Wszystko o wypadaniu włosów
23/06/2021

Wszystko o wypadaniu włosów

Czym jest wypadanie włosów i kogo dotyczy?

Wypadanie włosów dotyczy każdego z nas – jest to proces całkowicie naturalny i jest związany z cyklem życia włosa. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy ich dzienna liczba przekroczy 150, Pacjent zauważa ich przerzedzenie, przedziałek staje się bardziej widoczny, obwód kucyka zmniejsza się, a po myciu włosów w odpływie zostaje więcej kosmyków niż dotychczas. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ wypadanie włosów to często problem nie tylko kosmetyczny – nasz organizm może chcieć w ten sposób zasygnalizować, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Jeśli zauważasz u siebie wzmożone wypadanie włosów, nie zwlekaj – szybka i skuteczna diagnoza oraz indywidualne leczenie są kluczowe w walce z tym problemem. Z wypadaniem włosów, a nawet łysieniem, bardzo często można wygrać – kluczem do sukcesu zazwyczaj jest wytrwałość, motywacja i stosowanie się do zaleceń specjalisty. 

Co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów?

W związku z tym, że nadmierne wypadanie włosów może być wskaźnikiem niepokojących zmian w organizmie, zarówno choroby, jak i czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na liczbę włosów na głowie. Do najczęstszych czynników wpływających negatywnie na liczbę i kondycję włosów należą:

Choroby – wypadanie włosów może mieć związek z chorobami takimi jak np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, toczeń, cukrzyca, anemia, nadczynność kory nadnerczy, dur brzuszny, zapalenie płuc i opon mózgowych, odra czy gruźlica. Wypadania włosów z dużym prawdopodobieństwem doświadczą także osoby chorujące na nowotwory, marskość wątroby oraz kiłę. Ogromny wpływ na kondycję włosów mają też choroby skóry głowy, np. łupież, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry. Ostatnio coraz częściej w gabinecie pojawiają się Pacjenci z tzw. “poCovidowym” wypadaniem włosów.

Leki – wiele leków może negatywnie oddziaływać na wzrost włosów lub powodować ich wypadanie. Należą do nich między innymi leki przeciwnowotworowe (chemia), przeciwcukrzycowe, pochodne witaminy A (retinoidy), zmniejszające krzepliwość krwi, leki hormonalne oraz leki na nadciśnienie. Utraty włosów mogą spodziewać się osoby przechodzące radioterapię, a także te, które musiały poddać się narkozie.

Problemy hormonalne – Wahania gospodarki hormonalnej organizmu bardzo często odbijają się na kondycji włosów i skóry głowy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiety mogą dostrzec wzmożone wypadanie włosów po ciąży, w czasie menopauzy lub w chorobach takich jak zespół policystycznych jajników. U mężczyzn, przerzedzenie włosów może być skutkiem nadwrażliwości mieszków włosowych na hormon powstający przy przemianie testosteronu w DHT.

Uwarunkowania genetyczne – nadmierne wypadanie włosów i łysienie możemy „odziedziczyć”. Przykładem jest łysienie androgenowe, którego podłoże jest najczęściej genetyczne.

Niewłaściwa dieta – źle zbilansowana dieta może wywrzeć negatywny wpływ na wygląd i gęstość włosów. Do prawidłowego wzrostu łodygi włosa niezbędne są m.in. witaminy, żelazo, selen i cynk i białko. Jeśli Twoja dieta jest uboga w te składniki, możesz mieć również rzadsze, słabsze włosy.

Stres – zarówno pojedyncze stresogenne wydarzenia, jak i przewlekły stres, który towarzyszy nam na co dzień, może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Gdy się stresujemy, nasz organizm wydziela kortyzol, który negatywnie wpływa na wzrost nowych włosów i kondycję tych istniejących.

Niewłaściwa pielęgnacja – ciasne upinanie włosów i zbyt agresywne czesanie może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i nadmiernego wypadania włosów. Tapirowanie, farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja, wysoka temperatura podczas prostowania, kręcenia i suszenia włosów, a nawet niewłaściwe produkty do pielęgnacji czy stylizacji również mogą przyczynić się do osłabienia włosów i mieszków włosowych.

