10 sposobów, by powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry
Z wiekiem nasza cera staje się wiotka, sucha i poszarzała, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Co powoduje starzenie się skóry? Na proces starzenia się skóry mają wpływ nie tylko czynniki, nad którymi właściwie nie panujemy, takie jak czas, geny, czy zanieczyszczenie powietrza, ale także nasz styl życia i pielęgnacja skóry.
Jakie są czynniki wpływające na starzenie się skóry?
Upływającego czasu nie da się zatrzymać, można jednak świadomymi działaniami sprawić, by nasza skóra wyglądała na znacznie młodszą niż w rzeczywistości jest. W dzisiejszym wpisie Agata Mitman, dyplomowana kosmetolog, Kierownik Kosmetologii w Klinice Zakrzewscy, opowie o najskuteczniejszych sposobach, które pozwolą powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry. Oddajemy głos ekspertce.
Wpływ słońca na starzenie się skóry
Mimo tego, że fraza ta powtarzana jest jak mantra, zbyt często o niej zapominamy. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA, ale także UVB, wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla skóry, takimi jak przesuszenie, fotostarzenie, a nawet choroby skóry, w tym bardzo poważne, jak np. rak skóry. Stosowanie kremów z najwyższym filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędne, aby zachować nie tylko młody wygląd, ale i zdrowie. Należy pamiętać o tym, że preparat należy nakładać co 2-3 godziny. Warto również unikać słońca w godzinach, kiedy promieniowanie jest najwyższe, to znaczy między 10 a 14. Jeśli pogoda na to pozwala, pomocne jest noszenie przewiewnych ubrań zakrywających ręce i nogi. Paniom polecam kapelusze z dużym rondem, które chronią przed słońcem twarz i dekolt. To sposób na to, jak opóźnić starzenie się skóry.
Zamiast opalania – samoopalacz
Znając zgubny wpływ słońca na naszą skórę, rezygnacja z kąpieli słonecznych, zarówno tych na plaży, jak i w solarium, zdaje się oczywistym wyborem. Niestety stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2008 r., Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że korzystanie z solarium ma wpływ na częstotliwość występowania raków skóry. Nie bez powodu osoby małoletnie nie mogą z niego korzystać. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opalenizna jest reakcją obronną naszego organizmu na promieniowanie słoneczne – skóra wydziela melaninę, aby zminimalizować jego negatywny wpływ na organizm. Podczas każdego opalania uszkadzane jest DNA komórek skóry, co prowadzi do jej przedwczesnego starzenia skóry.
Jednak wiele osób podkreśla, że opalenizna pozytywnie wpływa na ich samoocenę - nadając ich skórze zdrowy odcień oraz optycznie wyszczuplając sylwetkę. Tym, którzy chcą mieć opalony odcień skóry bez narażania się na szkodliwe promieniowanie, polecam stosowanie dobrej jakości balsamów brązujących i samoopalaczy. Są one zupełnie nieszkodliwe, nadają skórze piękny odcień i dodatkowo ją nawilżają.
Papierosy a starzenie się skóry
Określenie „skóra palacza” jest niestety dobrze znane chyba wszystkim, którzy palą tytoń lub są biernymi palaczami. Dym tytoniowy zawiera setki substancji niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu, w tym także i dla skóry. Należą do nich nikotyna, smoła, amoniak, tlenek węgla, rtęć i wiele, wiele innych. Przyczyniają się one do przedwczesnego starzenia się skóry, sprawiają, że traci ona elastyczność i jędrność, degradując kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. W konsekwencji na skórze pojawiają się zmarszczki, cera staje się wiotka, poszarzała, uwrażliwiona i podrażniona. Skutki te nie są widoczne od razu, dlatego często je lekceważymy, jednak na dłuższą metę, każdy palacz przekona się o zgubnym wpływie palenia na cerę. Co więcej, palenie papierosów przekłada się bezpośrednio na nadmierną pracę mięśnia okrężnego ust, co powoduje powstawanie tzw. zmarszczek palacza. To poprzeczne bruzdy wokół ust, które również wizualnie dodają lat. Papierosy a starzenie się skóry ma ze sobą związek.
Nie muszę chyba wspominać o tym, jak niebezpieczne palenie jest dla naszego zdrowia, a nawet życia. Choć ciężko wygrać z nałogiem, naprawdę warto rozpocząć tę walkę.
Zapanuj nad mimiką i mięśniami twarzy
Uśmiech, marszczenie czoła, mrużenie oczu – czy musimy rezygnować z mimiki twarzy, aby zachować jej młody wygląd? Nie! Twarz ukazuje nasze emocje, myśli i zamiary, wyraża to, kim jesteśmy. Zdarza się jednak, że niektóre zbędne grymasy wykonujemy nieświadomie – podnosimy brwi podczas cofania autem, otwieramy usta podczas malowania rzęs, zaciskamy zęby, gdy się skupiamy. To wszystko prowadzi do pogłębiania się zmarszczek mimicznych. Warto wychwycić te nawyki i starać się ich unikać. Natomiast pozytywny wpływ na naszą cerę mają regularne ćwiczenia mięśni twarzy. Pomogą powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry twarzy, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na zachowanie jej jędrności i elastyczności.
