Makijaż przy trądziku pospolitym – 6 zasad, o których należy pamiętać
08/09/2021

Makijaż przy trądziku pospolitym – 6 zasad, o których należy pamiętać

Jeszcze do niedawna wśród wielu Pacjentów, a nawet osób zawodowo zajmujących się zdrowiem i pięknem skóry, panowało bardzo szkodliwe przeświadczenie – przy trądziku pospolitym nie wolno stosować makijażu. Dlaczego? Kosmetyki miały powodować zatykanie porów i pogorszenie stanu cery. Taka sytuacja jest oczywiście możliwa, jeśli stosujemy nieodpowiednie produkty i nie podążamy za zasadami poprawnej aplikacji i higieny. Jednak obecnie dzięki temu, że kosmetyki do makijażu są bardzo wysokiej jakości, ponieważ muszą spełniać wyśrubowane standardy, by móc znaleźć się na rynku, makijaż jest generalnie bezpieczny dla cery, nawet trądzikowej.

Trądzik pospolity to choroba, która bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie osób chorych, dlatego stosowanie makijażu znacząco poprawia jakość ich życia. Co więcej, odpowiednio dobrane produkty nie tylko nie pogarszają stanu cery, ale nawet są w stanie go poprawić! Jeśli chcesz wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać, aby makijaż wyglądał świetnie i pielęgnował Twoją cerę, zapraszamy do lektury.

Makijaż a skóra trądzikowa - o czym należy pamiętać?

  1. Odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie cery pod makijaż

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej to podstawa nie tylko w leczeniu tej choroby, ale także w wykonaniu pięknego makijażu – dzięki dobrze przygotowanej cerze unikniesz widoczności suchych skórek i osadzania się produktów w rozszerzonych porach.  Używaj kosmetyków zaleconych przez dermatologa lub kosmetologa, dopasowanych do Twoich problemów i potrzeb. Skórę oczyszczaj delikatnie i wybieraj do tego łagodny środek myjący. Kosmetyk aplikuj ostrożnie i nie pocieraj nadmiernie twarzy. Żel lub pianka do mycia powinny zawierać substancje antybakteryjne, ważne jednak, aby nie wysuszały skóry. Wysuszona skóra produkuje więcej sebum, co przekłada się na powstanie nowych zmian trądzikowych. Możesz zastosować tonik, który ma działanie zwężający pory i zmatowi skórę. Do codziennej pielęgnacji wybierz lekki, beztłuszczowy kosmetyk nawilżający. Jeśli masz trądzik, potrzebujesz produktu, który aktywnie zadziała na zmiany trądzikowe. Powinien być to produkt o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i zwężającym pory (np. ZO Skin Heath Acne Control). Aby nie podrażnić już bardzo wrażliwej skóry, używaj peelingów enzymatycznych, a nie mechanicznych. Wybierając maseczkę do twarzy, zwróć uwagę na składniki takie jak siarka, glinka czy betonit (polecamy ZO Skin Health Complexion Clearing Masque).

  1. Produkty do makijażu dostosowane do cery problematycznej

Produkty do makijażu powinny pomóc Ci zakryć zmiany trądzikowe, zwęzić pory, zredukować nadmierne błyszczenie oraz zapewnić twarzy jednolity koloryt i gładką teksturę. To jednak nie wszystko – kosmetyki do makijażu cery trądzikowej powinny mieć także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, aby wspomóc gojenie skóry nawet pod makijażem. Warto wypróbować produkty mineralne i apteczne, a także te matujące i bezzapachowe. Wybierz lekki podkład z oznaczeniem „oil-free” i zadbaj, aby był hipoalergiczny i nie zawierał składników komedogennych (zatykających pory). W składzie produktu składniki komedogenne znajdziesz pod nazwami: Dimethicone, Methicone, Simethicone (silikony), Paraffinum Liquidum/Parafin/Isoparaffin (parafina), Mineral Oil (olej mineralny) i Ceresin (wosk ziemny). Przed nałożeniem podkładu warto użyć korektora antybakteryjnego, np. z olejkiem herbacianym lub kwasem salicylowym, który będzie przyspieszał gojenie niedoskonałości. Wybierając sypki puder, szukaj produktów bezbarwnych i z zawartością cynku, kaolinu czy krzemionki. Sprawdź także pudry bambusowe i ryżowe, które są niezwykle delikatne dla skóry. Oczywistością jest również to, by nie stosować kosmetyków po upływie ich daty ważności.