Warto pamiętać o tym, że nadmierne wypadanie włosów może też zostać spowodowane zatruciem metalami ciężkimi, paleniem papierosów, zmianą pogody i pory roku oraz wieloma innymi czynnikami. Nie należy mylić zjawiska wypadania włosów z ich łamaniem się – jeśli Twoje włosy są kruche i osłabione w wyniku np. farbowania czy nadmiernej stylizacji, ich objętość może się przerzedzić, lecz wówczas powodem nie jest ich wypadanie, lecz nadmierna łamliwość.

Rodzaje

Jeśli przerzedzenie włosów spowodowane jest konkretnym czynnikiem, takim jak ciąża czy uboga dieta, mówimy o nadmiernym wypadaniu włosów. Niestety w niektórych przypadkach specjalista może zdiagnozować łysienie – chorobę polegającą na postępującym zanikaniu zdolności mieszków włosowych do wytwarzania włosów. Wyróżniamy łysienie niebliznowaciejące, które obejmuje kilka rodzajów łysienia: androgenowe, plackowate, anagenowe i telogenowe; oraz łysienie bliznowaciejące.

Łysienie androgenowe – powoduje tworzenie się zakoli u mężczyzn i przerzedzenie włosów na czubku głowy u kobiet. Uaktywnia się wskutek zaburzeń hormonalnych i często ma podłoże genetyczne.

Łysienie plackowate – w jego przebiegu na skórze głowy tworzą się „łyse placki” o różnym kształcie i wielkości, może jednak obejmować także inne obszary, takie jak brwi i rzęsy. Podłoże choroby nie jest do końca znane, a jej przebieg trudno jest przewidzieć. W łagodnej odmianie łysienia plackowatego włosy odrastają samoistnie.

Łysienie anagenowe – najczęściej spowodowane jest chemioterapią, radioterapią i ciężkimi infekcjami. Charakteryzuje się zbyt szybkim zakończeniem fazy wzrostu włosa – anagenu. W konsekwencji włos wypada za wcześnie.

Łysienie telogenowe – może dotknąć osoby walczące z niektórymi chorobami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, przyjmujące niektóre leki czy stosujące nieodpowiednią dietę. W tym typie łysienia zbyt wiele włosów wchodzi w fazę spoczynku (telogenu), a następnie wypada.

Łysienie bliznowaciejące – wiąże się z nieodwracalnym zniszczeniem mieszków włosowych. W przypadku wtórnego łysienia bliznowaciejącego mieszki włosowe zanikają bardzo szybko, często wskutek urazu skóry głowy, np. poprzez oparzenie czy napromieniowanie. W postaci pierwotnej mieszki włosowe ulegają zniszczeniu stopniowo, zazwyczaj w wyniku choroby lub zaburzeń hormonalnych.

Utratę włosów możemy podzielić na przejściową (występującą np. w wyniku odchudzania się – łysienie telogenowe) i trwałą, mającą czasem miejsce w ciężkim przebiegu łysienia plackowatego. Ze względu na obszar występowania, łysienie dzielimy na rozlane lub obejmujące ograniczoną powierzchnię.

Diagnostyka

W diagnostyce wypadania włosów i łysienia podstawą jest wywiad medyczny. Specjalista dermatolog zapyta między innymi o to, od kiedy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, czy w Twoim życiu zaszły ostatnio jakieś zmiany (np. zmiana diety, wzmożona ekspozycja na stres) oraz o to, ile włosów wypada Ci w ciągu dnia. Jeśli przewlekle chorujesz, zabierz ze sobą dokumentację medyczną. Kolejną podstawową metodą diagnostyczną jest badanie trichoskopowe. Podczas trichoskopii dermatolog za pomocą kamery ogląda włosy i skórę głowy w trzech okolicach – czołowej, skroniowej i potylicznej. Badanie pozwala poznać dokładny typ łysienia oraz stopień jego zaawansowania. Nowoczesne urządzenia do trichoskopii umożliwiają:

  • wykonanie zdjęć i filmów w rozdzielczości Full HD

  • uzyskanie wysokiej ostrości obrazu

  • powiększenie obrazu nawet 400 razy dzięki zastosowanemu zoomowi optycznemu

  • optymalne oświetlenie badanego obszaru światłem spolaryzowanym lub niespolaryzowanym

  • automatyczne zapisywanie obrazów w pamięci urządzenia

Nowoczesne metody diagnostyki łysienia często pozwalają na przesłanie wyników do specjalistycznych laboratoriów, gdzie poddawane są wnikliwej ocenie, także przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Trichoskopia jest metodą, dzięki której lekarz może poprawnie zdiagnozować problem, a następnie obiektywnie oceniać skuteczność prowadzonej terapii dzięki możliwości porównywania sfotografowanych obszarów.