Dieta a starzenie się skóry
Co wpływa na starzenie się skóry? Choć i ta rada może brzmieć jak truizm, zbyt często zapominamy o tym, że jedzenie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Czy wpływ ten będzie negatywny, czy pozytywny, zależy tylko od nas. Zbilansowana dieta może oznaczać co innego dla każdego z nas, istnieją jednak pewne zasady, do których powinien stosować się każdy. Wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie to podstawa – nawodniona skóra to zdrowa skóra. Pomóż swojemu organizmowi zachować młodość dostarczając mu witaminy, minerały i antyoksydanty zawarte w kolorowych owocach i warzywach. Rośliny strączkowe i przyprawy, takie jak cynamon, oregano czy bazylia są również bardzo pożądane w diecie, ponieważ zawierają przeciwutleniacze. To, jakich produktów należy unikać, wie chyba każdy – wysokoprzetworzona żywność, słodycze, słone przekąski i głęboko smażone potrawy nie przyniosą nam zdrowia, a ich jedzenie odbije się na wyglądzie skóry oraz całego ciała.
Alkohol a starzenie się skóry
O tym, że alkohol szkodzi, wiemy doskonale, jednak niezbyt często zastanawiamy się, jaki ma wpływ na przedwczesne starzenie się skóry. Alkohol prowadzi do odwodnienia, co momentalnie przekłada się na stan cery – zmarszczki i bruzdy pogłębiają się, a twarz staje się poszarzała i zmęczona. Co więcej, już jedna porcja alkoholu dziennie może pozbawić nasz organizm witamin z grupy B i kwasu foliowego. Osłabia to włókna kolagenu i elastyny w skórze, prowadząc do jej zwiotczenia i pojawienia się zmarszczek. Osoby mające cerę naczynkową również powinny wystrzegać się nadużywania alkoholu, ponieważ jego spożywanie rozszerza naczynia krwionośne i w rezultacie pogłębia problem.
Zacznij się ruszać
Aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, jest zbawienna dla naszego zdrowia i wyglądu. Podczas uprawiania sportu zwiększa się ciśnienie krwi, a tętno przyspiesza. W konsekwencji tlen i składniki odżywcze są lepiej transportowane do komórek skóry. Pozwala to na zachowanie zdrowego kolorytu i jędrności cery, która lepiej przyswaja substancje odżywcze zawarte w kosmetykach i diecie. Jeśli do tej pory nie było Ci ze sportem po drodze, zacznij od małych rzeczy. Wysiądź z autobusu jeden przystanek wcześniej lub zaparkuj auto dalej od celu, aby zrobić sobie mały spacer. Wybieraj schody zamiast windy. Ustaw stoper na dziesięć minut, włącz ulubioną muzykę i tańcz! Nie tylko opóźnisz procesy starzenia się skóry, ale poprawisz kondycję całego organizmu.
Wybieraj łagodny środek myjący
Codzienne intensywne wmasowywanie gruboziarnistego peelingu, aby oczyścić skórę twarzy jest nie najlepszym pomysłem. Choć cera wydaje się gładka i czysta, używając agresywnych środków myjących, naruszamy jej barierę lipidową i zaburzamy pH, co może prowadzić do jej uwrażliwienia. Gwałtowne zmywanie makijażu płatkami kosmetycznymi również nie prowadzi do niczego dobrego – pozbawiamy skórę jej „płaszcza ochronnego” i niepotrzebnie ją rozciągamy. W konsekwencji cera staje się podrażniona, cienka, traci elastyczność, a zmarszczki są bardziej widoczne. W pielęgnacji skóry twarzy nie ma miejsca na kompromisy – ufaj tylko kosmetykom, których działanie zostało potwierdzone klinicznie i które są dopasowane do twojego typu cery. Ze swojej strony mogę polecić markę ZO Skin Health, oferującą protokoły pielęgnacyjne stworzone przez eksperta w dziedzinie leczenia skóry Dr Zein Obagi.
Myj twarz zawsze, gdy się spocisz
Pocenie się jest naturalnym procesem, dzięki któremu nasz organizm chłodzi się w odpowiedzi na zbyt wysoką temperaturę. Jednak obecność potu na naszej cerze ma na nią niekorzystny wpływ. Wraz z potem organizm wydziela wolne rodniki i toksyny – jeśli ich nie zmyjemy, mogą doprowadzić do powstawania krost, świądu i podrażnień. Cera staje się więc osłabiona, co może przyczyniać się do jej przedwczesnego starzenia się. Właśnie dlatego uprawiając aktywność fizyczną warto zrezygnować z makijażu – przemycie twarzy łagodnym środkiem myjącym jest wtedy o wiele łatwiejsze.
Nie zapominaj o nawilżeniu
Teraz już wiesz, co przyspiesza starzenie się skóry. Jak już wspominałam, odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają ogromną rolę w zachowaniu młodości skóry. Jednak gdybym musiała wybrać jeden, wybrałabym krem nawilżający ale jednocześnie stymulujące skórę do pracy i przywracające barierę hydrolipidową . Nawilżona cera to jędrna i gładka cera. Odpowiedni kosmetyk „zamknie” wodę w Twojej skórze – a jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jej komórek. Poza tym, nawodniona cera jest bardziej odporna na przedwczesne starzenie się skóry i oznaki upływającego czasu nie są na niej tak widoczne. Jeśli nie wiesz, jaki krem nawilżający będzie najlepszy dla Ciebie, skonsultuj się z kosmetologiem. Używając kosmetyku skrojonego na miarę, naprawdę zauważysz różnicę.