rekonwalescencji, ponieważ zaczerwienienie po zabiegu utrzymuje się maksymalnie 4 godziny.
Mezoterapia mikroigłowa pozwala na wykonanie niezliczonej liczby mikronakłuć za pomocą nowoczesnego urządzenia wyposażonego w sterylne igły. Dzięki połączeniu tej technologii i działaniu składników aktywnych zawartych w dedykowanych temu zabiegowi mezokoktajlach, mikronakłuwanie sprawdza się w leczeniu blizn, trądziku różowatego, rumienia, rozstępów czy łysienia. Spośród wszystkich opisanych procedur, to podczas tego zabiegu w skórze powstaje największa ilość mikrouszkodzeń.
Mezoterapia igłowa to technika, która polega na wstrzyknięciu substancji aktywnych lub ich mieszanek w głąb skóry za pomocą strzykawki wyposażonej w cienką igłę. Pozwala to na równomierne nakłuwanie skóry oraz precyzyjne podanie personalizowanego mezokoktajlu w miejsca, gdzie skóra tego najbardziej potrzebuje. Klasyczna mezoterapia igłowa stosowana jest w medycynie estetycznej i dermatologii od lat, ponieważ łączy prostotę z efektywnością i krótkim okresem rekonwalescencji.
Iniekcja osocza bogatopłytkowego to zabieg, podczas którego składniki regenerujące, czyli płytki krwi, odwirowywane są bezpośrednio z krwi Pacjenta i wraz z osoczem wstrzykiwane techniką mezoterapii w miejsca wymagające odbudowy. Osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które są w stanie produkować nowe komórki skóry i naczynia krwionośne oraz pobudzać skórę do produkcji fibroblastów, elastyny, kolagenu. Zabieg cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności, jest także hipoalergiczny dzięki wykorzystaniu własnej krwi Pacjenta i braku jakichkolwiek domieszek.
Rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i ostateczny efekt zabiegów zależny jest od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Jakie substancje aktywne najczęściej znajdują się w mezokoktajlach?
W mezokoktajlach zazwyczaj znajduje się mieszanka kilkunastu lub kilkudziesięciu składników aktywnych, po to, aby zmaksymalizować ich korzystne działanie. Do tych często wybieranych należą:
1. Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w ludzkim organizmie polisacharydem, który odpowiada za prawidłową aktywność, wzrost i różnicowanie komórek skóry oraz fibroblastów. Wykazuje także działanie antyoksydacyjne, przez co zapobiega procesom starzenia się. Jest niezbędny do syntezy kolagenu, który odpowiada za kondycję skóry i zmniejsza widoczność oznak upływającego czasu. Dzięki tym właściwościom cera po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego staje się bardziej jędrna, elastyczna i nawilżona, a w rezultacie wygląda na młodszą i bardziej promienną. Kwas hialuronowy zawdzięcza swoją popularność wysokiej skuteczności, wszechstronności oraz bezpieczeństwu działania.
2. Witamina A i retinoidy mają korzystny wpływ na naskórek, skórę właściwą, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Działają antyoksydacyjnie, powodują wzrost sprężystości skóry, jej nawodnienia oraz przyspieszają procesy regeneracji i gojenia. Co więcej, zapobiegają powstawaniu fotouszkodzeń DNA (mają więc działanie antynowotworowe) i fotostarzeniu wywołanym promieniowaniem UV. Witamina A i retinoidy zwiększają ilość i aktywność fibroblastów, syntezę kolagenu, elastyny, prokolagenu i fibryliny, co przekłada się na zmniejszenie widoczności oznak starzenia skóry. Pochodne witaminy A przyspieszają wymianę komórkową, zmniejszają stany zapalne oraz tendencję do powstawania zaskórników i regulują pracę gruczołów łojowych.
3. Witamina C wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, co przekłada się na spowolnienie procesów starzenia się skóry i obniżenie stresu oksydacyjnego. Chroni skórę przed promieniowaniem UV i wspiera zapobieganie powstawaniu nowotworów. Wpływa na procesy naprawcze DNA, wzmaga produkcję kolagenu, proliferację fibroblastów i stymuluje syntezę ceramidów. Witamina C nawilża oraz rozjaśnia skórę, zmniejsza widoczność przebarwień i zwiększa jej barierę ochronną. Co więcej, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie, a także przeciwzmarszczkowo. Witamina C pełni też ważną funkcję w regeneracji skóry i gojeniu się ran.
4. Koenzym Q10 to naturalny przeciwutleniacz, którego ilość w organizmie zmniejsza się po 30. roku życia. Zapobiega utracie kwasu hialuronowego i przyspiesza podziały komórkowe, przez co opóźnia starzenie się skóry. Koenzym Q10 wygładza i uelastycznia cerę dzięki zdolności do zwiększenia proliferacji fibroblastów i syntezy kolagenu typu IV i VII. Co więcej, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co przekłada się na zmniejszenie widoczności oznak fotostarzenia i ryzyka nowotworów skóry. Wraz z witaminą E zapobiega zjawisku kolagenozy, czyli niepożądanemu procesowi rozkładu kolagenu w skórze.
5. Witamina E nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Wzmacnia barierę naskórka, przyczyniając się do nawilżenia skóry i utrudnienia wnikania w jej głąb szkodliwych substancji. Ma działanie przeciwzapalne, poprawia ukrwienie skóry, zapobiega podrażnieniom i wspiera ochronę skóry przed skutkami promieniowania UV. Z tych względów nie tylko zmniejsza objawy fotostarzenia, ale także obniża ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Witamina E przyspiesza także procesy produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na procesy starzenia. Co ciekawe witamina E działa synergistycznie z witaminą C – oznacza to, że użycie obu substancji jednocześnie maksymalizuje ich działanie.
6. DMAE 3%, czyli dimetyloaminoetanol, jest naturalnym czynnikiem liftingującym, który stymuluje wydzielanie acetylocholiny, przez co pobudza włókna mięśniowe i przyczynia się do zmniejszania wiotkości skóry. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co w efekcie przekłada się na poprawę jędrność oraz elastyczność cery. DMAE zwalcza także wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia i zmniejsza widoczność objawów starzenia się. Wykazuje także działanie rozjaśniające, rozświetlające i zmniejszające przebarwienia. Zazwyczaj stosuje się go w duecie z kwasem hialuronowym, ponieważ substancje wykazują uzupełniające się działanie. DMAE wygładza skórę i zmniejsza widoczność zmarszczek, jest więc często wykorzystywanym składnikiem w procedurach anti-aging.
7. Polifenole wykazują przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, które polega na niszczeniu szkodliwych wolnych rodników. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze oraz przeciwmutagenne. Polifenole uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają przebarwienia i opóźniają procesy starzenia się skóry. Wspomagają syntezę kolagenu, dzięki czemu poprawiają elastyczność i jędrność cery. Polifenole są również naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA. Chronią niektóre antyoksydanty przed utlenianiem, przez co często są stosowane razem z witaminą A, C i E. Do polifenoli zalicza się flawonoidy oraz kwasy fenolowe, takie jak kwas ferulowy, kwas kawowy i kurkumina.
8. Flawonoidy np. kwercetyna czy rutyna, mają zdolność do zwiększania odporności organizmu i łagodzenia stanów zapalnych. Uszczelniają naczynia krwionośne, a w efekcie przyczyniają się do zwiększenia nawilżenia, dotlenienia i napięcia skóry. Niektóre z nich zdolne są do wychwytywania wolnych rodników, mają więc działanie antyoksydacyjne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Dzięki zmniejszeniu reakcji zapalnych odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu i spowalnianiu efektów starzenia się. Flawonoidy działają także przeciwłojotokowo oraz rozświetlająco.
9. Mikroelementy
Żelazo wspomaga regenerację cery, bierze udział w syntezie kolagenu i detoksykacji organizmu. Jest niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów mających miejsce w ludzkiej skórze.
Cynk przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Pomaga utrzymać prawidłową strukturę DNA komórek skóry oraz syntezę mRNA. Ma działanie ściągające, przeciwłojotokowe, antyseptyczne i nawilżające.
Miedź aktywuje biosyntezę kolagenu i elastyny, przez co wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Wraz z cynkiem przeciwdziała wolnym rodnikom. Wspomaga także ochronę naskórka i przyspiesza procesy odnowy tkanek skóry.
Mangan to antyutleniacz niezbędny w metabolizmie witaminy B1 i E. Wpływa na zawartość kolagenu w tkankach, jej nawilżenie i elastyczność. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i zmniejszające widoczność zmarszczek.
Krzem uczestniczy w tworzeniu kolagenu w skórze i kontroli wydzielania sebum. Przyspiesza procesy gojenia oraz wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych.
Selen ma działanie antyoksydacyjne przez co spowalnia procesy starzenia się skóry. Poprawia jej elastyczność, działa także zmiękczająco i wygładzająco.
10. Aminokwasy, takie jak arginina, prolina, asparagina, karnityna itd., stanowią składnik naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie i nawilżenie cery. Aminokwasy wykazują zdolność wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania ich w naskórku. Wspierają odnowę i naprawę tkanek uszkodzonych poprzez starzenie się skóry. Pobudzają także czynność fibroblastów, przez co wykazują działanie anti-aging. Każdy aminokwas cechuje się dodatkowymi funkcjami dla skóry, które wynikają z jego profilu działania. Dla przykładu kwas glutaminowy reguluje pH naskórka, a glutation zmniejsza przebarwienia skóry.
Składniki aktywne opisane powyżej wykazują mocniejsze działanie, gdy są wtłoczone w głąb skóry. Z tego względu bardziej widoczne rezultaty obserwujemy podczas wykorzystania ich w zabiegach polegających na wykonaniu mikrouszkodzeń skóry. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zabiegi i mieszanki składników aktywnych będą najkorzystniejsze dla Twojej skóry, zapraszamy do Kliniki Zakrzewscy. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnozę kondycji skóry oraz określą jej potrzeby i na tej podstawie zaproponują spersonalizowany zabieg dopasowany do Twoich oczekiwań.
Umów wizytę