Metody leczenia

Na efekty leczenia nadmiernego wypadania włosów i łysienia trzeba poczekać minimum pół roku – wiąże się to z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Warto jednak zaznaczyć, że rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami. Jest to zależne, między innymi, od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, rozległości i stopnia zaawansowania choroby, a także od sumiennego stosowania się do harmonogramu i przebiegu leczenia. 

Pierwszym krokiem w terapii nadmiernego wypadania włosów jest próba wyeliminowania czynnika powodującego przerzedzenie włosów. Czasem zwykła zmiana diety, suplementacja lub obniżenie poziomu stresu wpływają bardzo korzystnie na kondycję włosów. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, należy wdrożyć leczenie zalecone przez lekarza specjalistę. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu terapia opiera się o leczenie farmakologiczne oraz zabiegi ukierunkowane na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów i porost nowych włosów, uzupełnione domową pielęgnacją. Zabiegi, które można wykonać w ramach terapii nadmiernego wypadania włosów i łysienia, obejmują:

Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy – w tej technice leczenia składniki aktywne podane metodą iniekcji w określone obszary skalpu, wnikają w głębokie warstwy skóry, stymulując odbudowę i aktywność mieszków włosowych. W zależności od rodzaju i zaawansowania problemu specjalista dobiera preparat dopasowany do objawów Pacjenta, opierający się na przykład na peptydach i kwasie hialuronowym lub stymulatorach wzrostu komórkowego.

Iniekcje osocza bogatopłytkowego – zabiegi wykorzystujące osocze pobrane bezpośrednio z krwi Pacjenta są autologiczne, hipoalergiczne i wykazują wysoki poziom bezpieczeństwa. Zabieg polega na pobraniu kilkunastu ml krwi Pacjenta, odwirowaniu jej w wirówce oraz podaniu odwirowanego preparatu przy pomocy specjalnej strzykawki w miejsce docelowe. Podawane osocze charakteryzuje się optymalną zawartością płytek krwi, niską zawartością leukocytów i erytrocytów oraz tym, że nie zawiera jakichkolwiek dodatkowych substancji, w tym antykoagulantów. Iniekcja osocza bogatopłytkowego dostarcza czynniki wzrostu do mieszków włosowych, poprawiając ich kondycję i stymulując je do pracy oraz poprawia krążenie krwi w mieszku włosowym.

Mezoterapia mikroigłowa – zabieg polegający na pobudzeniu naturalnych zdolności skóry do regeneracji poprzez wykonanie bardzo dużej liczby mikronakłuć skóry za pomocą urządzenia wyposażonego w jednorazowy specjalistyczny kartridż z cieniutkimi igłami. Powstałe w obrębie skóry głowy mikronakłucia powodują lepsze dotlenienie i poprawę kondycji cebulek włosów. Co więcej nakłucia zwiększają też przepuszczalność skóry, dzięki czemu jest ona gotowa na przyjęcie specjalistycznych preparatów oraz skoncentrowanych koktajli, które są aplikowane w czasie zabiegu i mają właściwości silnie odżywiające skórę głowy. Spodziewany efekt zabiegu to wzmocnienie mieszków, zwiększenie porostu włosów oraz wyrastanie silniejszych, grubszych nowych włosów.

Fototerapia – zabieg wspomagający terapię wiodącą w leczeniu łysienia. Fototerapia opiera się na wykorzystaniu dobroczynnych właściwości światła o barwie niebieskiej (415nm), czerwonej (633nm) lub bliskiej podczerwieni (830nm), które wnikając w skórę głowy na odpowiednią głębokość, stymulują ją do regeneracji.  Zabieg może uwzględniać wykorzystanie jednej barwy światła lub ich kombinację. Dzięki możliwości wyboru trybu pracy specjalista dopasowuje terapię do potrzeb Pacjenta. Fototerapia pozwala na stymulację mieszków włosowych i pobudzeniu ich do wytwarzania nowych włosów.

Jeśli zauważasz u siebie zwiększoną utratę włosów lub niepokoi Cię stan Twojej skóry głowy, zapraszamy do Kliniki Zakrzewscy na profesjonalną konsultację dermatologiczną, w trakcie której zdiagnozujemy problem i przedstawimy dostępne, najbardziej optymalne dla Twojego przypadku metody leczenia.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP