Jak dbać o okolice oczu, aby zachować promienne spojrzenie?
Oczy to niewątpliwe jedna z najważniejszych części naszej twarzy – to na nich skupiamy się, gdy z kimś rozmawiamy, ponieważ niejednokrotnie mówią więcej niż słowa.
Opuchlizna pod oczami często wskazuje na nieprzespaną noc, a kurze łapki świadczą o tym, że często się śmiejemy. Jednak okolica oczu może zdradzić znacznie więcej niż to, co czujemy, czy przeżyliśmy – to właśnie ta okolica często zdradza nasz wiek, bo skutki upływającego czasu są na niej najbardziej widoczne. Skóra wokół oczu jest o wiele delikatniejsza i cieńsza niż na reszcie twarzy, a co za tym idzie, szybciej się starzeje, traci jędrność, odpowiedni poziom nawilżenia oraz równomierny, zdrowy koloryt. Opadające powieki sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych, zmarszczki wokół oczu nie ujmują nam lat, a poszarzała skóra odbiera młodzieńczy blask nawet największym optymistom, sprawiając, że robią wrażenie smutnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego ten obszar jest bardziej podatny na upływający czas, jaką profilaktykę stosować, aby zachować młodość okolicy oczu i jakie zabiegi wybrać, gdy domowa pielęgnacja przestaje być wystarczająca, zapraszamy do lektury.
Dlaczego skóra wokół oczu starzeje się szybciej niż na reszcie twarzy?
Skóra wokół oczu jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż na pozostałych partiach twarzy (jej grubość to 0,5 mm, innych obszarów – nawet 4 mm). Znajduje się na niej niewiele gruczołów potowych i łojowych, przez co łatwiej ulega przesuszeniu.
Skóra wokół oczu jest mniej ukrwiona, a krążenie limfy jest słabsze, dlatego jest ona bardziej podatna na opuchliznę i zasinienia oraz trudniej jest zachować jej równomierny koloryt.
Co więcej, mięśnie zlokalizowane wokół oczu należą do najaktywniejszych na ciele człowieka – skutkuje to powstawaniem zmarszczek mimicznych.
Skóra wokół oczu z natury posiada mniejszą ilość elastyny, kolagenu i glikozaminoglikanów, co sprawia, że jest bardziej wiotka i mniej elastyczna niż skóra na reszcie twarzy. Luźna, powierzchownie położona tkanka podskórna przyczynia się do tego, że skóra wokół oczu ma słabszą „podporę”, która utrzymywałaby jej dobrą kondycję. Z tych względów skóra wokół oczu jest też bardziej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, które również przyczyniają się do pogorszenia jej wyglądu – promieniowanie słoneczne, makijaż, alergeny, zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa dieta i pielęgnacja nie są naszymi sprzymierzeńcami w walce o młodość cery.
W konsekwencji skóra wokół oczu starzeje się nawet 2 razy szybciej niż na reszcie twarzy, zdradzając nasz wiek i nadając twarzy smutny, zmęczony wygląd.
Jak starzeje się skóra wokół oczu?
Pierwsze oznaki starzenia się skóry wokół oczy zauważają już dwudziestolatkowie. Wraz z upływem możemy zaobserwować:
- Cienie pod oczami – są jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry w okolicach oczu. Do ich powstawania mogą przyczyniać się geny, ale także fakt, że skóra wokół oczu z wiekiem staje się coraz cieńsza, a tkanka tłuszczowa pod nią zanika i naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez jej powierzchnię, co daje efekt zasinienia wokół oczu.
- Opuchlizna i worki pod oczami. Opuchlizna może dotknąć nie tylko dolnych powiek, ale także górnych. Oba objawy wynikają z gromadzenia się wody w skórze i słabej cyrkulacji limfy, a także ze zwiotczenia tkanek podskórnych.
- Zmarszczki, szczególnie „kurze łapki” – są efektem bogatej mimiki twarzy i szkodliwego promieniowania UV, choć do ich powstawania przyczynia się także ubytek kolagenu i elastyny w skórze. Nie da się ich uniknąć, ale można zmniejszyć ich widoczność.
- Przesuszenie skóry związane jest z niewielką liczbą gruczołów łojowych, które mogłyby nawilżać okolicę skóry oczu, a także ze stopniowym ubytkiem kwasu hialuronowego w tym obszarze. Skóra staje się sucha, wrażliwa i podrażniona, może też zacząć się łuszczyć.
- Utrata jędrności – z wiekiem skóra wokół oczu traci gęstość, staje się wiotka i zaczyna opadać. Skutkuje to nieestetycznym opadaniem łuków brwiowych i powiek, które też stają się pomarszczone i brak im gładkości. W skrajnych przypadkach nadmiar skóry opadającej na oko może ograniczać pole widzenia i być przyczyną problemów okulistycznych.
- Dolina łez, czyli zagłębienie w skórze ciągnące się ukośnie od wewnętrznego kącika oka w głąb policzka, spowodowane jest utratą elastyczności skóry i ubytkiem tkanki tłuszczowej w tym miejscu.
Jak przeciwdziałać objawom starzenia się skóry wokół oczu?
Odpowiednią pielęgnację skóry w okolicach oczu warto wdrożyć już w 20-25 roku życia.
- Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej to absolutne minimum, które powinno stosować się niezależnie od wieku i pory roku. Skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB, IR-A, a także promieniowania HEV (wydzielanego przez ekrany), które przyczyniają się do powstawania zmarszczek oraz ścieńczenia i zwiotczenia tej okolicy. Do codziennego użytku polecamy produkty marki ZO Skin Health, które chronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania – do wyboru mamy filtry transparentne, w pudrze, z bazą pod makijaż lub wyrównujące koloryt cery.
- Dokładny demakijaż i oczyszczanie to kolejny krok w walce o piękną skórę wokół oczu. Podczas mycia nie naciągaj skóry i traktuj ją delikatnie, wybierając łagodny środek oczyszczający np. Gentle Cleanser marki ZO Skin, który nie tylko skutecznie usunie zanieczyszczenia, ale także nawilży skórę.
- Pielęgnacja dedykowana wrażliwej i delikatnej skórze oczu, na której widać oznaki upływającego czasu, powinna skupiać się na działaniu anti-aging, czyli redukcji zmarszczek, napięciu skóry i poprawie jej gęstości. W kosmetykach szukaj przede wszystkim retinolu, kofeiny i peptydów (znajdziesz je w ZO Skin Eye Brightening Crème), a także składników stymulujących produkcję kwasu hialuronowego i czynników wzrostu (obecne np. w ZO Skin Growth Factor Eye Serum).
Co zrobić, gdy pielęgnacja w domu nie wystarcza?
Mimo naszych usilnych starań domowa pielęgnacja często okazuje się niewystarczająca. To, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z laseroterapii, zabiegów kosmetologicznych czy z zakresu medycyny estetycznej, zależy od wielu czynników.
Niektóre osoby, ze względu na geny i tryb życia, mogą walczyć z zasinieniem pod oczami nawet w bardzo młodym wieku, inne, mimo upływających lat, cieszą się niezwykle młodzieńczym wyglądem okolicy oczu, a jedynym doskwierającym im problem są np. zmarszczki mimiczne. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy starzenia się skóry wokół oczu już w wieku dwudziestu kilku lat i doskwierają Ci one na tyle, że chcesz się ich pozbyć, warto umówić się na wizytę już wtedy. Warto pamiętać, że niektóre zabiegi mogą być wykonywane profilaktycznie niezależnie od wieku. Profilaktyka anti-aging okolic oka daje bardzo satysfakcjonujące rezultaty i skutecznie pomaga uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów w przyszłości.
Jakie są najlepsze zabiegi redukujące problemy skóry w okolicach oczu?
Często łączenie różnych rozwiązań i technologii daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż działanie jednotorowe. Rodzaj, liczba i częstotliwość zabiegów zależą od konkretnego problemu, więc specjalista dobierze go tak, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty. W Klinice Zakrzewscy można skorzystać z wielu profesjonalnych zabiegów, a do najczęściej wybieranych przez Pacjentów należą między innymi:
Zabiegi iniekcyjne
- Toksyna botulinowa, to rozwiązanie sprawdzające się w zmniejszaniu widoczności zmarszczek mimicznych i zapobieganiu powstawania nowych. Dzięki temu, że paraliżuje mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zagłębień wokół oczu, skóra w tej okolicy rozluźnia się i wygładza, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Co ważne, odpowiednio podana toksyna botulinowa nie wygląda sztucznie i nie prowadzi do powstania efektu maski.
- Mezoterapia igłowa pozwala na dostarczenie skórze dokładnie tych substancji odżywczych, których potrzebuje. Mezoterapia stymuluje skórę do samodzielnej regeneracji, a podawane w głąb skóry substancje aktywne przyczyniają się do redukcji cieni pod oczami, poprawy ujędrnienia i napięcia skóry, wygładzenia drobnych zmarszczek, a także do poprawy krążenia, co przekłada się na zmniejszenie opuchlizny wokół oczu.
- Lifting na poziomie komórkowym – zastosowanie stymulatorów tkankowych naturalnego pochodzenia, dedykowanych wrażliwej okolicy oczu, może przynoęść efekt liftingujący dzięki pobudzeniu produkcji elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Rozwiązanie to spłyca zmarszczki, niweluje cienie pod oczami, ma działanie antyoksydacyjne (a więc spowalnia proces starzenia się skóry), nawilża, redukuje obrzęki i wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając tym samym koloryt cery.
- Kwas hialuronowy – czyli naturalny wypełniacz, sprawdzi się idealne np. do wypełnienia doliny łez. Lekarz jest w stanie podać odpowiednią ilość kwasu w anatomiczne punkty wokół oka, tak, aby wypełnić nieestetyczne wgłębienia, uzupełnić ubytki i przywrócić tej okolicy młodzieńcze proporcje. Kwas hialuronowy pozwala także na uniesienie powiek oraz brwi i optyczne „otwarcie” oka. Warto pamiętać, że zastosowanie usieciowanego kwasu hialuronowego w okolicy oka może być jednym z etapów bardziej złożonego liftingu wolumetrycznego, który często obejmuje pozostałe okolice twarzy, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńcze proporcje.
- Osocze bogatopłytkowe, to niezwykle naturalna metoda na odmłodzenie okolicy oczu – osocze jest bowiem pobierane z krwi Pacjenta. Dzięki zabiegowi podania osocza bogatopłytkowego jesteśmy w stanie poprawić elastyczność, gęstość i strukturę skóry, wygładzić zmarszczki oraz ujednolicić jej koloryt. Skóra staje się lepiej ukrwiona, a procesy odnowy przebiegają w niej znacznie szybciej.
Zabiegi Hi-tech
- Terapia ultradźwiękami mikrofokusowymi, wykorzystując fale ultradźwiękowe, w sposób bezinwazyjny dociera do głębokich warstw skóry, wywołując efekt liftingu okolic oczu. Ta nowoczesna technologia pozwala na uniesienie opadających powiek i brwi, wygładzenie zmarszczek w okolicach oczu, zwiększenie napięcia skóry, spowolnienie procesów starzenia, rozświetlenie skóry i nadanie jej młodzieńczego wyglądu.
- Ujędrnianie skóry masażem mechanicznym, czyli delikatny, aczkolwiek skuteczny masaż wykonywany specjalistyczną głowicą, pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, tym samym zwiększając jej gęstość, ujędrnienie i redukując zmarszczki. Co więcej, zabieg ma charakter masażu limfatycznego, który jest w stanie zmniejszyć obrzęki wokół oczu i opuchliznę, a także zniwelować zasinienia.
- Mezoterapia mikroigłowa, dzięki technologii frakcyjnej mezoterapii mikroigłowej, zabieg ten pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu. Sprzyja poprawie jędrności i nawilżenia skóry, niweluje drobne zmarszczki, zagęszcza skórę i wzmacnia ją. Skóra staje się bardziej wytrzymała i elastyczna, a sińce i cienie pod oczami zostają zmniejszone. Zabieg ten jest bardzo skutecznym rozwiązaniem do kompleksowego odmłodzenia tej okolicy twarzy.
- Radiofrekwencja z ultradźwiękami – wykorzystuje fale radiowe, aby przebudować kolagen obecny w skórze, co pozwala na głęboki remodelling obszaru okolicy oka. Skóra staje się napięta, jędrna i zagęszczona. Dzięki pobudzeniu układu limfatycznego można spodziewać się redukcji zasinień, obrzęków i poprawy kolorytu skóry.
Zabiegi laserowe
- Laser pikosekundowy to jedna z najlepszych metod nieablacyjnego odmładzania skóry. Laseroterapia jest w stanie pobudzić fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, co przekłada się na poprawę kolorytu skóry, jej napięcia i gęstości. Skóra wokół oczu staje się widocznie odmłodzona i odświeżona, zmarszczki ulegają redukcji, a spojrzenie zyskuje młodzieńczy blask.
Choć recepta na piękny wygląd okolic oczu jest inna dla każdego, dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu specjalistów, możesz odzyskać promienne spojrzenie i młodzieńczy look.
Umów wizytę