Jak radzić sobie ze zmianami naczyniowymi? Rozmowa z ekspertami
Dziś o leczeniu i usuwaniu zmian naczyniowych rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Stokowacką-Zakrzewską oraz dr. n. med. Marcinem Zakrzewskim, założycielami Kliniki Zakrzewscy, specjalistami z zakresu laseroterapii.
Czym są i kogo dotyczą zmiany naczyniowe?
MS-Z: Zmiany naczyniowe są niezwykle powszechne, bo dotyczą nawet 50% populacji, w większości kobiet. Do najczęstszych zmian tego typu zaliczamy teleangiektazje, czyli żyły pajączkowate, potocznie zwane „pajączkami”, które pojawiają się na twarzy u osób z cerą naczyniową lub z trądzikiem różowatym lub na kończynach dolnych. Przyczyny powstawania teleangiektazji mogą być bardzo błahe (źle dobrane kosmetyki) lub wskazywać na poważniejszą chorobę, na przykład na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych. Nagromadzenie rozszerzonych naczyń krwionośnych w jednym miejscu może prowadzić do powstania rumienia, którego również zaliczamy do popularnych zmian naczyniowych. Żyły siateczkowate i pajączkowate, to niewielkie żyły skórne, które ulegają poszerzeniu i stają się widoczne przez powierzchnię skóry. Mogą mieć kolor niebieski, purpurowy lub czerwony.
MZ: Chciałbym dodać, że do częstych zmian naczyniowych zaliczamy także przebarwienia, naczyniaki płaskie, starcze oraz gwiaździste, a także cienie pod oczami. Zmiany naczyniowe mogą być tylko defektem kosmetycznym, ale mogą wskazywać też na wiele chorób, w tym choroby układu krwionośnego, dlatego poznanie przyczyny ich wystąpienia jest dla nas niezwykle istotne.
Czy zmiany naczyniowe da się skutecznie usunąć?
MS-Z: Zdecydowanie tak. Z mojego doświadczenia wynika, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi, dzięki któremu można pozbyć się zmian naczyniowych raz na zawsze, jest długo impulsowym laser typu Nd:YAG KTP. Pozwala na leczenie problemów, których eliminacja jeszcze niedawno była mało skuteczna i wiązała się z dużą inwazyjnością. Świetnie radzi sobie z usuwaniem dużych żył pajączkowatych (pajączków), osiągających rozmiary do 4 mm, a także tych drobniejszych, rozsianych na całym ciele. Z powodzeniem usuwa zmiany naczyniowe w newralgicznych miejscach, takich jak skrzydełka nosa, czy czerwień wargowa. W wielu przypadkach długo impulsowy Laser pozwala nie tylko na usunięcie danej zmiany, ale na jej całkowite wyleczenie, czasami nawet przy pierwszym zabiegu.
Proszę powiedzieć coś więcej o długo impulsowym laserze typu Nd:YAG KTP. Jaką technologię wykorzystuje?
MZ: Laser ten jest urządzeniem niezwykle zaawansowanym technologicznie i wszechstronnym – pozwala na uzyskanie świetnych efektów w zakresie leczenia zmian naczyniowych, pigmentacyjnych i rewitalizacji skóry (w tym w usuwaniu zmarszczek czy blizn). Jest to możliwe dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w urządzeniu, która sprawia, że ten Laser jest „mistrzem” w swojej dziedzinie.
MS-Z: Dokładnie, Laser jest „mistrzem” z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki połączeniu impulsów 532 nm i 1064 nm jest narzędziem, które kompleksowo leczy zmiany naczyniowe. Tryb 532nm long-pulse jest wykorzystywany do usuwania niewielkich, płytko zlokalizowanych zmian naczyniowych w odcieniu czerwonym, natomiast tryb long-pulse 1064nm świetnie sprawdza się w leczeniu głębszych zmian naczyniowych w odcieniu niebieskim, a możliwość przełączania trybów pracy sprawia, że w czasie jednego zabiegu skutecznie możemy wyleczyć np. naczyniaki. Po drugie, laser jest niezwykle dokładny, ponieważ emituje bardzo stabilną wiązkę energii, eliminując tym samym ryzyko podgrzania okolicznych tkanek. Ma różnej wielkości plamki, którą możemy idealnie dopasować do wielkości zmiany Po trzecie, urządzenie wyposażone jest w regulowany system chłodzenia kontaktowego – maksymalizuje to komfort pacjenta, który nie musi obawiać się nieprzyjemnego poparzenia, a także redukuje okres rekonwalescencji.
W jaki sposób laser usuwa zmiany naczyniowe?