  1. Odpowiednia ilość produktów

Choć nałożenie grubej warstwy podkładu w celu dokładnego zakrycia niedoskonałości jest kuszące, to takie działanie może pogorszyć stan cery i działa tylko chwilowo. Nawet jeśli używasz kosmetyków z najwyższej półki, zbyt gruba warstwa produktów na skórze szybko zacznie się łuszczyć, podkreślać widoczność zmarszczek i innych niedoskonałości oraz może przyczynić się do zapychania porów, a to z kolei doprowadzi do powstania nowych wyprysków. Użyj jednej cienkiej warstwy podkładu, a korektor nakładaj tylko miejscowo. Sypki puder warto aplikować pędzlem, po strzepnięciu nadmiaru produktu. Gdy chcesz zmatowić cerę w ciągu dnia, nie dokładaj podkładu czy pudru – nawarstwienie produktów będzie wyglądać niekorzystnie i przyczyni się do zatkania porów. Zamiast tego wypróbuj bibułki matujące, które absorbują nadmiar sebum i pozostawiają skórę odświeżoną.

  1. Dokładny demakijaż to podstawa

Nadmiar sebum i zanieczyszczenia, które osadziły się na Twojej twarzy w ciągu dnia, w połączeniu z resztkami makijażu, stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Z tego względu oczyszczenie twarzy przed pójściem spać to punkt w codziennej wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, którego nigdy nie należy pomijać, niezależnie od poziomu zmęczenia. Demakijaż warto wykonać również wtedy, gdy wracasz do domu i nie planujesz kolejnych wyjść  – wówczas skóra będzie miała szansę odpocząć. Wybierz oczyszczanie dwuetapowe – najpierw zastosuj beztłuszczowy, lekki produkt (np. płyn micelarny) i delikatnie wmasuj go skórę. Płyn rozpuści makijaż oraz usunie inne zanieczyszczenia. Następnie umyj twarz delikatnym środkiem myjącym, np. pianką lub żelem. Unikaj szorowania twarzy, nawet podczas demakijażu – takie działanie niepotrzebnie podrażnia skórę i roznosi bakterie. Zmywaj makijaż powoli, ale dokładnie.

  1. Dbanie o higienę

Przestrzeganie zasad higieny jest niezwykle istotne przy cerze trądzikowej. Myj pędzle i gąbeczki do makijażu mydłem i wodą minimum raz na kilka dni, a najlepiej, po każdej aplikacji makijażu. Podczas codziennego używania na akcesoriach do wykonywania makijażu zbierają się pozostałości produktów, brud, sebum i bakterie, których nie chcesz przenieść z powrotem na swoją twarz. Po oczyszczeniu cery, zarówno rano, jak i wieczorem, wycieraj twarz jednorazowymi ręcznikami papierowymi, delikatnie przykładając je do twarzy. Unikaj tradycyjnych ręczników z tego samego względu, co brudnych pędzli i gąbeczek. Mimo tego, że trądzik nie jest zaraźliwy, nigdy nie pożyczaj produktów i akcesoriów do makijażu – zgromadzone na nich bakterie przedostaną się na Twoją twarz i mogą spowodować stan zapalny czy choroby skóry tj. liszajec zakaźny. Oprócz tego w tak niewinny sposób możesz też zarazić się wirusem opryszczki. Przed przystąpieniem do nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych lub makijażu, dokładnie umyj ręce lub używaj do tego szpatułek czy silikonowych gąbeczek (polecamy je, ponieważ łatwiej je wyczyścić).

  1. Uważaj na trądzik kosmetyczny

Na wystąpienie trądziku pospolitego spowodowanego bakteriami Propionibacterium acnes nie mamy za wpływu, natomiast trądzik kosmetyczny to coś, czego możemy uniknąć. Schorzenie wywołane jest stosowaniem nieodpowiednich, niedobranych do potrzeb cery kosmetyków do makijażu, choć może pojawić się także przez kosmetyki pielęgnacyjne, a także produkty do włosów! Nowe zaskórniki pojawią się na twarzy, jeśli używasz zbyt ciężkiego podkładu lub pudru. Stan skóry na czole lub plecach może ulec pogorszeniu przez składniki szamponu czy odżywki, a wypryski na policzkach często są spowodowane aplikowaniem bronzera lub różu, na który Twoja skóra źle reaguje. Prowadzi to do błędnego koła – stan cery jest coraz gorszy, więc używasz coraz mocniejszych produktów, aby poprawić jej wygląd i ukryć niedoskonałości. Pierwszym krokiem, który zapewne poprawi kondycję skóry będzie zaprzestanie używania produktów, które powodują trądzik kosmetyczny. Obserwuj swoją skórę i gdy tylko zauważysz, że dany kosmetyk prowadzi do powstawania nowych wyprysków, pożegnaj się z nim. Gdy stan cery mimo to nie ulega poprawie, warto skorzystać z porady dermatologa. Lekarz może również zaproponować specjalistyczną pielęgnację, terapię farmakologiczną lub wykonanie serii profesjonalnych zabiegów, które pomogą przywrócić skórze równowagę.

Sprawdź również skuteczne sposoby na trądzik. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu!

TOP