MZ: Podczas usuwania zmian naczyniowych fale lasera absorbowane są przez hemoglobinę. Fala 532 nm z długim impulsem oddziałuje na zmiany płytsze, o czerwonym zabarwieniu, ponieważ charakteryzuje się wysokim współczynnikiem absorpcji w hemoglobinie. Zamyka cienkie naczynia krwionośne, takie jak pajączki, wykorzystywana jest też do leczenia rumienia i trądziku różowatego. Natomiast fala 1064 nm cechuje się głębokim wnikaniem połączonym z niskim współczynnikiem absorpcji w hemoglobinie. Sprawdza się więc w usuwaniu zmian głębokich, o niebieskawym zabarwieniu, takich jak żyły siateczkowate. W obu przypadkach hemoglobina zawarta w naczyniu, na które skierowana jest wiązka lasera, wychwytuje światło lasera. Energia lasera przekształca się w ciepło, które podgrzewa, a następnie niszczy dane naczynie. Zniszczone naczynie ulega samoistnemu wchłonięciu przez organizm.
Jak wygląda zabieg usuwania zmian naczyniowych za pomocą lasera? Czy trzeba się do niego przygotować?
MS-Z: Przed zabiegiem obszar skóry, który zostanie poddany zabiegowi, należy wydepilować, jeśli zachodzi taka potrzeba (nie wolno stosować depilacji chemicznej). Przez 2 tygodnie przed laseroterapią, skóry nie należy złuszczać (np. peelingami). Nie powinno przyjmować się także witaminy A i pić ziół (pokrzywa, dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp polny, czystek, herbatki Figura). Należy unikać kremów z witaminą C, retinolem i kwasami. Na miesiąc przed zabiegiem nie wolno się opalać, a w dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
MZ: Jeśli chodzi o sam zabieg, czas jego trwania uzależniony jest od wielkości i mnogości zmian naczyniowych, zazwyczaj trwa jednak od kilkunastu minut do pół godziny. Pacjent zakłada okulary ochronne, a obszar, który ma być poddany zabiegowi, pokrywany jest specjalnym żelem. Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia do zmiany naczyniowej. Dzięki regulacji chłodzenia zabieg jest stosunkowo mało bolesny, nie wymaga znieczulenia. Po zakończeniu laseroterapii miejsce zabiegowe smarowane jest kremem łagodzącym, a pacjent może wrócić do codziennych czynności.
Jakich efektów można się spodziewać?
MS-Z: W przypadku małych i płytkich zmian efekty mogą być widoczne od razu. Już w trakcie zabiegu naczynie zamyka się i pacjent może cieszyć się skórą wolną od zmian naczyniowych. W innych przypadkach zmiany naczyniowe ulegają widocznemu zmniejszeniu i rozjaśnieniu, jednak na efekty trzeba poczekać do 12 tygodni – tyle może trwać proces wchłaniania.
MZ: Rezultaty są także uzależnione od innych czynników, takich jak wielkość, mnogość i głębokość zmian, od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, czyli trybu życia, stanu zdrowia i wieku. Usunięcie niektórych zmian wymaga kilku zabiegów rozłożonych w czasie. Na ostateczny efekt ma także wpływ stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.
Przed leczeniem
W trakcie leczenia
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
Do jakich wskazań należy stosować się w trakcie rekonwalescencji?
MZ: W związku z tym, że skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa, należy traktować ją delikatnie. Nie powinno się używać kosmetyków z alkoholem, pocierać i podrażniać skóry. Wskazane jest także unikanie kąpieli słonecznych. Jeśli u pacjenta usuwano rumień, skóra może być zaczerwieniona od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. W miejscach zabiegowych może pojawić się delikatny obrzęk, zasinienie (na nogach) lub drobne strupki, których nie należy zdrapywać.
MS-Z: Chciałabym dodać, że wszystkie te objawy są naturalne i ustępują samoczynnie. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności.
Czy każdy może poddać się usuwaniu zmian naczyniowych długo impulsowym laserem?
MS-Z: Niestety kobiety w ciąży i karmiące piersią muszą poczekać. Przeciwwskazaniem jest także opalenizna, infekcja lub opryszczka w miejscu zabiegu, padaczka, żółtaczka, aktywne choroby nowotworowe, łuszczyca i bielactwo. Pacjenci, którzy mają skłonność do powstawania bliznowców i przebarwień, a także ci, którzy przyjmują retinoidy, leki psychotropowe i antybiotyki (tetracykliny), powinni zrezygnować z laseroterapii.
Dziękuję Państwu za rozmowę.
Umów wizytę